Добри разяснения

Вместо да ги трием и губим безвъзвратно бисерите ще ги местим тук.
Съобщение
Автор
peko
има известен опит
има известен опит
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Яну 01, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Добри разяснения

#1 Мнение от peko »

http://bgnauka.com/forum/index.php?s=9e ... topic=2136

БГ наука , как да спориш :smt051

Аватар
Anakin
има известен опит
има известен опит
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#2 Мнение от Anakin »

Принципно има много истина и много глупост,но като цяло е прав на теория хубаво направеното мп3 няма разлика с оригинала.Обаче на практика ... .Също и бая глупости за цифрови и аналогови макар че има и истина,само не знам защо отрича кабелите,то и аз нямам сребърни кабели от 20000000$ ама самата дебелина на кабела играе ролята,има си разлика между 2 ефтини кабела с различни размери.

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikolay_Hristov »

Е това е.... има бисери за 2 години напред, резервирани за бгаудио :D И "създателя на ламповия усилвател" как се е сетил да го измисли с оцветяване, щото е добра идея.. евала!! Какво ли си е казал човека:
- Ехх сега ще направя един оцветяващ усилвател, имам тука едни лампи (само лампи) и тях ще ползвам.... та да им стане цветен живота на хората като си слушат музика :lol: :twisted:

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Goro »

Когато бях дете и си направих първия детекторен приемник, си помислих че знам вече всичко за света и никой не знае повече от мен.
Да ама минаваха години и започнах да се убеждавам, че света е много, много по-сложно устроен и трябва да се подхожда към всеки проблем много внимателно и непредубедено.
Авторът на "бисера", явно не е излязъл от детския си период. Доброто познаване на цифровата техника му дава основание да се заблуждава, че има някакви понятия и от аудиотехника. Да, в аудиотехниката и принципите и схемотехниката са значително по-опростени. Детски наивно е да се твърди че човешкия слух може лесно да бъде измамен, без да се забележи.
Смущаващото е че се претендира за наука. Обясненията за цифровия запис са наистина наука, но опита да обясни проблемите в аудиотехниката са повърхностни и смехотворни. Двете части от изложението му са напълно не адекватни.
В аудиотехниката предстои да навлезе дълбоко науката, но това може да стане само от непредубедени хора с широки познания и способни да се абстрахират от научните догми и конюктурата.
Много се радвам, че е публикувана тази статия, защото тя открито показва до колко само чисто технократичния подход, може да бъде безпомощен в обяснението на явленията.
Искренно се надявам, че автора няма нищо общо с образователната система, защото младото ни поколение не заслужава това.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Моят коментар за материала:
Според мен авторът на статията е трябвало да се ограничи с направеното в началото изложение на популярно ниво отностно историята и видовете компресирани формати, което би били полезно за начинаещи и подрастващи.
С демонстрираната пълна липса на технически познания и практически опит в областта на акустиката и звуковъзпроизвеждането обаче, той поставя под съмнение и компетентността си по основната засегната тема.
Изложената информация, която може да се намери във всеки общообразователен сайт като wikipedia например, е коментирана от автора по начин, показващ недостатъчна задълбоченост и логичност на изводите.
Неприятно впечатление прави тенденциозността при изложението, личаща от изрази като "глупости на кутийки", "скачат като скакалци", подходящи за статия в жълтата преса, но не и за техническо изложение. Авторът предварително определя евентуалните си опоненти като "твърдоглавци", "невежи" и хора с "заблудено въображение", което показва единствено неговото самомнение, което очевидно изключва необходимостта от каквато и да е аргументация към твърде повърхностните му съждения.
Според мен материал като този няма място във форум като БГ Наука.

Lampionov написа:Времето на компресиите е отминало.


Напълно съм съгласен с това заключение!
Амкетата, която проведох тук, показва, че близо 80% от аудиофилите имат музикална колекция до 500 албума. Без загуба на данни тя може да се разположи върху 120GB дисково пространство, струващо на потребителя $65-70. Какво повече може да се коментира?

Моля, ако някой от участниците в bgaudio сметне за нужно да коментира темата в сайта, където тя е публикувана, нека да го направи, спазвайки правилата на bgnauka, обективно и възпитано, както е постъпил Goro.
Тук, разбира се, можем на воля да се посмеем на поредния безценен бисер, излязъл от дълбините на дълбоката премъдрост [smilie=to funny.gif]

D.Kolev

#7 Мнение от D.Kolev »

ñúùî òàêà ïîëåçíà ñòàòèÿ â îáëàñòòà íà àóäèîòî.èçòî÷íèêà å ñúùèÿ.
http://bgnauka.com/forum/index.php?showtopic=2162

÷îâåêà ãëåäà ÷èñòî èíôîðìàòè÷åñêè íà íåùàòà.
ïî ïîâîä ïúðâàòà ñòàòèÿ "êîéòî òúðñè-íàìèðà" , íà ìåí íàé-ìíîãî ìè ñå èñêà äà å òàêà , íî ñâåòà å äîñòà ïî-ñëîæíî íåùî.

Аватар
Anakin
има известен опит
има известен опит
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от Anakin »

А да и да кажа аз може да съм кьорав и глух но мога да чуя 15кхз поне :lol: :lol:

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Goro »

Какво измерваме на един НЧУ: изходна мощност, коефициент на усилване, нелинейни изкривявания и интермодулаций, АЧХ и ФЧХ, коефициент на разтоварване (DF), динамичен диапазон и евентуално правоъгълен сигнал.
Какво измерваме на една тон-колона: чувствителност, АЧХ и нелинейни изкривявания.
Какво измерваме на един кабел: капацитет, индуктивност, проводимост, съпротивление, загуби, характеристично съпротивление и то при високи честоти.
До тук да сме споменали някаква връзка с реалния аудио сигнал или психофизиологията на възприемане на звуковата картина? Е как косвено да оценим какво чуваме? Някой може ли по теглото на картината на един художник да оцени стойността й? Глупавото е че някои се опитват. Е, и в Анадола опитите продължават.

andrej

#10 Мнение от andrej »

КОЙ МИ ИЗТРИ МНЕНИЕТО?????

D.Kolev

#11 Мнение от D.Kolev »

îôòîïèê
ÊÎÉ ÌÈ ÈÇÒÐÈ ÌÍÅÍÈÅÒÎ?????


http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... opic&t=393

âåðîÿòíî ò2 è ò3 :lol:
ì/ó äðóãîòî è òðàíçèñòîðíèòå óñèëâàòåëè èìàò 2-ðè õàðìîíèê

andrej

#12 Мнение от andrej »

Не виждам кой съм обидил или съм нарушил добрия тон :lol: :lol: :lol: .
Въпроса ми е по темата :lol: :lol: :lol:
Не ми триите мненията.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Goro написа:Какво измерваме на един НЧУ....


Авторът на този материал едва ли знае значенията дори на половината параметри, които си изброил.
Въобще напоследък всеки започна да раздава квалификации на базата на няколкото вестникарски статии, които е прочел.
Един ден съседско момиченце попитало Айнщайн за професията му. "Изучавам физика" отвърнал той. "Ами че ние я минахме цялата още в осми клас", учудено коментирало хлапето.
Забелязал съм, че колкото по-навътре в материята един човек, толкова повече избягва да бъде категоричен.
Още Аристотел е обяснил нагледно на учениците си причината за това с начертаните кръгове върху пясъка.
Не напразно Галилей (ако не се лъжа) е забранявал на неговите първата година дори да задават въпроси. За да започне човек да се запитва, трябва преди това да е достатъчно наясно с материята.
Сериозното занимание с аудио изисква сериозни познания. Без висша матеметика повечето явления е невъзможно да бъдат обяснени. Хилядата страници на "Основи на акустиката" на Скучик могат да дадат обяснение за много неща и най-главното - каква обширна и трудна област е това. За съжаление все повече хора, които се занимават с аудио, нямат дори представа за съществуването на такава наука.
Разгледах публикации и по други теми във въпросния сайт. Видях такава профанизация, че ми се доплака.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Goro »

Тъпото е че сайта е с гръмкото име "БГ - наука".

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Аз дори в началото бях респектиран от това наименование, та чак стигнах до призив към колегите тук да не напишат нещо необмислено.
А като се зачетох после ....

Публикувай отговор

Обратно към “Бисери”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 7 госта