Aleph X - High power version

Съобщение
Автор
gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

Aleph X - High power version

#1 Мнение от gogo »

От доста време имам желание да го сглобя (вариант 100W/канал), купих си подходящи радиатори (от стари чешки тиристори, направо огромни радиатори), разработих печатна платка, в съответствие с изискванията за пълна симетрия, дори в layout-a. Ако има и други желаещи за изработка и коопериране, модератора да закове тази тема най-отгоре на форума (както правят в diyaudio.com) и всеки да добавя неща по темата. Платките още не са поръчани, имам идея да го направя в Микона-7 (http://free.bol.bg/mikona7/), предвид добрите цени и малки срокова на изработка. Ако има други предложения - заповядайте! Моят вариант ще е с два моноблока (поради огромното количество разсейвана топлина). Това води и до използването на два тороидални трансформатора плюс soft-start-cirquit за всеки - също го имам с разработена печатна платка. За крайните транзистори (по 12 на канал) също съм разработил платка, но поради специфичността на моите радиатори може би няма да е интересно за всички (всъщност поради увеличението на общата цена заради тези платки за крайните транзистори може би и аз ще мина на варианта PtoP - point to point wiring - все пак няма толкова елементи на тези изходни платки). Малко картинки? Ами как мога да ги кача тука?
Последно промяна от gogo на Вто Дек 28, 2004 6:27 pm, променено общо 2 пъти.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

картинки.

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

Качвай картинките! само гледай всяка да е до 100Кб.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#3 Мнение от gogo »

Дай си е-маил-а да ти ги пратя, понеже не мога да ги upload-на, а не ми се занимава тепърва да си правя регистрация в някой сайт, после да ги качвам там и т.н. и т.н...... Няма ли възможност за директен upload на файл тука?

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#5 Мнение от gogo »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Май успях :D

Аватар
kabel
има опит
има опит
Мнения: 109
Регистриран на: Сря Окт 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Drianovo
Обратна връзка:

#6 Мнение от kabel »

змей изпревариха ни но е за добро ни си губихме времето сега е на готово ние мислихме да правим 2 или 4 май

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#7 Мнение от Bojo »

Гого, подлежи ли на коментар или вече си решил твърдо да го правиш? Ако още не си, мога да пусна малко критични бележки по въпроса - а?

Zmej

#8 Мнение от Zmej »

kabel написа:змей изпревариха ни но е за добро ни си губихме времето сега е на готово ние мислихме да правим 2 или 4 май


A, то нашето си върви... :wink:
Пък и все пак са различни... Имам още малко работа по платката, ама пусто нямам време да седна да я пооправя малко... :roll:
Догодина :lol: (след около седмица мога да ти я пусна), пък после ще решим дали да я правим... :wink:

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#9 Мнение от gogo »

Bojo написа:Гого, подлежи ли на коментар или вече си решил твърдо да го правиш? Ако още не си, мога да пусна малко критични бележки по въпроса - а?


Радвам се за интереса! Разбира се че може да се коментира всичко. Все пак не може всичко да бъде съвършено! Чакам коментари и мнения. Работя и върху предусилвател. Всъщност имам вече работещ такъв (Balanced line stage - Nelson Pass). Сега ще го доработя на варианта X. Volume control-a и input select-a ще е с релета и с PIC. Това е единия вариант. Имам и друг - Aleph P 1.7, с ATMEL uC, плюс всички екстри (RC5 remote, LCD), ама малко ми куца firmware, та съм го пооставил от доста време.

A, да ви попитам - знае ли някой къде в София могат да ми оксидират радиаторите, без да ми одерат кожата? Понеже все пак са 12 броя, та на едно място ми смятат по 70ст. на квадратен дециметър, т.е по около 20лв на радиатор, което е повече от цената на самия радиатор :(

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от oceanman »

А някой слушал ли е въпросното чудо? :?:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Stefan Stefanov »

Аз го слушам, но с по 1 чифт транзистори на рамо.
Повече информация:
http://bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=21

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#12 Мнение от Bojo »

Първо искам да уточня, че не съм прави или слушал подобен усилвател. Не ми харесват следните неща в тази схема: 1. Паралелно свързване на няколко мощни полеви транзистори - дори и от една партида те имат разлики - стръмност, Uо и др. и това налага наличието на голям брой транзистори, от които да се подбират еднакви екземпляри 2. Подборът трябва да е от еднакви екземпляри и за двете рамена (такава е схемата) 3 Голям брой пасивни елементи 4. Наличието на обратна връзка (макари X ова) 5. Голям начален ток при включване - трябва да се предвиди меко включване на захранването. 6. Сложна схема (тежка за настройка и пускане) 7. Огромна отделена топлинна мощност - това като цяло оскъпява конструкцията, особенно ако се включи и цената на климатик :D 8. Това е цената за да се "клатят" нискочувствителни озвучителни тела - не е ли по добре да се отклони част от бюджета за високоефиктивни колони...
Предложение: не е ли по добре да се избере някоя по проста схема, като например тази на Уидоумейкъра (с ОВ), или на Чиофоли (без ОВ), с не повече от два транзистора в паралел или токов повторител ПП?

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#13 Мнение от Bojo »

Относно елоксирането - най-ниската цена е 0,5 лв на дм2, което не е оправдано според мен. Най накря аз взех да ги пръскам със черен спрей радиаторите.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Daniel Petrov »

Az slusham idiotizym No-e*a li mu majkata koj podred e...
Po edin tranzistor na ramo,pure A,3.5A Io,2SK1529 na izhoda...
Ne che imam neshto protiw chichko Pass,ama ne si dawam ampa za negowiq :-)
Swiri da si e*e majkata!
Shemata e towa,imam wariant za 4 oma,imam i platki.
U doma raboti s nowite radiatori i malko wentilaciq.
Изображение
stawa i s bipolqren na whoda,dazhe pri mene w momenta e taka.
Последно промяна от Daniel Petrov на Вто Дек 28, 2004 9:48 pm, променено общо 1 път.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

THX
чете и пита
чете и пита
Мнения: 101
Регистриран на: Пет Окт 01, 2004 12:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#15 Мнение от THX »

widowmaker
Kakvo stana sas tvoito A stapalo?
S kolko volta go hranish i kak go oxlajdash?

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта