Моля за помощ тъй като усилвателят ми май изгоря.

Съобщение
Автор
jaredharet

#16 Мнение от jaredharet »

Значи измерих всички крайни транзистори (тези по радиатора) и се оказа че при един от тях няма никой. Намира се най-последен в задната част на усилвателя. Иначе до там всички останали транзистори са си наред и еднаквите са с едни и същи показания.
Има обще 4-ри такива транзистора http://eshop.bg/eshop3/index.php?url=/e ... _keys=myid и два d2012.
Дали ще е от този транзистора, и или от нещо преди него.
Между другото този транзистора е доста обеднял от към тенол и ме съмнява и за студена спойка.

Бихте ли ме посъветвали отново какво да меря, а относно релето нещо не схванах как точно да го премеря, значи едното ясно на маса а другата щека последователно на всяко едно от крачетата ли.

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#17 Мнение от SlowDead »

Едната сондичка към маса.. а другата в изхода на у-теля обаче преди релето.. вече кое краче е то е елементарно да провериш ...
Ако и с това не се оправиш потърси по компетентен за помощ за да не омажеш нещата още повече....

Аватар
lachko973
има известен опит
има известен опит
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Дек 28, 2004 1:00 am
Местоположение: Студентски град
Обратна връзка:

#18 Мнение от lachko973 »

jaredharet не мъчи себе си и съфорумците.
Похвално е най-доброто ти желание да си решиш проблема сам, но недей да си губиш времето и го занеси в сервиз.

ПОЗДРАВИ !

jaredharet

#19 Мнение от jaredharet »

Това са снимки на усилвателя

http://img83.imageshack.us/my.php?image=dsc000171qp.jpg
http://img83.imageshack.us/my.php?image=dsc000183kd.jpg
http://img132.imageshack.us/my.php?imag ... 0190lo.jpg
http://img83.imageshack.us/my.php?image=dsc000213ys.jpg

Измерих напрежението при транзисторите и при този най в ляво на снимката на обратно (или най отгоре погледнато на 1-вата снимка) нямаше никакво напрежение.

Свалих го и наистина си беше заминал, сега обаче срешнах проблем. 3-те транзистора са еднакви, но този е сменян и е друг водел. Та сега се чудя какъв точно да търся като този или като другите 3.
А междодругото има следи, че този изгорелия транзистор е сменян и друг път.

3-те транзистора са Toshiba 2SA1301
Изгорелия е Toshiba 2SC3281

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#20 Мнение от Rumen Suvandjiev »

jaredharet написа:3-те транзистора са Toshiba 2SA1301
Изгорелия е Toshiba 2SC3281


Това не е възможно!
2SA... са PNP, а 2SC... - NPN !

jaredharet

#21 Мнение от jaredharet »

Ми незнам и мен ме учуди.
Добре а ако в момента пусна усилвателя без този изгорелия дали ще тръгне

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#22 Мнение от Nikolay_Hristov »

Защо не пробваш да свалиш поне част от схемата на крайното стъпало?

jaredharet

#23 Мнение от jaredharet »

Благодаря на всички усилвателя тръгна. Проблема беше единственно във въпросния транзистор.
Е и до някъде в мен защото нещо ги праснах че са 3 еднакви и един различен, но Rutcho ме накара да се вгледам по добре и се оказаха 2 по 2 еднакви.

Е отново благодаря на всички


А междодругото да питам значи има едно копче на него пише speakers и възможните положения са A+B; OFF; A; B.
Можете ли да ме светнете за какво точно служи това копче.

Аватар
subsonic
има известен опит
има известен опит
Мнения: 80
Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 12:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#24 Мнение от subsonic »

Еми отзад трябва да имаш 4 изхода на които можеш да вържеш колони(два леви и два десни)те са подредени в два реда означени с А и В.Когато натиснеш А работят само горния ред;В-долния а АВ-двата реда едновременно(или на канал по две колони)

jaredharet

#25 Мнение от jaredharet »

Ахам ясно а иначе по какъв начин мога да направя бридж м/у 2-та канала тъка че да имам един общ с по-голяма мощност

Nikolai Nikolov

#26 Мнение от Nikolai Nikolov »

jaredharet написа:Ахам ясно а иначе по какъв начин мога да направя бридж м/у 2-та канала тъка че да имам един общ с по-голяма мощност


Прави се фазоинвертор и се използва сигнал от само един канал, като сигналът се подава директно на едното стъпало, а на другото се подава през фазоинвертора и говорителя се включва към изходите на двата канала, като + на говорителя се включва към стъпалото, на което е подаден директният сигнал.

Ако мислиш че ще ти свърши работа погледни това. Тук човекът си е описал, това устройство ти смесва сигналът от двата входни канала (L и R), изрязва се сигналът за използване на двата усилвателя като subwoofer, и имаш пак 2 изхода, като единият е филтрираният и е смесица от двата входни, а другият е същото нещо, обаче дефазирано на 180 градуса...

Товарът задължително е двойно по-голям !

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#27 Мнение от joro66 »

kalmara написа:
Товарът задължително е двойно по-голям !


Четворно по голям - два пъти скача напрежението, респективно два пъти и тока, а от тук следва че мощноста отдадена в говорителя се увеличава 4 пъти.

jaredharet

#28 Мнение от jaredharet »

Ами може ли да увелича товара с паралелно свързан резистор. Тъй като говорителя ми е 4 ома.
Също тъка как ще се увеличи мощноста при бридж. Тъй като в момента комплиментарната двойка от крайни транзистори е с max мощност от 150W. За това колко вата да очаквам, че има попринцип на изхода на единия канал

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#29 Мнение от joro66 »

Не можах да разбера как точно искаш да го свържеш това съпротивление, но както и да го направиш в/у него ще имаш загуба на полезна мощност. А ако ще го правиш това (свързване в мост), по добре сложи още едни крайни в паралел на тези които имаш.

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#30 Мнение от Nikolay_Hristov »

А това на крайните транзистори, мислиш ли че ще им хареса?... :roll: Не знам какви са радиаторите, но някой трябва да се е презапасил доста, за да няма проблеми...

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост