проблем с галета

Съобщение
Автор
Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

проблем с галета

#1 Мнение от Cvetomir »

Днеска нямах никаква работа и реших да сменя потенциометъра с галета . разтърсих се в нета и намерих този калкулатор http://homepages.tcp.co.uk/%7Enroberts/shunt.html
Купих всички резистори както каза калкулатора (естествено стандартните стоиности които има ) всчки резистори са 1% от комет. Запоих всичко както трябва и ... очакванията ми се сринаха , почна едно ту високо, ту ниско, отврат сигурно защото "палеца" попада между контактните пластини. Кажете лек за ситуацията може ли някой да ми покаже готов и е вентуално да го чуя как работи .
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#2 Мнение от joro66 »

От темата за дистанционните:

Daniel Petrov написа:офтопик:
ето ти стойности на резисторите (в омове) за 24 позиционна галета ( 25 с -infinity), аз работя с такава:
22
27
33
47
68
91
120
150
180
220
270
330
430
560
680
820
1100
1300
1500
1800
2200
2700
3300
3900


И аз "изплагиатствах" :oops: тези стойности и няма припукване, скачане на нивото и т.н.

P.S. За да нямаш скокове в нивата, мисля че е по добре галетата да е такава, че плъзгача да не остава във висящо положение м/у две съседни клеми при превключване, т.е. да застъпва едновременно и двете в междинно положение.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#3 Мнение от Teodor Gugulanoff »

haverr написа:... очакванията ми се сринаха , почна едно ту високо, ту ниско, отврат сигурно защото "палеца" попада между контактните пластини. ...

Причината не е тази, а грешни стойности и/или електро-механични проблеми на конструкцията.

joro66 написа:...галетата да е такава, че плъзгача да не остава във висящо положение м/у две съседни клеми при превключване, т.е. да застъпва едновременно и двете в междинно положение.

Да, това е най-добрият вариант, non-breaking type.
По принцип, ако човек седне и попрочете и после вкара в електронна таблица формулите, конструирането на произволен тип галета /n-стъпкова, серийна, паралелна, смесена .../ се превръща повече в предизвикателство за ръката и окото ;)
Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Daniel Petrov »

Ако е лампова техника, колкото е по високоомен въпросния делител, толкова по добре...за динамиката.
Вързването заради постояннотоковия режим с допълнителен резистор на решетката към маса, ще изяде малка част от въздуха, макар, че всички, включая и себе си го правят.
За това напрекъсващият вариант е за предпочитане...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

tda2040
има опит
има опит
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:00 am
Местоположение: Strajica
Обратна връзка:

#5 Мнение от tda2040 »

И аз ползвах тая програмка да си сметна галетата (10 степенна)
и си работи ОК. Няма никакви проблеми, моите са без прекъсване между 2 степени посребрени :)
ГОСПОД ПРОЩАВА ТОКА НЕ!!!

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

А аз ги правя линейни, и после добавям подходящ резизтор между среднич карак и маса, така може да се постигне конкото си иска висока стръмност....

Освен това, чувствителността на слуха не е съвсем логаритмична, и този модел е по - близо до нея,

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Daniel Petrov »

При мене логаритмичния закон не е толкова логаритмичен като този, обикновено използвам коефициент, малко по голям от единица, като той се променя в зависимост от броя позиции на галетата. Всяка следваща стойност се получава от предходната*коефициента. зора е да се удурдиса цялата хамалогия със стандартни стойности, като не се бяга много от получените резултати при смятането.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Като заговорихме за атенюатори, според мен идеята е е най-употребявания диапазон да има най-много стъпки.
Това общо взето е субективно и зависи от мощността на усилвателя, чувствителността на озвучителните тела и предпочитанията на потребителя. В резултат специално при мен се получава линия, която е нещо като разтеглена логаритмична крива.
Възможността да си измислим каквато ни е удобно крива на затихване на нивото за мен е едно допълнително предимство на галетните превключватели.

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

галета

#9 Мнение от Cvetomir »

Проблема се оказа дефектна галета и недоспиване :)
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост