В лабораторията по ТЕ1

Вместо да ги трием и губим безвъзвратно бисерите ще ги местим тук.
Съобщение
Автор
DMC
има известен опит
има известен опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 12:00 am
Местоположение: София/Габрово
Обратна връзка:

В лабораторията по ТЕ1

#1 Мнение от DMC »

Миналият семестър в лабораторията по теоритична електротехника асистентът ми заяви, че НЯМА в света кондензатори с капацитет 1 фарад и нагоре. :( Същото чух и от ръководетеля на катедра Ел. измервания.Това са преподаватели в едни от най-уважаваните катедри в най-елитното висше техническо заведение в страната(Ту-София).Не знам дали е много смешно де...

JamoX
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Яну 06, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от JamoX »

И на мен учител, бивш военен и доста уважаван специалист ми е казвал че кондензатор с 1 фарад трябва да е голям колкото земята :wink: незнам колко е вярно това

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

ТУ

#3 Мнение от Goro »

Капацитета на земята е само 0,5 фарада.
А капацитета на съвременните кондензатори, явно надвишават компетентността на не малко преподаватели от ТУ.
Някой студент сега да не вземе да ги пита за кабели, кондензатори или лампи, щото ще му завъртят двойка. Сакън, не питайте за нищо, което хабилитираните преподаватели от ТУ не са учили или не са чували.
.....Та такова е нивото на висшето образование в България.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: ТУ

#4 Мнение от Dimitar Atanasov »

Goro написа: .....Та такова е нивото на висшето образование в България.


Абе и е така и не е така...
Има хора всякакви...

това не се дължи само на калпавите даскали, на калпавите студенти, на ниските заплати и т.н.

Лошото е че голям процент от преподавателите в Университетите са там просто, защото другаде не могат да си намерят работа....те и там толкова работят...

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#5 Мнение от Simonov »

Не е много смешно - ОТЧАЙВАЩО СМЕШНО Е. Срамота е високообразовани хора да живеят в някякъв нереален свят и да си мислят, че всичко което е било измислено по времето когато те са се дипломирали, е връха в технологиите.
За да не бъда голословен ще спомена за един спор, който не е свързан с аудиото и на който имах удоволствието да съм свидетел, но отрразява това което съм казал по горе. Та един "инженер" казваше, че е абсолютно невъзможно да се запишат 1.2GB на CD-R пластина. Човека не знаеше какво е oveburning, че какво остава за 1.2GB на CD-R.
Но какво искаш от човек правил дипломната си работа и всичките си "научни трудове" на чудото на комунскическото технологично общество - Правец 16 :twisted: Е, човекът не е виновен за това, но е виновен, за това че е пропуснал да забележи, че са изминали няколко годинки и съвремените, тогава, технологии са вече музейни експонати.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

ТУ

#6 Мнение от Goro »

Аmitko, благодаря че мислиш като мене. Моите впечатления са от преди 1976г, но явно подобрение няма, както момчетата го доказват сега. Трябва да ти кажа, че до името на автора на един учебник (имам шестица по предмета от първи път), съм написал: "срам ме е че си ми преподавал !".

Desislav

#7 Мнение от Desislav »

и мен са ме у4или 4е няма такув кондензатор 1F.Но както сте забелязали по колите слагат кондензатори с капацитет 1F :D е явно има такива "джаджи"

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#8 Мнение от Simonov »

Не бива обаче да се слагат всички преподаватели под един знаменател :!: Похвално е че все пак има млади хора, който решават да тръгнат по трудният път на УЧИТЕЛЯ и са много добре подготвени и напълно са в крак с модерните технологии.
Лично мое впечатление е, обаче(дано да не съм прав), че най-забележимо "изоставане" (ако може така да се нарече) от развитието, се наблюдава именно в техническото образование.
Сверата в която съм избрал да се развивам не е така или поне досега не съм имал преподавател който да "говори глупости"(образно казано). За да не бъда голословен ще спомена един изключително уважаван преподавател проф. д-р. и. н. Неделчо Енев, който въпреки своята доста напреднала възраст (носят се слухове че е роден 1918г. :)), може да сложи в малкото си джобче доста по млади от него преподаватели. Съвременното мислене на този човек учудваше доста от мойте колеги по време на лекции, както и мен самия :D

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: В лабораторията по ТЕ1

#9 Мнение от Tisho »

DMC написа:Миналият семестър в лабораторията по теоритична електротехника асистентът ми заяви, че НЯМА в света кондензатори с капацитет 1 фарад и нагоре. :( Същото чух и от ръководетеля на катедра Ел. измервания.Това са преподаватели в едни от най-уважаваните катедри в най-елитното висше техническо заведение в страната(Ту-София).Не знам дали е много смешно де...


Защо ли не се учудвам...
Къде по фрапиращи съм ги слушал. Например че волтметъра се свързва последователно на товара... :roll: 8O

DMC
има известен опит
има известен опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 12:00 am
Местоположение: София/Габрово
Обратна връзка:

#10 Мнение от DMC »

Моят малък опит сочи, че има преподаватели, които влизат да те научат нещо, има и такива, които влизат само за да "отбият номера".Има и такива, които влизат, обясняват нещо простичко по адски сложен начин с цел да ти покажат колко не знаеш.Но и студентите не са на ниво вече.Аз съм втори курс АИУТ и от 120 човека няма с кого да си обеля една думичка на тема електроника или аудио.Добре, че има такива форуми за да се поддържа ниво някакво на знанията и да се обменя опит.То само да стоиш над книгите не става.Все пак това, което го пише по книгите не винаги расте по нивите :?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

килиино училище

#11 Мнение от Goro »

Какво излиза:
1. Правиме си сайтове за взаимо-обучение. Както едно време - килиините училища, но сега чрез компютри.
2. Възраста и трудния бит не са причина, а оправдание за некадърност.
3. Образованието и дори титлите, не са гаранция за компетентност и съвременно професионално ниво.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от Dimitar Atanasov »

Е, аз мога да друга гледна точка на тези неща.

Имам чувството че студентите искат да учат във ВУЗ за да научат занаят. Поне това им се ракламира масово: "ако завършите "Еди коя си специалност" после ще можете да се реализирате "Еди къде си" "...

В резулатат на това студентите се насочват към модерните в момента области, които докато завършат най - вероятно няма да са толкова модерни...да не говорим че по - голямата част от младежите въобще не знаят какво искат от живота...стават студенти просто за да има какво да правят...

Цялата тази работа действа на преподавателите доста демобилизиращо...каквото и да приказват на студентите им е все тая, нали трябва да си вземат испита накрая, не да научат нещо

Преподавателите не се стимулират да предлагат нови курсове, а според мен всеки преподавател трябва да предлага нов курс поне веднъж на 2 години (или поне да осъвременява стария) така и той се развива и учи студентите на нови неща.

И накрая като препоръка за тийнейджърите из форума:
Не учете това което е модерно, учете това което ви харесва...
Човек така или иначе работи каквото намери, по - добре е да е учил това което му е интерсно...
А дори и най - забутаната специалност да си учил, ако си достатъчно добър ще си намериш работа по нея

shemet

#13 Мнение от shemet »

Имах там един даскал който (бях вече 4-ти курс) обясняваше че при 1200 бита в секунда капацитета на телефонния канал се изчерпвал... не посмях да му кажа че моя модем е 33.6 kbps. Връзката между два модема се осъществява като единия оператор вдигне микротелефонната гарнитура и помоли отсрещния да премине в режим предаване на данни ... в неговия речник нямаше понятие като "принтер" имаше "електрическа пишеща машина" ... докрай не ми стана ясно този човек дали не преподаваше всъщност история?

Аватар
Klaus_Meine
има известен опит
има известен опит
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Окт 16, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#14 Мнение от Klaus_Meine »

OFF TOPIC
По някога изучаването на морално остарели "неща" си има своя смисъл.Те се срещат точно там където най-малко си очаквал да ги срещнеш.
За пример:4-ти курс съм(ТУ-Варна) -ЕОК(Ел.обзавеждане на кораба).Беше ми непонятно защо толкова много внимание се отделя в курса по корабни електрически апарати на селсините, като средство за комуникация(било между опертаори, било между машини).Защо изучаваме нещо, което Хитлер още, е "отхвърлил"?
Оказа се обаче, че поставени в морски условия, електроните прибори(като съставна част от PIC,PLC,CAN,LAN...)имат 3-ПЪТИ ПОВЕЧЕ откази от добрите стари селсини.Излиза, че селсините наред с въздушните пускатели, сухите ТИТ и НИТ(в системите за компаундирене),вакуумните прекъсвачи, електромеханичните системи за възбуждане и форсировка на СГ и т.н., се използват навсякъде в корабостроенето.А то изпреварва поне с едно десетилетие технологийте на сушата.
Иначе и аз съм слушал бисери, излизащи от устата на някой преподавател.За колегите си да не говоря(има хора които ще се дипломират като инженери без да знаят таблицата за умножение!!!).
Но, има ли човек желание, за знае и може - никой не може да го спре да осъществи целите си.
Дори и само като посещава чудесни форуми, като този. :P
Don't Stop At The Top ! ! !

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#15 Мнение от DJ Popa »

На мен лично не ми е смешно. По-скоро ми е тъжно. Техниката е динамична и се развива непрестанно. За разлика от аксиомите на физиката и матeматиката , които са /почти/ неразбиваеми и вечни , то в техниката аксиоми почти няма.Това , което днес е невъзможно-утре е реалност. Имал съм всякакви преподаватели. За щастие повечето са били динамично развиващи се натури. Но съм попадал и на твърдения от сорта на "Дизеловият двигател е най-добрия двигател , измислян някога от човека". С въпросния доцент сме спорили по цели часове , че двигател с КПД 30% няма как да е най-доброто при положение , че електродвигателя примерно стига до КПД 99% при някой специални конструкции. Дори и в този случай е добре , защото има кой да контрира и обори мнението на "вещия". Но при пълната незаинтересованост към науката от мнозинството на сегашните студенти , положението е направо отчайващо. Все по-трудно се намират хора , с които да споделя дори 5 разумни приказки...за съжаление...за голямо съжаление... :cry:
Последно промяна от DJ Popa на Вто Мар 21, 2006 11:11 pm, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Обратно към “Бисери”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост