Подобряване на захранването на усилвател.

Съобщение
Автор
brum

#16 Мнение от brum »

a_panov написа:...
Колкото хора питах, ми казаха да сложа по един грец на всяка намотка.
...


Не виждам смисъл от два греца само ако вторичните напрежения са ти абсолютно едни и същи. Ако има разминаване от няколко миливолта с един грец ще трупаш ту Х, ту Х+няколкото миливолта във всяко рамо на захранването.Като се има предвид че за 5 години не съм видял нито един трансформатор който да е перфектен - по добре по два. Но нека загорка да обоснове мнението си, все пак е с много пъти повече опит от мен.

HI-FI

#17 Мнение от HI-FI »

a_panov написа:Колкото хора питах, ми казаха да сложа по един грец на всяка намотка.

А обясниха ли ти защо :?: Аз не виждам особен смисъл в това ...

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Stefan Stefanov »

Пак не ме разбрахте, не пиша ли ясно, що ли?

Повтарям:
2 греца ОБЩО (не 4!) за двата канала.
По 1 грец на канал, няма нужда по 1 грец на намотка!

Така захранванията на каналите се разделят възможно най-много (в този случай). Идеалният случай е 2 отделни трафа. По-лошия - 1 траф с 2 намотки. Твоя случай е още по зле - с общи намотки за двата канала. Така че поне 2 отделни греца (по 1 на канал) със съответните отделни филтри му сложи. Опитай се да разделиш захранванията на платката.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Miroslav Danov »

Нещо такова ли трябва да е захранването?
http://sound.westhost.com/project04.htm

a_panov

#20 Мнение от a_panov »

Разбрах какво се иска от мен.
Благодаря ви за напътствията.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:c73094fb4b="mirilaj"]Нещо такова ли трябва да е захранването?
[url]http://sound.westhost.com/project04.htm[/url][/quote:c73094fb4b]

Да, това ми беше идеята.
Само паралелно на електролитите е добре да се сложат хубави MKP кондензатори.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#22 Мнение от Miroslav Danov »

А каква е ролята им, че все се говори за тези к., пък не срещнах обяснение?
Последно промяна от Miroslav Danov на Пон Фев 20, 2006 2:13 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#23 Мнение от Stefan Stefanov »

Проблемът е там, че звуковият сигнал минава през захранването. За тази цел са сложени електролитите, които, както знаем, не са най-доброто нещо през което да пускаме сигнала, особено при по-високи честоти. Затова общата практика е електролитите да се шунтират с качествени неполярни кондензатори (MKP), които да поемат променливотоковата съставка със звукови честоти и така тези сигнали не преминават през електролитите.

brum

#24 Мнение от brum »

По тази логика не е ли по-добре тези качествени кондензатори да са на самата платка на усилвателя, за да не се минава през индуктивноста на проводниците до захранването? ( не че тя е кой-знае колко голяма ).

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от Stefan Stefanov »

Определено да, но това се подразбира!
Би трябвало на самата платка да има достатъчно такива конданзатори и да са сложени на правилните места.

brum

#26 Мнение от brum »

Някаде бях чел че не е добре да има малки кондезатори преди кабелите, и малки кондензатори след тях - образувал се CLC мост, който резонирал и вкарвал шумове. Това до колко е вярно?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

средна точка

#27 Мнение от Goro »

Един грец е за предпочитане, не заради по-ниската цена, а по чисто технически причини. Средната точка на трансформатора ще е свързана към масата на усилвателя галванично. При два греца тази връзка ще прекъсва 100 пъти в секунда. Вторичните намотки имат паразитен капацитивен делител към фазата и нулата. Въпреки, че греца може да е блокиран с кондензатори (нещо което аз не предпочитам), тази връзка ще се променя. Но двете половинки на вторичната намотка трябва да са еднакви за да не се получава след изправителя и 50 херца.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

захранване

#28 Мнение от Goro »

Свързващите кабели трябва да са къси, по-дебели а най-добре плоски. Полипропиленовите кондензатори трябва да са на платката до крайното стъпало. Няма опасност от резонанси. Тангенс делта на полипропиленовите кондензатори е >100 пъти по-малък от този на електролитен кондензатор за 20 килохерца. Това е смисъла на байпасването. Големият проблем при захранването обаче е в преходните процеси развиващи се при запушването на изправителя. Той е толкова по-голям, колкото е по-високо изправеното напрежение.

Маниакален тип

#29 Мнение от Маниакален тип »

velinski написа:Купи си fast soft recovery силициеви или шотки диоди, съобразени с ампеража и волтажа - информация има колкото искаш в google.

Наистина там има информация, но знаете ли какво подобно има да речем в Комет-а? Че понякога като ги питам там принципно за еди-какво си, не конкретно и ме гледат продължително :-) Свикнали са да работят по каталог и да им е лесно.
Аз изправям 2х36в АС за 100 ват на канал..
Аз от доста време съм намислил да сменям изправителите си.
Преди 2-3 години смених големите електролити (бяха с надпис 85градуса) с едни купени от ВИКИВАТ (Пловдив) с надпис 105 или 110 градуса. Резултатът беше поразяващ и за двата ми усилвателя - имам QUAD 405-2 И QUAD 405-1, с които правя biamping, най-вече в областта на средните и високи честоти.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

електролити

#30 Мнение от Goro »

Високоволтоеите електролитни кондензатори имат доста различен по химически състав електролит от нисковолтовите кондензатори .

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 3 госта