Подобряване на захранването на усилвател.

Съобщение
Автор
a_panov

Подобряване на захранването на усилвател.

#1 Мнение от a_panov »

Ето това ми е захранването на усилвателя в момента. Понеже е усилвателя е малко по-възрастен от мене ме посъветваха да сменя разни работи от него. Това е захранването на мощния усилвател 2х40W, eто и схемата: Изображение
А ето и още веднъж начертано захранването ама по друг начин:
Изображение
Като гледаме изводи 4, 5 и 6 ме посъветваха да сменя:
1. Прекъсвача
2. Четирите диода
3. Двата кондензатора

Въпроси:
1. Какви нови диоди да сложа на мястото на тези. Понеже тази интервенция ще я правя само веднъж и искам да сложа добри материали. Кажете какви диоди да сложа които внасят малко хармоници и звука се подобрява с тях?

2. Ходих в един магазин и ми предложиха Philips 10 000 микро фарада, 40V, 12A за цена от 9 лева бройката. Отгоре имат две винчета с които се хващат проводниците. Кондензатора е облечен със синя пластмаса и ми го предложиха в магазин в кв.Изток до Японското посолство. Имаше и павета от 47 000 микро фарада които пак ще се съберат в усилвателя. Обаче два кондензатора от 47000 струват малко по-скъпо от целия усилвател.

Philips 10 000 микро фарада, 40V, 12A за цена от 9 лева бройката това висока цена ли е за този кондензатор?

3. Има ли друга марка с по-добри параметри и цена? Марка, модел и магазин?

4. Има ли други конструктивни промени по захранването които да го направят малко по-добро?
Последно промяна от a_panov на Пон Юли 24, 2006 10:03 pm, променено общо 3 пъти.

a_panov

#3 Мнение от a_panov »

Да от там е.

brum

Re: Подобряване на захранването на усилвател.

#4 Мнение от brum »

a_panov написа:...10 000 микро фарада, 40V, 12A ...


Я пак. Хем 10 000uF, хем 12A...нещо не разбирам:)

a_panov

Re: Подобряване на захранването на усилвател.

#5 Мнение от a_panov »

brum написа:Я пак. Хем 10 000uF, хем 12A...нещо не разбирам:)

Едно към едно съм го преписал от това дето го пишеше на кондензатора. Може да съм тъп, ама не съм глупав. Което няма да го запомня си го записвам:
10000 микро
40V
12А
Philips отгоре имат две винчета с които се хващат проводниците. Кондензатора е облечен със синя пластмаса и ми го предложиха в магазин в кв.Изток до Японското посолство.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Раздели захранванията на двата канала, дори и да са с обща намотка да са с отделни диоди и кондензатори.
Сложи си Fast + Soft recovery диоди. (по 4 на канал)
Виж в Комет какви кондензатори има и си купи толкова, че да се съберат около 2Х50000 микро на канал (може и повече). По-добре е да свържеш паралелно няколко по-малки кондензатора отколкото 1 голям.
Шунтирай електролитите с качествени МКП кондензатори по 1 микро.
За опроводяване използвай проводник поне 1-2 квадрата.

Повече от това едва ли ще има смисъл като се има пред вид усилвателя.

a_panov

#7 Мнение от a_panov »

3aropka написа:Раздели захранванията на двата канала, дори и да са с обща намотка да са с отделни диоди и кондензатори.

Двете крайни стъпала са на една платка, от тука следва че "плюс", "минус" и "маса" са общи за двете стъпала. И не мога да ги захраня по отделно, това е усилвател тип "пръчка" а на практика е истинско дърво.

3aropka написа:Сложи си Fast + Soft recovery диоди. (по 4 на канал)
Дали съм те разбрал правилно? По две схеми грец на всяка от двете намотки като в тази примерна схема:
Изображение


3aropka написа:Виж в Комет какви кондензатори има и си купи толкова, че да се съберат около 2Х50000 микро на канал (може и повече). По-добре е да свържеш паралелно няколко по-малки кондензатора отколкото 1 голям.
Шунтирай електролитите с качествени МКП кондензатори по 1 микро.

Къде е това Комет, къде им е магазина? Не се смейте не го знам къде е!

3aropka написа:За опроводяване използвай проводник поне 1-2 квадрата.
Чувал съм че масата трябва да е два-пъти по-голяма, но като се сложат "големи" "жици" няма да има проблем, е надявам се.

3aropka написа:Повече от това едва ли ще има смисъл като се има пред вид усилвателя.
Пръчка като всички други ментета, ама като му оправя захранването и махна предусилвателите май ще гледа отгоре STK и TDA? Важното мене да си ме кефи.
Последно промяна от a_panov на Пон Юли 24, 2006 10:04 pm, променено общо 1 път.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

захранване

#8 Мнение от Goro »

Е, сега остана (да не пропуснеш) ... да смениш и стъпалата.
Тока на кондензатора е максимално допустимия заряден при 100(120) херца и е добре, но ако свържеш няколко кондензатора в паралел, със същия сумарен капацитет, ще забележиш (от pdf-а), че ще имаш по-голям заряден ток.

a_panov

Re: захранване

#10 Мнение от a_panov »

Goro написа:Е, сега остана (да не пропуснеш) ... да смениш и стъпалата.
Тока на кондензатора е максимално допустимия заряден при 100(120) херца и е добре, но ако свържеш няколко кондензатора в паралел, със същия сумарен капацитет, ще забележиш (от pdf-а), че ще имаш по-голям заряден ток.
Да това съм го чел някъде и го знам че е по добре 2 електролитни кондензатора отколкото един. Обаче цената от 9 лева не ми харесва. Ако ви кажа че усилвателя съм го взел за 20 лева няма да ми хванете вяра. Та 9 лева за какъвто и да е кондензатор ми е много, а може и това да си е истинската цена. Кажете ако знаете каква е цената на 5000 и 10000 микрофарада кондензаторите?

bodan написа:Аз доколкото помня по сериозен проблем за
Студио 2 при по-голямо натоварване е охлаждането
а не захранването . Направо се топят изолационните втулки.
Това е втора или трета стъпка в преправянето на този усилвател. След захранването, ще (би трябвало) да сменя всички електролити на крайните стапала. И след това да се занимая с охлаждането. Тогава ще се види какви радиатори ще трябват, а може да се сменят крайните транзистори с други в друг корпус и да се сложат на друг радиатор.... Но охлаждането е друга тема.

Кажете номер, име, марка на "Fast + Soft recovery" изправителни диоди. Най-вероятно би трябвало да са германиеви. А?


Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

изправител

#12 Мнение от Goro »

Не е нужно изправителните диоди да са германиеви. Когато е разработван усилвателя са използвани, защото тогава имаше такива български изправители. Защо да се внасят по второ направление силициеви и скъпи, като нашите вършат същата работа.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от velinski »

Германиевите са ужасни за аудио - имат шум при превключване и бръмчат принципоно. Както казва Goro едно време правехме само такива с братята руснаци, щото силиция беше скъп.

Купи си fast soft recovery силициеви или шотки диоди, съобразени с ампеража и волтажа - информация има колкото искаш в google.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Stefan Stefanov »

За двата греца: Не си ме разбрал, имах пред вид по един грец на канал, не това, което си пуснал като схема.

Дори и да са на 1 платка едва ли захранващите вериги са толкова сбъркани че да не може да ги разделиш.

Комет електроникс е тук: [url]www.comet.bg[/url]

a_panov

#15 Мнение от a_panov »

3aropka написа:За двата греца: Не си ме разбрал, имах пред вид по един грец на канал, не това, което си пуснал като схема.

Колкото хора питах, ми казаха да сложа по един грец на всяка намотка.

3aropka написа:Дори и да са на 1 платка едва ли захранващите вериги са толкова сбъркани че да не може да ги разделиш.

Разбирам те много добре, ще трябва да се занимая с обстойно изследване на усилвателя. И тогава ще предприема купуване на чарковете. Всички казват че ще свирне по-добре.

На практика ще направя ето такова захранване на левия канал:
Изображение

И за десния канал същото.
Изображение

Събират ми се 4 греца и 8 кондензатора на цена общо 12 лева което е поносимо. 4700 на 40V в конрад са по лев и нещо, а и грецовете са по толкова пари.
Последно промяна от a_panov на Пон Юли 24, 2006 10:05 pm, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта