Множител на капацитивност

Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

За мен мултиплайъра е компромис, продиктуван от пестене на място и на капацитети.
По добрия вариант е разточителния в случая - ръгай капацитети и се не бой :mrgreen:
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
DJ69
има известен опит
има известен опит
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от DJ69 »

Aз го правя с ЛЦ филтри ако мястото позволява последователноста е следната :1Захранващ кабел -> защита от пренапрежение/ток,плавно пускане на трансформатора с цел ограничажане на големия пусков ток образуващ се поради големите капацитети след греца! -> Лц филтар -> 1вична намотка на трафа - > от вторичната изхода ->грец -> Кондензатор с голям капацитет -> кондензатор с малък капацитет -> дросел - >кондензатор с голям капацитет -> кондензатор с малък капацитет -> товарен резистор -> предпазител -> и изход към платките на стапалата! На някои може да му се стори че е прекалено усложнено решението но дори и така да е мисля че за един АМП над средния клас не трябва да се пестят елементи при изпълнението му!А на въпроса ти ако става дума за транзисторна стабилизация...няма лошо но като че ли конкретната схема нещо не ми допада!При използването на по мощни крайни стапала.. съответно и натоварването и захранващия блок е по голямо и според мен е желателно последния да има следене на изходното напрежени и достатъчно голямо бързодействие при компенсирането му!Не съм мн сигорен че конкретния които е на схемата ще се справи!

Sergo

#5 Мнение от Sergo »

Схемата не е никак лишена от смисъл. Проблем ще е сериозните транзистори и здрав радиатор, което ще наложи евентуално захранването да е в отделен блок. Правил съм подобна схема за предусилвател, филтрацията и стабилизацията стават безкомпромисни, при положение че за същата схема бях слагал 20000мФ филтриращ кондензатор с грец и все имаше нещо, а с транзисторната схема нещата заспаха. Пробвал съм и подобно захранване за уокмен. Ако щете вярвайте но с това захранване на ток, имаше в пъти по-малко брум отколкото на батерии! Еквивалентния кондензатор е приблизително равен на бетата на транзистора умножена по капацитета в базата на транзистора.

Аватар
DJ69
има известен опит
има известен опит
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от DJ69 »

То аз не казвам че е лоша схемата но за големи товари може да възникнат пробле ми относно стабилността в изхода...И за това трябва да има обратна връзка......:)

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#7 Мнение от Fenkiller »

Схемата е нормален транзисторен филтър и ще работи.
Ако сложиш и ценер на базата към земя ще стане и стабилизатор на напрежение с Uout=Uz-Ube тъй като свързването е като емитерен повторител. Ако изполваш дарлингтон вземи под внимание че двете бази са свързани последователно и пада е около 1 волт че и нагоре.
За добра стабилизация трябва входното напрежение на стабилизатора да е поне 7- 10 волта по високо от изходното.
И въпреки всичко да не превишава много тази стойност тъй като ще трябват големи радиатори. Мощността отделена в стабилизатора ще бъде Pnom=(Uin-Uout).Inom.
В предния пост много добре беше обяснено, за тези които не знаят, как се прави филтрация с ЛЦ и е добре такава да има във всички устройства поне според мен и то изградена по този начин.
Забележка под малки кондензатори да се разбира неелектролитни 10-1000 нанофарада в зависимост от честотния работен диапазон на устройството!
Успех!
:lol: :lol: :lol:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост