Aleph X - High power version

Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Daniel Petrov »

Dwa radiatora 190mm wide,90mm high i po 90mm rebra.
okolo 60 degrees e w momenta,na 4 oma 2x15V zahranwane.
Traf 800W,2 greca po 35A,po dwa 47000uF/40V filtrirashti na kanal.
Realno MOSFET-ite bachkat na okolo 110 deg.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

THX
чете и пита
чете и пита
Мнения: 101
Регистриран на: Пет Окт 01, 2004 12:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#17 Мнение от THX »

Jegata e dosta goliama da ne se otlipi ot kristala ot plo4kata ,tezi TO-3 li biaxa krainite 4e spravo4nicite nesa pri men.V kraina smetka vajnoto naistina e kak sviri,darji li izhoda stbilen,puskal li si mu sinusoida da vidish ima li bozi na izhoda i na kolko vata stava tova nadiavam se 4e imash izkusven tovar ot R-matrica sas vodi4ka i da go probvash skoro.
Последно промяна от THX на Сря Дек 29, 2004 1:47 am, променено общо 1 път.

Zmej

#18 Мнение от Zmej »

Aaaaa, aз нищо не съм критикувал... :roll: :wink:
В интерес на истината искам да сравня този Алеф с Алеф2 (дето още би трябвало да го мъча откъм тъпа платка), зен-а на Кирилов и двата класа А на уидоумейкъра... На читави колони... С читав сорс... Пък и къде би се вписал един хибриден А+Б в общата картина също ми е интересно...
Дали може да се организира нещо такова около лятото? :roll:

Иначе това, дето най-вече ми харесва е балансния вход и балансния изход... Ама той затова е Х... Изображение

THX
чете и пита
чете и пита
Мнения: 101
Регистриран на: Пет Окт 01, 2004 12:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#19 Мнение от THX »

Sorry Zmei greshkata e moia nestavashe vapros za kritiki a za ideata na klateneto ,to4ka 3 li beshe ili neshto takova.
MEJDODRUGOTO PREDI NIAKOLKO GODINI GLEDAX NIAKAKVA SHEMA NA STAPALO KOETO DO 50-60 WATA MOJEBI RABOTESHE VAV CLAS A I OT TAM NAGORE PREVKLU4VASHE KAM B-to.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#20 Мнение от Daniel Petrov »

THX написа:Jegata e dosta goliama da ne se otlipi ot kristala ot plo4kata ,tezi TO-3 li biaxa krainite 4e spravo4nicite nesa pri men.V kraina smetka vajnoto naistina e kak sviri,darji li izhoda stbilen,puskal li si mu sinusoida da vidish ima li bozi na izhoda i na kolko vata stava tova nadiavam se 4e imash izkusven tovar ot R-matrica sas vodi4ka i da go probvash skoro.

ТО-247 е корпуса,но МОСФЕТ-а по принцип стиска на по висока температура от биполяра.
И за каква боза става на въпрос?
3.5А ток на покой при краен 2СК1529.
Реално транзистора не слиза под 0.8А за максимална мощност.
2 стъпала са,следващата схема ще бъде само с едно-2СК-то ще свири като сорсов повторител :-)
Ще донеса ампа края на януари в софия,остава да му намерите колони за теста.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#22 Мнение от gogo »

Bojo написа:Не ми харесват следните неща в тази схема: 1. Паралелно свързване на няколко мощни полеви транзистори - дори и от една партида те имат разлики - стръмност, Uо и др. и това налага наличието на голям брой транзистори, от които да се подбират еднакви екземпляри 2. Подборът трябва да е от еднакви екземпляри и за двете рамена (такава е схемата) 3 Голям брой пасивни елементи 4. Наличието на обратна връзка (макари X ова) 5. Голям начален ток при включване - трябва да се предвиди меко включване на захранването. 6. Сложна схема (тежка за настройка и пускане) 7. Огромна отделена топлинна мощност - това като цяло оскъпява конструкцията, особенно ако се включи и цената на климатик :D 8. Това е цената за да се "клатят" нискочувствителни озвучителни тела - не е ли по добре да се отклони част от бюджета за високоефиктивни колони...
Предложение: не е ли по добре да се избере някоя по проста схема, като например тази на Уидоумейкъра (с ОВ), или на Чиофоли (без ОВ), с не повече от два транзистора в паралел или токов повторител ПП?


Привет!

Както беше казал в предишния си пост - за критиката. Предполагах че ще критикуваш layout-a, или нещо подобно. А за самата схема - ами тя си е такава и малко неща биха могли да се променят в нея. Все пак е изцедена и оформяна доста време в diyaudio.com, даже и под "окото" на Нелсън Пас. Така, със сигурност има (вероятно) и по-добри, и по-прости, и по-сложни, и по-лоши варианти на клас А у-тели в нет-а. Ами наскоро се появи и това: http://www.delta-audio.com/Krell-Clone.htm
И със сигурност ще е много добре като звук - все пак Krell e класика. На сайта ги има и gerber-файловете - направо сваляш и го даваш в платкаджийницата - всичко е готово! 50W class A PP! Всеки има право на избор какво да прави - ами аз реших Aleph X. Преди повече от 18 г. направих QUAD-405. Toгава беше връх! Нямаше интернет, имаше списание "РАДИО", откъдето съм направил доста руски у-тели - даже и доста добре лансирания но не и добре свирещ "УМЗЧ високой верности Николая Сухова". Имаше и "Радио телевизия електроника", което много не го уважавах. Ами QUAD-a просто правеше на пух и прах всички други у-тели, дори и със използването на UA741 на входа. След години се появи интернет. Появиха се пoдoбрения на QUAD-405. Направих нови платки, използвах съвременни (не български, руски и чешки) елементи, вече имах достъп до хубава тестова апаратура, имах и CD-player. Разликата в звученето беше огромна. После - Marshall Leach Low TIM amplifier. Това "чудо" разби представата ми за "музиката". Дотогава си мислех че модифицирания QUAD-405 е връх, но се оказа различно. До преди 1 година това беше основния ми усилвател за слушане. После на един купон неясно как единия канал изгоря, при това много лошо (предполагам някой от купонджиите го е полял за здраве), дори платката беше овъглена. Не ми се занимаваше с ресторация, просто в тази кутия набутах gain-clone с LM3875 и временно мирясах. Звука не е много лош, даже напротив. Не може да се сравнява по никакъв начин с Low TIM, а предполагам и модифицирания QUAD-405, но за интегрален усилвател се държи наистина много добре. Паралелно със слушането на Low TIM, в мене се зароди желанието за нещо по-добро. Варианти в нет-а колкото искаш. Ама времето малко (семейство, работа). Започнах да следя passlabs (тогава все още нямаше diyaudio.com). По едно време чичко Пас си направи втора фирма и пусна на сайта си сервизните документаций на почти всички неща от ALEPH-серията. И хоп - ще правя Aleph-5. Поръчах платки от Криситиян Ключарич, поръчах транзистори в огромно количество от един местен представител (вече на помня кой точно беше). Тука вече оборих точка 1 и 2 - имам подбрани с точност до третия знак към 30 изходни транзистора. Между другото, от рейката с 50 транзистора почти всички бяха с еднакви параметри с точност до втория знак. Е да, ама като не съм правил клас А та не знаех за каква топлина става въпрос. Не стана Aleph-5, стана Aleph-3 заради слаби радиатори. Много добре свири, почти няма нужда от настройка, ама само 20-30 вата ми дойдоха малко за едно нормално слушане примерно на Charlie Haden. E, варианта беше да се отиде към по-чувствителни колони (доста скъп вариант при условие че имаш още торба транзистори - точка 8) или по-мощен Aleph, защото звука наистина е много истински. Горе-долу по това време "излезе" и варианта на Aleph-X. Да, схемата е по-сложна от Aleph, то са си направо два Aleph-a с X-връзка. Поблазни ме идеята за ниското захранващо напрежение, понеже имам и една торба кондензатори на Philips - 22000/40V - точка 8(Aleph 2 доколкото си спомням се захранва с +/- 45V) - тука субективно оборвам точка 3. И в същото време си намерих доста изгодно 12 големи радиатора (http://www.polovodice.cz/_files/pouzdra/l140t61.pdf). Поне зимата няма да ползвам парно в хола :D - точка 7. Е, разработих и вариант на soft-start - точка 5, понеже дори при включване на Aleph-3 (500VA траф) лампите мигват. Ами с "две" думи - това е. За мене този вариант е по-изгоден от финансова гледна точка, а настройката не ме притеснява. Лошото е че времето ми е много малко, но вече твърдо съм решил да го направя. Е, ще трябва да се бръкна и за направа на шасита, и масивен преден панел с лазерно гравиране, но какво пък - diy-ерите са си луди в едно направление, и аз не правя изключение от това. Знам че и вие сте така - като стане въпрос за звучене и за слушане на хубава музика :D

THX
чете и пита
чете и пита
Мнения: 101
Регистриран на: Пет Окт 01, 2004 12:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#23 Мнение от THX »

widowmaker i zmej soryy zabludil sam se sas drugia topiks i to4ka 3
(FeedForward Error Correction (A+B) amp.) i sam prexvarlil vaprosa kam Class A ,oshte vednaj SORRY,widowmaker dai niakakav variant za 4 oM.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#24 Мнение от Bojo »

Гого, виждам че си решил твърдо да го правиш, решението ти е напълно отвсякъде обмислено и аргументирано и направо се срамувам от критиката си :oops: . Единствено ти желая успех! Бих искал като го направиш да го чуя и сравня с моя по звук (не занам кога обаче ше успея да го завърша), който обече ще е доста по маломерен - 20/30 W. Още един път успех и весели празници!

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#25 Мнение от gogo »

Bojo написа:Гого, виждам че си решил твърдо да го правиш, решението ти е напълно отвсякъде обмислено и аргументирано и направо се срамувам от критиката си :oops: . Единствено ти желая успех! Бих искал като го направиш да го чуя и сравня с моя по звук (не занам кога обаче ше успея да го завърша), който обече ще е доста по маломерен - 20/30 W. Още един път успех и весели празници!


Разбира се че решението ми е твърдо аргументирано, особено точката за парното в хола :lol: :lol: :lol:

Шегата настрана, не се срамувай от критиката си! Нали затова е форума! Като имам резултат ще пиша, естествено. И аз не знам кога ще успея да го завърша. Останаха ми за поръчка платките, трансформаторите, както и шаситата. И понеже съм естет - и лицевите панели с лазерно гравиране:) . Паралелно ще направя и кутия за предусилвателя, както и платки за управление на volume/inputs. А бе имам си страшно много работа, ама хванал съм се на хорото и няма как :D

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#26 Мнение от oceanman »

Успех и от мен...Надявам се да можем да чуем.

audioman

#27 Мнение от audioman »

Gogo, ако ще правиш платки за нещо, приемаш ли поръчки , които да добавиш в бройката ?? На мен също ми трябва това-онова, но не искам всичко да правя сам в единични и скъпи бройки, а и макетките ме дразнят!!!

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от Daniel Petrov »

Pi4owe,shto ne polzwate Photoresist wyw wid na Positive spray?
Prosto ochuwstwqwash tekstolita i posle go swetwash s obiknowena zhiwachna lampa-stawa ulichna sys schupen balon,t.e. da ostane samo ampulata.
Ako iskate shte spodelq opita si w taq nasoka,ot 7-8 godini rabotq taka,sebestojnostta na edna platka e naprawo smeshna :-)
Po toq nachin mozhesh spokojno da prawish cinkowi klisheta i da pechatash pari :-)
Izlizat kusurite na razpechatkata dazhe :-)
Edin flakon 200ml struwa 20 kinta i se polzwa dostatychno dylgo wreme-minimum 1 kwadrat mozhesh da ochuwstwish.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

audioman

#29 Мнение от audioman »

Аз специално съм се разглезил от солдермаската, белия печат и др. фабрични екстри /метализирани отвори до 0.4-0.5мм/ Изглежда страхотно :) При положение че се поръчват платки, по-целесъобразно е да се обединяват повече хора /поръчители/ . Технологията ти обаче ще заинтересува хората мисля, сподели я... /и аз съм чувал за технология с лазерен принтер и ютия

audioman

#30 Мнение от audioman »

Всъщност ако има повече такива проекти, всеки ще може да се сдобие с каквото си поиска без да губи много време, усилия и пари. Аз, както казах, се нуждая от 2-5 неща, които не ми се разработват тепърва, просто искам подходящи платки; засега ще се огранича с Digital устройствата.....

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта