А вие защо биете негрите?

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

А вие защо биете негрите?

#1 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Вчера случайно попаднах на един толкова типичен диалог на тема "лампи vs транзистори", че реших да го покажа тук.
Всъщност диалог беше само в началото, след това авторът просто се отказа да спори, намеренито му така или иначе беше не спор, а просто споделяне на лични впечатления от прослушването на лампва и транзисторна техника.
http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=12:41736
Впечатления ли? Как така някой ще смее просто да пише за впечатленията си?!? С каква цел? Ясно - става дума за ПРОПАГАНДА.
Какво от това, че авторът на темичката умишлено не споменава никакви марки или производители на въпросните изделия. Отгоре на всичко започва статията с признанието, че не е фен на ламповата апаратура, нито пък се кани в скоро време да се сдобива с такава.
Всичките му опоненти се хващаха за думата или направо му приписваха неща, които не само че не е написал, но дори са напълно противоположни на споделеното от него. Все същия изтъркан до скъсване рефрен за топлия и богат на приятни изкривявания звук, който тези, които като правило нямат никакви конкретнио впечатления, смятат, че е присъщ за лампите. А, да не забравим най важното - втория хармоник!
Това ми прилича на дежурния контравъпрос на социалистическата пропагандна машина на всяка критика, отправена от запад към комунизЪма:
- А вие защо биете негрите, а?
Така е и в случая - човечето просто е споделило колко е било изненадано от динамиката и дълбочината на звуковата картина на ламповите стъпала. И веднага дежурният контравъпрос:
- А ВТОРИЯ ХАРМОНИК, А?
Оттам нататък съвсем логично следва логорея от 16 страници, свеждаща темата до чист офтопик.
Има хора, които упрекват bgaudio в цензура на мненията. Мнение може да има единствено човек с лични впечатления. Ако няма - тук е мястото да получи такава възможност. Ако обаче не желае да има ... в Интернет има достатъчно много говорилни.

D.Kolev

#2 Мнение от D.Kolev »

öÿëàòà ðàáîòà âçå äà ñòàâà ìíîãî áàíàëíà.èíòåðíåò å çàäðúñòåí ñ òàêèâà çàêëþ÷åíèÿ , ïîñòàâåíè îò õîðà êîèòî íå ðàçáèðàò îò ëàìïîâà ñõåìîòåõíèêà èëè äîðè îò åëåêòðîíèêà.
êîãàòî èìà òàêèâà ñïîðîâå å íóæíî äà ñå êàæå êàêâî òî÷íî å ñõåìíîòî ðåøåíèå.ïðåäïîëàãàì , ùå ñå ñúãëàñèø ÷å èìà ñâðúõëèíåéíè ëàìïîâè ñõåìè êîèòî ïî èçìåðåíè ïàðàìåòðè è ñâèðíÿ ñà ñúùèòå êàòî òðàíçèñòîðíèòå ñè ñúáðàòÿ. ñòàâà âúïðîñ çà àêòèâíè åëåìåíòè , à òå ñàìè ïî ñåáåñè íå ñâèðÿò , òðÿáâà äà ñå âêëþ÷àò â îïðåäåëåíà ñõåìà.
ñúùåñòâóâàò è ëàìïîâè ñõåìè áåç èçõîäåí òðàíñôîðìàòîð ,òîãàâà çà êàêâî ãîâîðèì :lol:
êàêòî áåøå êàçàë íÿêîé "ìîãà äà ïðàâÿ òðàíçèñòîðíè óñèëâàòåëè , ñâèðåùè òîëêîâà äîáðå êàòî ëàìïîâèòå , íî â ìîìåíòà 2-ðèòå ñà íà ìîäà" :wink:
õóáàâî å äà ñå íàïèøå åäíà ñòàòèÿ ,çà êîÿòî àç íÿìàì íóæíèÿ îïèò,â êîÿòî ñå ðàçãëåæäàò ðàçëè÷íèòå ñõåìíè ðåøåíèÿ.
àêî ÷îâåê óìèøëåíî òúðñè 2-ðè õàðìîíèê , ìîæå è îò òðàíçèñòîðåí óñèëâàòåë äà èçêàðà âèñîê êîëêîòî ñè èñêà, íî òîâà íÿìà äà ãî íàêàðà äà ñâèðè ïî-äîáðå.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

D.Kolev написа:хубаво е да се напише една статия ,за която аз нямам нужния опит,в която се разглеждат различните схемни решения...


Нито пък аз.
Затова ще продължавам да превеждам и публикувам статии, засягаща тази тема, докато не се събере достатъчно количество информация, та да могат да се правят генерални теоретични изводи.
Практически нещата са ясни - сядаш слушаш и преценяваш.
Много хора (както и самият Stas в началото ) обаче са толкова предубедени, че нямат желание дори да се опитат.

andrej

#4 Мнение от andrej »

Много интересно- в тоя форум да се оплюва пропагандата :lol: :lol: :lol: Та нали целия тоя форум се крепи на ламБовио звук- той е най-големио и най-великио :lol: :lol: :lol:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Този форум се крепи на хората от bgaudio team, повечето от които са талантливи конструктори на всякакъв вид апаратура.
Това, че предпочитанията на повечето клонят към лампова схемотехника, трябва единствено да те накарат да се замислиш за причината.
Ти имаш ли лични впечатления от такава апаратура?
Ако нямаш, това може лесно да се уреди.

andrej

#6 Мнение от andrej »

Защо всички си мислят , че ако кажа лоша дума за ламповаците значи никога не съм слушал такъв. Много добре ми е известен ламповия звук, но не разбирам защо толкова го хвалите- няма динамиката на транзисторите, а и лампите живеят много по- малко. Но изглежда тук ако някой каже нещо против мнението на 3-4 човека и веднага бива баннат :lol:

andrej

#7 Мнение от andrej »

А това че тук има талантливи хора- аз не съм казал обратното. Просто някои хора трябва да разберат , че освен тяхното мнение и "продукти" има и други ,може би не по-лоши и не по-зле свирещи

Teodora Todorova

#8 Мнение от Teodora Todorova »

Трудно е когато има такива хора, които четат между редовете толкова усилено, че забравят за самите редове.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

andrej написа:Защо всички си мислят , че ако кажа лоша дума за ламповаците значи никога не съм слушал такъв. Много добре ми е известен ламповия звук, но не разбирам защо толкова го хвалите- няма динамиката на транзисторите, а и лампите живеят много по- малко. Но изглежда тук ако някой каже нещо против мнението на 3-4 човека и веднага бива баннат :lol:


Както виждаш, не си баннат. Това не става заради демонстриране на различни убеждения, а по други причини - арогантно поведение например. Преценката се прави от администраторите и модераторите и не подлежи на обсъждане.
Интересно ми е къде и какво си чул. Ще споделиш ли?
Не е тайна, че има както зле свирещи лампови стъпала, така и добре свирещи транзисторни. Да - лампите живеят по-малко но какво от това?
Всичко е въпрос на вкус.

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Borislav Uzunov »

andrej написа:Защо всички си мислят , че ако кажа лоша дума за ламповаците значи никога не съм слушал такъв. Много добре ми е известен ламповия звук, но не разбирам защо толкова го хвалите- няма динамиката на транзисторите, а и лампите живеят много по- малко. Но изглежда тук ако някой каже нещо против мнението на 3-4 човека и веднага бива баннат :lol:

Не знам и не ме интересува какво си слушал. Явно въобще не ти е известно нищо, но....нищо. В Кюстендил има хора от форума с лампови усилватели и хорни, така че помоли някой от тях да те покани. А ако нямаш желание за това, по-добре не изказвай смехории. Няма да можеш да впечатлиш никой от тук с глупостите си.
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Nikolay Savov »

Да се сравняват параметри на система от един различен вид спрямо друг е нецялостно познаване на материята.
Човек може да бъде грозен на вид но с добро излъчване и топла душевност , но може да бъде и красив!!! зависи кое ще избереш ти и на кое ще поставиш този етикет. На чувството което изпитваш от музиката или на чувството което изпитваш от това да се наслаждаваш само на външният вид. Това е възможно ако си Наблюдателя от другата страна на витрината ,отколкото слушател.

Истинските неща са плод на много труд и цената е огромна в материален и морален аспект. За това в комерсиализацията се набляга на КРАСИВО и евтиничко :) , като хората биват заблуждавани от продавачите още повече в това. И това е възможно когато човек не разбира. Все пак Купува онзи който неможе да си направи ,за това дава и пари. А това да се присвуиш Аудиофилска принадлежност със комплект миниятюрни босета ,може всеки ,но дали той ще може да чувства и усеща насладата от музиката???? мисля че не! просто ще бъде човек ,който иска да се изфука пред някоя мацка или котарак :))

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Goro »

Много ми хареса мнението на руснака. Той е човек, за който обективността е най-важното. Специалиста с богат опит и дори предубеждение, споделя изненадата си от това което е чул. Неговата класа личи и от това, че не дава обяснения, не натрапва съмнителни теорий, а спонтанно изразява възхищението си от красотата, която е открил макар и късно. Той ли не знае за втория хармоник при лампите? Да го е споменал? Не, това правят само тези които са прочели един урок и бързат да го разкажат – „ученически синдром“. Интересна е еволюцита в развитието на руснака. Впрочем тя е съдба и на всички които са способни компентентно и аналитично, да преодоляват заблужденията, без да робуват на догми и чужди мнения. Това го могат само силните.

Аватар
K.Konstantinov
има опит
има опит
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 12:00 am
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

#13 Мнение от K.Konstantinov »

Съгласен съм с това , че форума се крепи на талантливи конструктори.На въпросите, които съм задавал на лично към Прогресор, Велински и Горо съм се радвал на отзивчивост и разбиране.
С Жоро имаме прекрасен диалог.Ясно е, че форума е институция.Трябва да се погледне сериозно и отговорно на това.Приемствеността между поколенията конструктори и аудиофили е нужно да е спонтанна и непринудена.Какво по-прекрасно нещо е, да респектираш и посочиш правилния подход към нещата на един по-малко опитен конструктор.Умишлено не казвам "начинаещ" и "неграмотен"(нямам предвид еквивалентност на двете понятия).Защото целта и идеята се обезсмислят, след като се стига до там, че четем текст написан със странни знаци и символи, непризнати от Кирилицата.Елементарния подход към кое да е сериозно дело е обреченна провал.Такъв какъвто е да пропагандираш тенденциозно, че един строй е "загниващ капитализъм", а друг е "процъфтяваш комунизъм".Сами виждаме, че държавата ни е вече в Голямото Европейско Семейство!Така, че този факт поставя край на ЗАБЛУДАТА.Предполагам, че ще има край на вечния спор...лапма или транзистор.Но той явно няма да бъде разрешен скоро, след като има " бият негрите:D " и "словестно насилие".

andrej

#14 Мнение от andrej »

Teodora Todorova написа:Трудно е когато има такива хора, които четат между редовете толкова усилено, че забравят за самите редове.


Какво ми каза , че нещо не те разбрах?

Teodora Todorova

#15 Мнение от Teodora Todorova »

andrej написа:
Teodora Todorova написа:Трудно е когато има такива хора, които четат между редовете толкова усилено, че забравят за самите редове.


Какво ми каза , че нещо не те разбрах?


Защо реши, че казвам нещо лично на теб?
Много хора казаха едно и също в тази тема, но по си своя начин :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта