Проблем с JBL Northridge E 90

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
viksus

Проблем с JBL Northridge E 90

#1 Мнение от viksus »

Съвсем "неочаквано" 30 мин. след първото просвирване, електролитите на високите честоти изгърмяха, но признавам си... беше доста добър половин час. :) Въпросът ми е... имате ли идея какви електролити се ползват, за да си ги набавя и подменя? Имам гаранция, но от Фактор със сигурност ще ме брулнат с някви пари.... а това, че се прецаках да ги купя ме вкара достатъчно.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Виж каква стойност са и сложи НЕелектролитни със същата стойност!
В качествените тонколони електролитни кондензатори са НЕДОПУСТИМИ!

Аватар
toroid
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 882
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от toroid »

Предполагам,че не са електролитни/човека просто е от онези хора дето като видят кондензатор го наричат електролит-поне навремето старите техници си служеха с този термин/.Все пак отиди до магазина и говори с продавачите пък после "пипай"сам.Щом са в гаранция ще трябва да вземат отношение!А като си ги правил саморъчно и после се наложи да ползваш гаранцията ще те отрежат категорично!Не пипай нищо докато не се консултираш с хората от магазина!!! А сигурен ли си,че е отишъл кондензатор?Какво е положението всъщност,не свирят ли въобще или............?

viksus

#4 Мнение от viksus »

Значи какво стана.... свързах ги към ресивър Sony STR GD510.... нормалната реакция беше да ги издуя почти на максимум ( то така и стана де, понеже се задеиства защита на ресивъра и изключи ), за да се накефя на яка музика. Свириха около 30 мин. и изведнъж звука започна да се променя.... първо от едната, а след 10-на секунди и от другата колона високите звуци изчезнаха. Веднага реших, че са гръмнали туитерите, но се усетих да надникна в басрефлекса, вътре в кутията и забелязах, че по един от кондензаторите и в двете колони, са станали черни... направо на въглен. Останалите драйвъри си работят нормално. Искам аз да си ги направя, защото не ми се занимава да обикалям из сервизите и да ми разправят как аз съм виновен и как няма да ми важи гаранцията, защото не знам дали сте запознати, но гаранциите на Фактор са особени.... не покриват щети по говорителите.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Angel Gekov »

Ако, въпреки гаранцията, си решил да ремонтираш сам, то не ти остава нищо друго освен да ги отвориш и да видиш какво е написано върху самия почернял кондензатор (ако въобще може да се прочете), след което го заменяш с неполярен. Това е подходящ момент да подмениш и окабеляването от входния терминал до филтъра и от него до отделните говорители. Уверявам те, заслужава си.

viksus

#6 Мнение от viksus »

Май наистина ще се обърна към гаранционния сервис.... предполагам отговора ще е 300 лв. :) но все пак е по-добре да се опита, от колкото да експериментирам сам, което в моя случай е доста рисковано. Заклевам се, от сега нататък и батерий да тръгна да купувам, първо тук ще погледна какво пише!!!
А случайно на някой да му се намира едно STK4030II? Имам една стара система Sony SEN-R5520.... на която и гръмна споменатата част и единствения начин да я подкарам е смяна.... иначе доста добре се държи... Сони от старо поколение ;) Изображение

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#7 Мнение от mitaka »

viksus написа:Значи какво стана.... свързах ги към ресивър Sony STR GD510.... нормалната реакция беше да ги издуя почти на максимум ....


Предполагам, че и ВИСОКИ и БАС - бяха на МАКС !!! :lol:
Малко са тези, които знаят колко много е необходимо да се знае, за да се осъзнае колко малко знаем ....

viksus

#8 Мнение от viksus »

не, баса не бях го издул.... щот криви.... но високите :) а има ли вероятност да е само елемент от филтъра или е заминал и говорител?

Аватар
korn_val
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Яну 01, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от korn_val »

Ако не свирят грам...сигурно и говоритела е гръмнал...в смисъл то ако кондензатора провежда сигнал ще свирят някак си...но ако са толкова увъглени, че не пропускат сигнал, може да е само кондензатора :)

viksus

#10 Мнение от viksus »

Кондензаторите са наистина увъглени. А говорителите не свирят грам... но предполагам така трябва и да бъде, след като има дефект по филтъра.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от haralanov »

viksus, я виж какво пише тук:

http://sound.westhost.com/tweeters.htm

Изобщо не мога да си представя какво се е чувало преди да изгорят...

А това за гаранцията... посочи ми кой дава такава за изгорен говорител. Като си решил да пържиш колоните, има професионални такива, които издържат на много по-големи мощности. Но с горкото рисивърче, проблемът с кривочите пак остава на лице.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivo_Hristev »

Таман сега му е времето да отстраниш грешките на растежа.

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от Fenkiller »

viksus написа:Кондензаторите са наистина увъглени. А говорителите не свирят грам... но предполагам така трябва и да бъде, след като има дефект по филтъра.

:roll: Не знам защо си мисля че не говориш за кондензатори , а за резистори?!?!? Кондензаторите нямат навика да се "овъгляват" а да се "разпиляват" на фолийца и хартишки :lol: .
Та провери все пак за какво иде реч- нормално е на ВЧ говорителите да има серийно свързан резистор за изравняване на чувствителността-ако той прекъсне (след като се е опекъл!!!30 мин. са достатъчно време ако е претоварен за тази работа!) звук от говорителите не се очаква.
Разбира се може и да греша ,ако постнеш снимка на филтъра веднага ще се разбере :wink: .
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#14 Мнение от Simonov »

viksus написа:...да ми разправят как аз съм виновен и как няма да ми важи гаранцията...


Ами виновен си. Ти какво очакаваш от тези китайци? Реални мощности ли? Осъзнай се...

Сега отпой проводниците които излизат от филтъра до говорителя и направи тест с батериика от 1.5V. Не забравяй да се помолиш преди това и да се кръстиш в очакване на благото пукане от ВЧ драйвера
:D :D :D
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта