Какво в една колона, би активирало защитата на усилвателя?

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
D.Kolev

#16 Мнение от D.Kolev »

òî÷íî.
òîâà ìîæå äà ãî ïðîâåðèø ñ òàçè ïðîãðàìà
http://www.nch.com.au/tonegen/index.html
êàòî ïëàâíî óâåëè÷àâàø ÷åñòîòàòà äîêàòî ÿ óöåëèø è ñå âèäè â êîÿ ÷àñò íà ôèëòúðà å ïðîáëåìà.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Goro »

Подаваш сигнал на усилвателя от генератора, който е дал D.Kolev. Последователно на колоните свързваш резистор със стойност 0,1 ом. Като изменяш честотата от 20 хц до 20 кхц, измерваш с волтметър напрежението върху резистора и определяш по закона на Ом - тока. През цялото време поддържаш постоянна амплитудата на изхода на усилвателя. След това разделяш това напрежение (на изхода на усилвателя) на изчисления ток и получаваш импеданса за всяка честота.
Уреда с който мериш, трябва предварително да се провери дали на този обхват и за тези честоти не внася грешка. По-скъпите мултицети могат да мерят до 20 кхц.
За филтъра: По принцип, филтър от втори ред представлява - индуктивност и кондензатор свързани последователно т.е. сериен кръг, като товара (говорителя) е свързан паралелно на единия от тях. За една и съща честота могат да се използват различни пропорций между L и C. Стойността на товара определя качествения фактор на този кръг. Дори резонансната честота да е изчислена правилно, ако качествения фактор на кръга е голям (>1), то входното съпротивление ще спада много. Най-много ще спадне, когато товара се изключи! Освен това при многото филтърни гупи е възможно между тях да се получават резонанси, довеждащи до понижаване на входния импеданс. Чрез симулация няма да се оправиш, понеже не разполагаш с точния модел на всеки говорител. За това единствено достоверно ще бъде да снемеш импедансната характеристика.
五郎

Аватар
diablq
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#18 Мнение от diablq »

Леле, благодаря много, още сега се заемам с работата и после ще казвам до къде съм стигнал и къде е бил проблема, ако въобще се справя :roll:

Аватар
diablq
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#19 Мнение от diablq »

А, я кажете само нещо за ботона DIRECT, да го активирам ли, понеже имам и един Technics с тази опция и също така достатъчно ли е нулиране на еквалайзера, ако липсва функцията и въобще вълнува ли ме това по време на меренето.

Аватар
diablq
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#20 Мнение от diablq »

Изображение

Май, нещо такова.

Аватар
diablq
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#21 Мнение от diablq »

Изображение

От бобината, която съм оградил, изключа. Разбрах го, като я откачих, разбирасе сега пищялките са готови да пукнат, кажете какво да направя. Може би да сложа бобина с по голяма индукция и съпротивление и да сваля капацитета на кондензаторите.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#22 Мнение от Ivan Rachev »

:cry: моля бързо махни пиезо-то :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

D.Kolev

#23 Мнение от D.Kolev »

âúðíè ÿ òàÿ èíäóêòèâíîñò è ïðîáâàé äà çàìåíèø êîíäåíçàòîðà 10ìô ñ íÿêàêúâ ì/ó 6 è 7 ìô/ïî ìîèòå ñìåòêè/ è íàèñòèíà ìàõíè ïèåçîòî äà íå òè ìàæå âèñîêèòå.

Аватар
diablq
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#24 Мнение от diablq »

Относно пиезото, не съм осетил мазане, но щом казвате, махам го и слушам отново и отново. А що се отнася до кондензатора, да прави сте, програмите ми показваха 6,6мФ точно на местото на 10-те мФ но с 10-те звукът по ми допада повече, а и мисля че бях махал 4мФ от тези 10 понеже са 2 по 3,3 мФ и един 4мФ и пак активираше защитата, но ще пробвам пак с 6,6 и ще казвам.

Аватар
diablq
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#25 Мнение от diablq »

е не и с 6,6мФ пак изключа, остава само тия бобини да са калпави. Най-накрая, ще забода само един кондензатор и айде нали поприцип колко по малко елементи толко по-добре.

Аватар
diablq
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#26 Мнение от diablq »

Мда някъде видях, че тези пищялки възпроизвеждат от 3000Hz аз трябва да ги срежа на 4000Hz та май би станало и с един кондензатор, мисля че той би затихнал звука така, че да не се товарят с по-ниска честота от допустимата. Всъщност, вие най-добре бихте казали.

D.Kolev

#27 Мнение от D.Kolev »

ïðîìåíè è íà ñðåäèòå â ãîðíèòå ÷åñòîòè ñúùî.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от Goro »

Пиезо говорителите са с такава голяма неравномерност на АЧХ, че нямат място в колона, която трябва да те радва в къщи. Те са подходящи за сватбарски колони, а също и за борба с птиците на летищата.
Преди доста години синчето на генералния ни директор, няколко пъти ми носи за ремонт, скъпото си марково стъпало. Въпреки че ремоните ги направих съвсем съвестно повредите продължаваха. Появи се съмнение, че не се справям. Тогава го накарах да си донесе колоните. Момчето си ги беше правил сам и импедансната му характеристика беше такава, че всяко крайно стъпало ще изгори.
五郎

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#29 Мнение от Zlatan Kitanov »

Може би е най-добре все пак да се свали импедансата характеристика. Така ще се види кой участък е най-проблемен.

D.Kolev

#30 Мнение от D.Kolev »

íÿêúäå ìåæäó 3,5-4,5êõç áèõ ñå îáçàëîæèë. ïðîáâàé ñëåäâàùèÿ òè ïðîåêò äà å ñ 1 èëè ìàêñèìóì 2 ãîâîðèòåëÿ, ñðàâíè ãî ñ òîÿ è ñàì ùå ñòèãíåø äî èçâîäèòå òåçè âå÷å ñè ãè íàðåäèë :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта