CapriHorn & Musical Fidelity A1

тук можеш да качиш снимки на личната си система , независимо каква е тя
Съобщение
Автор
Аватар
dkyuchukov
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

CapriHorn & Musical Fidelity A1

#1 Мнение от dkyuchukov »

След дълга лятна командировка най-после получих финансова възможност да се сдобия със система от съвсем различен клас спрямо това, което съм слушал преди. Започнах от нула, защото нищо от техниката ми не позволяваше сериозно развитие и съответно беше неразумно да се съобразявам с нея.

След 3 месеца четене на противоречиви ревюта, потребителски мнения, форуми и дейташийти се насочих към няколко модела тонколони - избрах ги за опорна точка заради това, че са най-определящи за качеството на звука а и най-капризни в системата - според избора им силно варират изискванията към усилвателя. Целта беше ясна и точна - възможно най-голяма чувствителност и контрол, за да отпадне нуждата от голяма мощност на усилвателя и на дневен ред да остане единствено предпочитаното звучене. Започна обиколката по магазините и за да не изпадам в подробности само ще кажа, че се сблъсках с някои странни търговски подходи и очаквания - например да предплатя 30% от цената на колони за 2000 лв за да ми ги внесат в България - т.е. БЕЗ ДА СЪМ ГИ ЧУЛ.

След още няколко разочароващи и доста скъпи предложения почти се бях обезсърчил. И тогава чрез колежка се свързах с Владо ДГД, който ми предложи да послушаме CapriHorn-ите у Ручо - макар и да бях чел статии за основните положения и теми във форума за различни модели, не бях слушал хорни до сега и се потготвих да чуя нещо различно без да подскачам илзишно от възторг. Потготвих си CD с музика, която често слушам и имам добри записи (или оригинални или в най-лошия вариант на .flac) и заминах. След 1 година работа в озвучителна сфера, няколко години домашни експерименти на тема транзисторни усилватели и прости озвучителни тела, 2-3 месеца четене/търсене и няколко седмици обикаляне направих избора си за 3 часа - с CapriHorn-ите и първоначално с лампов, но в последствие предимно на транзисторен усилвател (за сега към това имах възможност да се насоча и следователно това слушах) се разходихме в най-различни стилове (моето CD влезе в доста ограничена употреба) - 8 инчовите Фостекс-и се размърдаха сериозно едва когато Ручо изтормози съседите с малко електроника, а през цялото останало време стрелките на усилвателя се движеха между 2-3 и най-много 10-15 вата, а басовия говорител постигаше необходимото ниво със едва забележими трептения - не че сме слушали тихо - просто явно това беше достатъчно. След кратка равносметка на това, което бях срещнал до тук изборът не ми изглеждаше много труден - до сега хорните са ме притеснявали с размера и цената си, но тези са с габаритите на съвсем стандартен флорстендер, чувсвителността им от 90-91 db звучат някак като 95-96 db на заводските (хмммм), а това, че са правени с мерак се забелязва още преди да са засвирили. На следващия ден заспаха у нас. Винаги ми е странно когато става въпрос за звук да се коментира дизайна, но просто ще е неуважение към блестящата работа на Владо да не отбележа перфектната изработка.

За усилвателя е излишно да пиша илзлияния - Musical Fidelity A1-X - 30 ватов транзисторен клас А усилвател (една практична алтернатива на скъпото парно - в рамките на шегата) - горе долу май ми е връстник. Кабелите са също от Ручо - Neotech Bass Control. Сега ми остава подходящ интерконект и един хубав ДАК със качествени чипове и някой друг S/PDIF вход, за да мога да слушам добър звук от компютъра или сторидж сървър без да минавам през смотаните саунд карти. За момента ДАК-а на Fenkiller ще държи фронта.

Ето и няколко снимки:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#2 Мнение от ortho »

Поздравления за избора!
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Аватар
Svetlin Adrianov
има опит
има опит
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Ное 22, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Svetlin Adrianov »

Браво! Това са едни много добри ОТ - и на вид, и най-вече на звук.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Честито!

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Borislav Stankov »

Чудесен избор! :smt023
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
dkyuchukov
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от dkyuchukov »

Благодаря ви :)

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#7 Мнение от Nikolay Kolev »

Светлия вариант е супер красив със здраве да си го слушаш :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от kpahlev »

:) Брях! Добре дошъл в клуба! :)
ИзображениеИзображение
Това което пишеш, поразително прилича на моята история.
С единствената разлика че нещата се развиха с около 10 месеца по-рано :D
Поздравления и от мен! С пожелание да смениш скоро транзисторите с нещо по-благородно :-)
Аз тогава на времето нещо се подлъгах към малко по-скъпия модел
tweeter FT48D... Слушах и варианта с FT28D. Истината е, че само Ручо знае кой е по-удачния вариант :) Факт!
Според него FT48D дава една особена изразителност на вокалите и браса. Нещо, което ме поблазни и прежалих кадифения звук на FT28D :)
Но не съжалявам, определено! Ела да видиш сега как звучи Stan Getz или пък Buena Vista на винил....
Един съвет: Тези тонколони заслужават много повече от това, което им даваш.
Поемай към винила! Аз "рискувах" преди време и от там връщане няма! :D

Аватар
dkyuchukov
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от dkyuchukov »

kpahlev написа: Един съвет: Тези тонколони заслужават много повече от това, което им даваш.
Поемай към винила! Аз "рискувах" преди време и от там връщане няма! :D
Без съмнение малко или повече лампите си влекат - обаче пред вид бюджета още от самото планиране ми беше ясно, че няма как да стане всичко от раз и за това за сега си слушам транзисторния амп - аз така или иначе по-добър не съм имал, така че поне за някакво време ще ме удовлетвори. Никак не големия остатък от пари ще трябва да се оползотвори за сорс - докато карам на наличния ще е трудно да направя кой знае каква крачка. Планът ми в момента е за доста по-сериозен ДАК, след което лампите могат да дойдат на дневен ред - няма как - парите винаги са фактор, а и този усилвател не е чак толкова за подценяване, макар и да е транзисторен.
kpahlev написа:Ела да видиш сега как звучи Stan Getz или пък Buena Vista на винил....
Каква музика слушаш?

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от kpahlev »

Хм. Уви, парите винаги са фактор :(
Съвсем естествено е на човек да му се иска "сега и веднага", всичко, най-доброто, най-истинското :)
Но от друга страна, как ще може да оцени това, което има? :(
Сякаш е по-добре да се мине търпеливо един дълъг път на грешки и опити, и слушане, мнооого слушане.
Поне така мисля аз... Той, пътя към аудионирваната :) е безкраен :)
Важното е да не се отказва човек.
Нали не мислиш, че след като постигнеш "по-сериозния ДАК" няма да се стремиш към нещо, още "по-сериозно" :)
Така че: patience and passion :) две противоположни неща трябва да съчетаем.
Успех ти желая с доброто начало, което си положил!
Не подценявам Musical Fidelity A1-X, съжалявам ако съм те засегнал...

btw, за музиката... Трудно ми е да кажа : слушам това и това...
Като започнеш от Joe Cocкer, Santana, CCR, Emerson Lake & Palmer... минеш през кубински, марокански, судански и други експерименти (Anouar Brahem...Steve Shenan...Transglobal Underground...ле ле, дълга редичка е тука), малко-много джаzz :) Diana Krall, Sara K, Patricia Barber, Miles Davis в комбинация с John Lee Hooker или пък Marcus Miller ....
/Bebo Valdes идея си нямам къде да го сложа, ама ми е най-любим/
и да завършим с малко електроника: от Leftfield, Apollo440 та до KayaProject, Toires и Thievery Corporation.
И пак списъка е на една стотна от това, което харесвам.
:) Голяма каша ми е в главата, ей!:)
В тази връзка: единственото, ама единственото разочарование с тези
тонколони ми е Depeche Mode :? :? :? Направо ми идваше да се гръмна!!! Ужасно зле... Ама х100! Опитах се да си намеря разумно обяснение.... Може би това идва от естествения им спад от 100Hz надолу, помещението явно и то помогна ...
Но май приключих с Depeche Mode :oops: Поне в къщи.

Аватар
dkyuchukov
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от dkyuchukov »

В никакъв случай не съм се засегнал - напротив - харесват ми коментарите ти. Просто парите са ограничени, а исках да кажа, че това е много по-добре от колкото всички усилватели, които съм можел до сега да си купя и за това ми харесва и в момента ме удовлетворява - пътя в малко по-далечно бъдеще със сигурност е лампи - тук няма спор.

За сега не съм обърнал внимание на някакъв недостатък при Depeche Mode - имам малко техни песни и рядко ги слушам, а системата ми е нова и не съм имал време - в същност Ручо донесе интерконекта вчера - оказа се, че предишният ми кабел е внасял шум и то доста осезателен (аз мислех, че е от компютъра), така че пак започвам от начало. Принципно не съм чул система преди тази, на която Never Let Me Down Again да звучи ясно - най-често динамиката не е стигала, получавало се е едно мазало от инструменти и някак раздран дисторшън и неестествен вокал. На новите колони съм слушал тази песен само веднъж и то не особено силно и може би защото бях много приятно изненадан от детайлността и присъствието и яснотата на звученето не съм се замислил изобщо над ниските под 100 Hz - просто си се наслаждавах на картината. Допускам, че това доста силно зависи и от помещенията ни, които едва ли са еднакви - аз все още си донамествам колоните, за да уцеля подходящия ъгъл на насочване и разстояние от стени и мебели, а и наистина ми трябва време да послушам. Ако по някаква причина акустиката на стаята подтиска баса това би било доста неприятно.

Питах те за музиката, защото при мен до сега се е случвало да чуя "остри" китари - първо се оказа, че трябва да ми се загрее добре усилвателя (подобрението е значително), а след това смених и интерконекта (който до сега е бил много лош, за да не кажа дефектен с този шум), тъй че пак съм на нула и чакам почивните дни за да може да усиля малко без да преча на никого. Интересно ми беше дали има някакви подобни впечатления у теб, но явно тук проблемът си е "в мойта градинка" и с времето ще си намеря решението.

Публикувай отговор

Обратно към “Моята система”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта