Колони от мрамор?

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
emski21

Колони от мрамор?

#1 Мнение от emski21 »

Темата, която поставям ще е първата ми във форума. Моля предварително да ме извините ако въпроса ми не е поставен където трябва или зададен некоректно.

И така към въпроса - случайно ми попаднаха две кутии от мрамор със следните размери 400х300х600mm (72литра), дебелината на отделните плочи е 30mm, като отделните части от кутията са залепени (няма дюбели в стените), не са пробити отвори за рефлектори и говорители. Въпроса ми е доколко качествено може да е звученето от мраморна кутия? Дали си заслужава да се влагат средства в подобен проект?
Последно промяна от emski21 на Сря Апр 25, 2007 10:58 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Кулони от мрамор?

#2 Мнение от Nikolay Savov »

ама... не минахме ли вече каменната ера?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Кулони от мрамор?

#3 Мнение от Nanko Rusev »

emski21 написа:Темата, която поставям ще е първата ми във форума. Моля предварително да ме извините ако въпроса ми не е поставен където трябва или зададен некоректно.

И така към въпроса - случайно ми попаднаха две кутии от мрамор със следните размери 400х300х600mm (72литра), дебелината на отделните плочи е 30mm, като отделните части от кутията са залепени (няма дюбели в стените), не са пробити отвори за рефлектори и говорители. Въпроса ми е доколко качествено може да е звученето от мраморна кутия? Дали си заслужава да се влагат средства в подобен проект?


http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... 0%EC%EE%F0

Teodor Gugulanoff написа:Моите предпочитания:

масивна дървесина
шперплат
OSB
MDF
ПДЧ <=> талашит
бетон и производни
камък (мрамор, гранит и пр.)
орг.пластификати
....

EDIT: OK, нека останат четири опции, но заради доброто име на форума и за да не се дават поводи на някои персони за дребнави заяждания, 'шперТплат' трябва да стане "шперплат".


П.П.

за кУлони може и да е добре.

Аватар
AlexKame
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 238
Регистриран на: Нед Окт 30, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от AlexKame »

Аз ако съм ще ги разлепя тия кутии и ще мушна под тонколоните, усилватели и т.н. по едно дебело парче мрамор, на което да стъпят шпайковете, по-добра употреба от това, здраве му кажи! ;) /макар че се сещам и за гробища/
Изображение

emski21

#5 Мнение от emski21 »

AlexKame написа:Аз ако съм ще ги разлепя тия кутии и ще мушна под тонколоните, усилватели и т.н. по едно дебело парче мрамор, на което да стъпят шпайковете, по-добра употреба от това, здраве му кажи! ;) /макар че се сещам и за гробища/


:lol: благодаря за предложенията явно мрамора не става :idea:

Аватар
ctef
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Яну 24, 2008 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от ctef »

Доре де,но дали някой от по-възрастните си спомня мраморните колони правени преди години в лабораторията на Меито.Какви показатели показаха?Слушал съм ги но беше толкова отдавна че не мога сега да преценя как звучаха.
А и друго.Забелязвам че някои фирми поддържат производство на колони от стъкло,които не са никак евтини.Как мислите те само за сноби ли са?В едно списани видях и някакъв германски самоделец,който си беше направил стъклена с-ма.Суб баса беше бокс,но листовете стъкло бяха слепени един за друг като сандвич и се получаваше стъклен куб.Големината на камерата не можеше да се разбере от снимката.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

ctef написа: Добре де,но дали някой от по-възрастните си спомня мраморните колони правени преди години в лабораторията на Меито.Какви показатели показаха?Слушал съм ги но беше толкова отдавна че не мога сега да преценя как звучаха.

Аз съм слушал именно прототипите. По-късно два чифта от тях за известно време бяха в дискотеката в приземието на Втори блок. Според моето и на много други слушатели по това време мнение се забелязваше отчетливо звънтене на материала на средни честоти. Още тогава определих мрамора като неподходящ материал за озвучителни тела.
ctef написа:
А и друго.Забелязвам че някои фирми поддържат производство на колони от стъкло,които не са никак евтини.Как мислите те само за сноби ли са?

Ако става дума за марки като Waterfall - да. Да не забравяме, че много голям брой хора избират аудиосистемите си единствено по красота.
Все пак стъклото при еднаква дебелина е по-добро по мое мнение от мрамора.

kamen

#8 Мнение от kamen »

Правил съм проби със мрамор.
Има един основен проблем и той е че няма две еднакви парчета мрамор, а това значи че на практика не знаете какви са характеристиките на материала който използвате.
Колкото по голямо е озвучителното тяло, толкова по проблемен е мрамора като материал.
Ако толкова държите на камък използвайте гранити, които са много по хомогенни. Моето мнение че ако ще говорим за камъни, най-добре е железобетон.

Ако някой иска да види колко нехомогенен е мрамора, нека запали силна лампа зад мраморна плоскост.

D.Kolev

#9 Мнение от D.Kolev »

kamen написа:à òîâà çíà÷è ÷å íà ïðàêòèêà íå çíàåòå êàêâè ñà õàðàêòåðèñòèêèòå íà ìàòåðèàëà êîéòî èçïîëçâàòå.


äîñòàòú÷íî å äà çíàåø ÷å ìàòåðèàëà îöâåòÿâà çâóêà, ïîâå÷å íå òè òðÿáâà. à êàê ùå ãî îöâåòè ñå óñåùà ìíîãî ëåñíî ïðåäè äà ïî÷íåø äà ãî ðàáîòèø äîðè. êúì îïðåäåëåíî íåïîäõîäÿùèòå ñïàäàò - êàìúíàöè, ñòúêëàðèè, áåòîí, ïëàñòìàñè, ïëåêñèãëàñè, ìàñèâíà äúðâåñèíà, ãèïñ, ìåòàëè, åëàñòè÷íè ìàòåðèàðè è ìíîãî äðóãè :lol:
ìðàìîðíèòå ÎÒ ñà êàòî ïàìåòíèöè íà ÷îâåøêàòà ãëóïîñò :lol:

Аватар
emo_peev
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Яну 28, 2008 1:00 am
Обратна връзка:

#10 Мнение от emo_peev »

Според мен, единствения сполучлив вариант при мраморе е:
- тялото да изработено от цял къс мрамор, чрез издълбаване..
- да няма прави страни, заради резонансите

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост