Едно регулируемо захранване трябва да си правя

Съобщение
Автор
TomCrafT

Едно регулируемо захранване трябва да си правя

#1 Мнение от TomCrafT »

Решил съм да си оформя един приличен траф 2х30 на 30 Ампера нефилтриран.Целта е да мога да го регулирам 12 Волта-максимално ,да го оформя външно и да си захранвам с него всички бъдещи и настоящи DIY ампчета.Знам ,че е малко огромен ,но аз ще му бера грижата пък и се натъкнах на него днес,тоест ми е безплатен.Голямата мощност идва от там ,че експериментирах и с MOSFET-и и трябва и тях да храня с нещо,а те са ми за големите колонки и т.н.Има ли изобщо начин да го направя този номер,защото при такава мощност става май много мащабно :wink:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Ами обикновено човек се захваща с нещо, което му е по силите и по знанията, всичко останало остава или в сферата на илюзиите и мечтите (несбъднатите) или в графа "започнати и недовършени"...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Zmej

#3 Мнение от Zmej »

Намираш си мрежов автотрансформатор със съответна мощност и храниш твоя траф през него.
Един подводен камък: автотрансформаторите позволяват и вдигане на напрежението, така че сметни си трафа с малко по-малка индукция, та да не почне да се насища, като му фраснеш (примерно) 240-260V на първичната.

EXTREMISTA

#4 Мнение от EXTREMISTA »

Zmej написа:Намираш си мрежов автотрансформатор със съответна мощност и храниш твоя траф през него.
Един подводен камък: автотрансформаторите позволяват и вдигане на напрежението, така че сметни си трафа с малко по-малка индукция, та да не почне да се насища, като му фраснеш (примерно) 240-260V на първичната.

Ако ги подаде тия 260 волта на първичната пак добре, само да не ги подаде на вторичната че тогава лошо. Аз имах един траф с коефициент на трансформация "6" и реших да подам 220 волта на вторичната намотка с цел любопитство и .....
Можете да се досетите какво стана после
Относно по темата 30 Ампера не са ли малко мночко

TomCrafT

#5 Мнение от TomCrafT »

Ами хора ,аз по принцип не съм толкова резнат колкото изглежда ,но се притеснявам от клавиатурата,тоест съм привидно обесен.
Та както и да е,имам разни схемни решения ,но не и за такива мощности.
Овличам се по MOSFET схемички и мощността е приимущество в случая ,а и искам да имам запас,тоест нещо ,на което да разчитам.На повече от 45 Волта стъпала не съм правил и не мисля и за вбъдеще.Имам едно зависнало проектче на 14,4 Волта,тоест ми трябва сериозно сваляне,а тряфът е сравнително компактен за мощността си :wink:
Та ако някой има нещо под ръка да свирне тука или никога ,защото ми писна да поръчвам тороиди и да трупам за баласт на катафалката :wink:

TomCrafT

#6 Мнение от TomCrafT »

Такаааа.Работата стана належаща и идеята ми е,ако някой може да ми ослужи с реализация де,да регулирам променливото напрежение преди да съм го изправил и филтриал,а капацитети ще предвидя на по-висок волтаж.Може и да съм срещал някъде схема,която да удовлетвори нуждите ми ,но съм със слаба памет и съм забравил вече.Не може да няма начин,защото искам да храня всеки DIY амп за вбъдеще с това чудо. Не случайно преди време съм си играл сам да го намотавам с дни :wink:

_4040_baSSa_

#7 Мнение от _4040_baSSa_ »

Абе човек ти си направо върха на сладоледа :lol:

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от joro66 »

TomCrafT написа:да регулирам променливото напрежение преди да съм го изправил и филтриал :wink:


Ще имаш адски хармоници от включването на тиристорите. За..би тая работа.

_4040_baSSa_

#9 Мнение от _4040_baSSa_ »

:roll: :)

boylera

#10 Мнение от boylera »

Ами прави изводи от вторичната и после с един превключвател!

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта