АКО НА НЯКОЙ МУ СЕ ЗАНИМАВА С МЕНЕ

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
grunge1277

АКО НА НЯКОЙ МУ СЕ ЗАНИМАВА С МЕНЕ

#1 Мнение от grunge1277 »

Като за начало - добър ден на всички.
Значи работата е там, че разполагам с един драйвер със следните
параметри (поне тези които намерих за него/не съм го измервал/не мога):
авто - суб 12инча
Vas - 45,87 liters
Qts - 0,36
Qes - 0,38
Qms - 7,13
Fs - 34,42 Hz
Sensitivity - 88,77 dB
Xmax - 9,5 mm
Re - 3,3 ohm
Disp area - 0,10024 m2
И зареждам всичко в БАС БОКС ПРО , но нищо не се получава.
Дадох параметрите на един приятел и той да пробва - пак нищо.
Целта ми е ОТ затворен обем.... и ако е възможно лицевия панел да е
с широчина не повече от 42-43 см. - разполагм с подходяща плоскост от 22мм. шперплат.
А ако не е възможно ще си карам с 18мм. ПДЧ със стабилни оребрения отвътре.
Цялата работа идва от там, че си направих малките хорни на сър Д.Петров с Визатон ФР13,
а на тях много им липсват ниските (може и аз да не съм ги направил правилно - старах се уж....)
и засега ги подкрепям с Амфитони отдоло които ми се иска да разкарам (има един мераклия).
Та като заключение - предварително благодаря на всички които ще помогнат (и на тези който
са имали желание да помогнат).
Живот и здраве на всички .

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: АКО НА НЯКОЙ МУ СЕ ЗАНИМАВА С МЕНЕ

#2 Мнение от Teodor Gugulanoff »

grunge1277 написа:...12инча..... Disp area - 0,10024 m2... в БАС БОКС ПРО , но нищо не се получава....
;) да не е displacement volume /~ 100 л, т.е. 0.10024 m3/ ? [ а иначе, за 12" Sd ориентировъчно е 500 cm2 ]
Изображение

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivo_Hristev »

Дай поне модел и марка на говорителя.

grunge1277

Re: АКО НА НЯКОЙ МУ СЕ ЗАНИМАВА С МЕНЕ

#4 Мнение от grunge1277 »

;) да не е displacement volume /~ 100 л, т.е. 0.10024 m3/ ? [ а иначе, за 12" Sd ориентировъчно е 500 cm2 ][/quote]
Охххх......Така си и знаех че този параметър не трябваше да го пиша.
Човече въобще нямам представа какво значи - извинявам се.
Просто го видях в таблицата с параметрите му и затова го написах -
помислих че може и да е важен.

grunge1277

#5 Мнение от grunge1277 »

Ivo_Hristev написа:Дай поне модел и марка на говорителя.
Абеее знам че не сте им почитатели ......ама ще си пизная - Бошман ZX122XPRO.
Просто с такъв разполагам.
А параметрите му ги взех от http://www.thielesmall.com/database.asp
Колко са верни.....
Съвета който получих е да се направи затворен обем поне 4-5 пъти по-голям от еквивалентния като целта е да се получи нещо като инфнити бафъл - но не знам дали си заслужава да се прави толкова голяма (не че е проблем - мене акъла ми е малко).
Другото хубаво е че от голям сандък може дасе направи малък -докато обратното е доста трудно.

uberko

#6 Мнение от uberko »

Аз скоро завърших един субуфер с този говорител, само че беше вентед бокс. Получи се задоволително предвид цената на проекта, целта ми да беше да падне до около 30хз. В крайна сметка добре звучи до към 34-35хз на 30 е може би -8/9дб. Кажи мейл или начин да ти пратая моите сметки с бас бокса и също ти сметнах един 180л. затворен обем, за да го видиш. Според мене ще се получи добре с толкова голям обем, но няма да падне толкова ниско, ще е към 40хз при -8/9дб, но пък закъсненията са значително по-малко заради затворения обем.

пс. ако имаш и други въпроси ще помагам, понеже ми е познат отговора "има много програми за симулация пусни му една..."

grunge1277

#7 Мнение от grunge1277 »

Първо искам да ти благодаря за включването uberko, вече си мислех че никой не проявява интерес и трябва да се оправям сам. Ще ти бъда благодарен ако ми пратиш и двата проекта. Мейла ми е grunge1277@gmail.com .
Исках затворен обем защото според един приятел който е по-навътре от мен в нещата - при по-голям затворен обем ще имам чуваемост и при по-ниски от Fs честоти. Така е според него но приемам всякакви предложения.
Ще чакам.
ЖИВИ И ЗДРАВИ

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#8 Мнение от DLS »

Мога ли да попитам какъв е смисъла да сменяш амфитонските баси с този БМ? Заради евентуално по-голямо налягане или....?
Защото откъм качество ме съмнява да се полъчи нещо по-добро с този говорител.
Незнам дали при големия затворен обем чувствителността няма да ти дойде прекалено ниска...

grunge1277

#9 Мнение от grunge1277 »

Можеш разбира се. Като ти гледам аватара - сигурно си силно против смяната.
1/Ами като за начало ще опростя цялата система.
2/Също така предполагам че ще падне по-ниско от тях.
3/При положение че ми трябва суб - по-добре един отколкото два.
4/има един вариант от двата Амфитона да направя половината от това което ти е на аватара - но в случая губя пари (за по-нататъчни проекти) - за Амфитоните ми дават 200лв а за Бушмена няма да взема и 50-60лв.
Сега ще кажеш да им съпоставя цените и пак да помисля, но разбира се че няма да ги продам преди да чуя проекта - и да ми хареса разбира се.
А между другото това на аватара твоята система ли е и може ли да науча малко повече за нея - може пък и да пробвам и този вариант.
ЖИВ И ЗДРАВ

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от DLS »

grunge1277 написа:Можеш разбира се. Като ти гледам аватара - сигурно си силно против смяната.
1/Ами като за начало ще опростя цялата система.
2/Също така предполагам че ще падне по-ниско от тях.
3/При положение че ми трябва суб - по-добре един отколкото два.
Всъщност това на аватара отдавна не е актуално, просто снимката за мен има сантиментална стойност ако мога така да се изразя :)
Само информативно - с тази същата конфигурация преди време си спомням, че дори 16-те Хз бяха ясно чуваеми и неизкривени до много прилично ниво.
В твоя случай щом е такова финансовото положение продавай амфитоните, но не купувай БМ-а, а нещо по-прецизно за предпочиване домашно.
Дали е по-добре 1 или 2 суба може доста да се поспори :)

grunge1277

#11 Мнение от grunge1277 »

Нещо не сме се разбрали човече - аз БМ-а го имам и то доста отдавна.
просто исках да прбвам дали е приложим в домашни условия. Всички казват, че не е но аз искам да пробвам все пак. В колата свиреше приятно и мекичко (не съм привърженик на бързия и остър бас - предпочитам малко по-мазничко - колкото и да не е ХАЙ-ФИ). Все пак -въпрос на вкус.
ЖИВ И ЗДРАВ

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 6 госта