Мод на крайно стапало

Съобщение
Автор
a_panov

Мод на крайно стапало

#1 Мнение от a_panov »

Имам СОНАТА 2-2 от преди 20 години. Ще и изтръгна крайните стъпала и ще ги сложа в друга кутия. Та върпоса ми е какъви подобрения може да се направят?
Може ли да се заменят транзисторите от схемата и с какви (2N3055. BD139/140)?
Кои кондензатори да се подменят и с какви?

Изображение
http://www.karatebulgaria.com/alex/priv ... hannel.jpg
http://www.karatebulgaria.com/alex/priv ... sonata.jpg
http://www.karatebulgaria.com/alex/priv ... 78-03.djvu

В момента захранването е еднополярно +40V, от една намотка с грец и 5000 микро електролитен за двете стъпала. Ще последвам съвета на Стефан Стефанов от тая тема:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... pic&t=2641
И от една намотка ще захраня два греца за двата канала по отделно.

D.Kolev

#2 Мнение от D.Kolev »

ùîì ñè ðåøèë äà ñå çàíèìàâàø - ñìåíè âñè÷êè êîíäåðè êàòî íàáëåãíåø íà Ñ134,Ñ186,Ñ188,Ñ132 , ñúùî òðèìåðà 211 è áö177 ñ íåùî ïî-êà÷åñòâåíî.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

Не виждам голям смисъл да ги слагаш чак в нова кутия.
Схемотехниката е доста посредствена.
Като ще правиш кутия и захранване направи поне един ДОГК или нещо от тоси клас, та да си струва.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Goro »

Крайното стъпало на Соната-2, е дословно изкопирана от един Blaupukt, който от 15 години ми стои в мазето. След като оргинала не ми харевсва, прави си извод за копието.

a_panov

#5 Мнение от a_panov »

Представям си като ми отговориха 3-ма генерали Изображение аз простия редник Изображение трябва да си вадя мнение без да питам...
Чеп за зейе не става от това дърво!!! Ясно, разколачвам го, сменям кондензатори и газ на китарата. Ще го го ползвам предимно за свирене за грух метъл, така че и да криви му е плюс!!! Само шумовете ме дразнят много, и затова ще сменя кондензаторите в захранването.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Спокойно можеш да си го моднеш и в сегашната му кутия.
Обърни внимание на захранването, потенциометрите и превключвателите.

John3V

#7 Мнение от John3V »

Няма почти никакво спасение за шума на соната-та за съжаление.
Можеш да смениш всички електролитни кондензатори, както и потенциометрите с по-качествени.
Другото е - смяна на електролитния кондензатор на захранването с поне 10000мкф (колкото повече-толкова по-добре.
Оригиналния трансформатор идва малко недостатъчен, така че ако ти се занимава вземи си един тороидален.
Тия 40V, от къде ги измери? Изправеното и филтрирано напрежение при празен ход на усилвателя ли?
Спомням си, че на такъв му нахаках 48V изправено, филтрирано и просвири доста повече.
Имаше някакви 2Т3169, с дертове (по нищо не си приличаха, а би трявбало да имат сходни параметри). Смени и тях (с аналози, но не български).
И не на последно място: кондензатора на изхода - трябва да е поне 100мкф (ако не и повече). Смени го по възможност с неполярен или сложи два полярни, насрещно.
А за да избегнеш неприятното пукане в изхода можеш да забиеш едно реле, което да включва колоните към стъпалото след примерно 3...5 секунди..

Да не забравя да ти кажа - схемата вади доста високо напрежение на изхода (не че мощността не е напрежение по ток), с което можеш да си позатоплиш и доста мощни говорители (амфитони с 75W баси се загряваха прилично).

D.Kolev

#9 Мнение от D.Kolev »

øóìè åäíîïîëÿðíîòî çàõðàíâàíå.

a_panov

#10 Мнение от a_panov »

Преди С186 има предусилвател с тонкоректори които ще ги развържа и ще остане само крайното стапало. В захранването единствения кондезатор след греца се е разлюспил - стъпалата карат само на С184 (по един за всяко стапало) който е 2200 микро фарада а не 22 микро.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Goro »

Сонатата, може да шуми от неправилни заземки. Вероятно някой е правил ремонти и подобрения. Мерил съм много Сонати, излезли от конвейра. Няма такова нещо.

D.Kolev

#12 Мнение от D.Kolev »

ïðåäïîëàãàì , êàòî áàéïàñíå âñè÷êî , âúðíå ñõåìàòà êúì îðèãèíàëíèÿ ñè âàðèàíò è ïîäîáðè çàõðàíâàíåòî , íåùàòà ùå ñè äîéäàò íà ìÿñòî :wink:

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Goro »

В Сонатата има няколко заземки, които ако не са на мястото си се разбръмчава. Така е и с много други фабрични изделия.
Но стига с тези стари приемници. За предпочитане е Студио-2.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост