Въпрос за Тон-Коректора на усилвател Harman/Kardon (HK670)

Съобщение
Автор
_Technics

Въпрос за Тон-Коректора на усилвател Harman/Kardon (HK670)

#1 Мнение от _Technics »

Здравейте! Имам един въпрос относно резонансните честоти на тонкоректора на усилвателя ми, които по Default за BASS и Treble съответно са 50Hz и 10kHz, а искам да променя тази за Treble на 20kHz. Това е схемата на тонкоректора на усилвателя:
Изображение
Бихте ли ми казали кои елементи с какви да подменя за да се получи желаната честота (20kHz)?



Благодаря ви предварително !

audioman

#2 Мнение от audioman »

Ами като гледам щом искаш да качиш честотата 2 пити ще трябва да намалиш капацитетите 2200pF 2 пъти, т.е. да стнат 1.1 нФ
Само не знам защо са ти 20К, почти нищо няма да чуваш като изменение, като въртиш копчето!
:arrow: Брях този усилвател има AD712 - много хай-енд :)

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от oceanman »

Не знам как е на теория. Имах дебел усилвател на Ямаха АХ-590.Корекцийте му бяха на 20 херца и 20 000 херца...+/-10 дб.Корекцийте се държаха великолепно....И нямах чувството за изостреност в дадена точка,а повдигането беше плавно и хармонично...Разбира се аз слушах линейно,както и сега.

Аватар
Anakin
има известен опит
има известен опит
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#4 Мнение от Anakin »

добре де то малко хора чуват 20кхз според мене по добре като съвет на 16 да ги направиш но се пак ти си знаеш де

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#5 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

много интересно - единия канал е с AD712 а другия с NE5532

_Technics

#6 Мнение от _Technics »

аз смених кондензаторите - сложих по 1,5nF (подбирани точни 1500pF). Преди и след смяната направих някой измервания (малко дървени но показателни) с волтметър на изхода и стана ясно, че при завъртане на тонкоректора Treble /НА МАХ/ не започва да се покачва амплитудата на честотите след 10kHz (както може би би трябвало да бъде) ами от 2~3kHz :) /МН. ЗЛЕ/ започва лека поелка и до 19kHz е максимума на усилване. Със смяната на кондензаторите усилването започна от 3~4kHz и то по плавно, като максимума пак е на 19kHz но и не е толкова голям като в оригиналния варинат.
Така каточели по ми харесва как звучи !
За сравнение с Technics-a ми - него го дават тонкоректора за високи честоти да е 20kHz +/-10dB и се оказа (от измерванията), че е доста по зле! при завътране на тонкоректора Treble /НА МАХ/ усилването започва на честоти от 1kHz доста линейно до 18kHz (там е максимума) и в крайна сметка двата максимума от Harman/Kardon и от Technics-a се различават като на Harman-a е по голям :) и освен това усилването при Harman-a не е толкова линейно ами колкото към по високи честоти се отива с толкова по голяма стръмност може да се похвали усилването :)
Относно забелязаното от "sveto" - така е :) SMD са и двата OpAmp-a, несъм им гледал .pdf-ите предполагам че са абсолютно еднакви но малко ме е страх да ги гледам :))
Като заключенийци може да се каже, че и с още могат да се намалят кондензаторите (1000nF) - може още по добре да се получи. Хем усилването няма да е мн. голямо (ще се доближава до Source Direct) хем ще започва на по високи честоти. Като гледам от измерванията няма да падне кой знае колко много на най-високите.

(П.П. Малко съм пообъркал схемата като съм надписвал стойностите на елементите като кондензаторите N.P. не са 10pF ами 10µF но то си е ясно - иначе няма как)

audioman

#7 Мнение от audioman »

Абе човек, всички тонкоректори са със стръмност 6дБ/окт. ; ти какво очакваш да видиш?? На 20кХз - +10дБ, на 19кХз - нищо???? Естествено, че корекцията започва да се проявява от 1 декада по-надолу, т.е. 2-3кХз. Ако започваше от 20к, едва ли щеше да чуваш разлика. Ако искаш пробвай със 100 пикофарада , но все пак мери поне до 100кХз
Силно се съмнявам единия тон-коректор да е по-стръмен от другия, поради простата причина, че ОВ с 12дБ/окт. е неустойчива! Май мериш в различен регион....

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта