Що е то "хайфист" :?:

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
centipede1

Що е то "хайфист" :?:

#1 Мнение от centipede1 »

След като се порових из темите в сайта и въпреки, че сигурно някъде го пише, не открих определение за HI-FI ! :( Все пак другаде успях да намеря нещичко, за жалост на английски, но мисля, че всеки може да го разбере ...
High fidelity (or HiFi or hi-fi) is the reproduction of sound and image that is very faithful to the original. Hi-fi aims to achieve minimal or unnoticeable amounts of noise and distortion. The term "hi-fi" can be applied to any reasonable quality home music system. Hi-fi enthusiasts are often known as audiophiles or videophiles.
За това се замислих дали хората, които пишат мнения тук и се смятат за "хайфисти", наистина са такива ... :!: :?:

8O

Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Demiurg »

И какво значение има конкретната думичка ???

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

Не започваш добре нещо...

Още с първият си пост в този сайт започваш да раздаваш определения за другите участници.

Това не говори добре за теб.

А по въпроса за определенията и термините, мисля че нивото на сайта е доста по-високо. Търси по енциклопедиите ако те интересуват подобни неща.
Последно промяна от Stefan Stefanov на Вто Авг 30, 2005 3:19 pm, променено общо 1 път.

Svi
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юли 20, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Svi »

На мен ми е интересно тълкуването на "faithful to the original" - ако става въпрос за глас или акустичен инструмент е лесно, как обаче да сравним с оригинала неща, които не могат да се чуят на живо?

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#5 Мнение от Bojo »

:D

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Hi-FI

#6 Мнение от Goro »

Зелени мисли.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

Моля да посочиш конкретни примери и с какво не спазват принципа и същността на определението.

Teodora Todorova

Re: Що е то "хайфист" :?:

#8 Мнение от Teodora Todorova »

centipede1 написа:High fidelity (or HiFi or hi-fi) is the reproduction of sound and image that is very faithful to the original. Hi-fi aims to achieve minimal or unnoticeable amounts of noise and distortion. The term "hi-fi" can be applied to any reasonable quality home music system. Hi-fi enthusiasts are often known as audiophiles or videophiles.
За това се замислих дали хората, които пишат мнения тук и се смятат за "хайфисти", наистина са такива ... :!: :?:

8O

Определението, което си намерил на английски е много ясно и смея да твърдя точно. Обърни внимание на "Hi-fi aims to achieve minimal or unnoticeable amounts of noise and distortion" и "Hi-fi enthusiasts are often known as audiophiles or videophiles" и ще си отговориш сам. :wink:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Hi-FI

#9 Мнение от Daniel Petrov »

centipede1 написа:
Goro написа:Зелени мисли.

:) offtopic: Това е любимият ми цвят!

оффтопик:
На мен пък ми е любим оня, с високата вярност!
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от sparky »

За съжаление за болшинството от хората хайфист е човек, на чиито усилвател пише "Hi-Fi" и се продава в магазините за ширпотреба. :mrgreen:

И това понятие вече нищо не значи, заради тъпоглавието на тълпата от "уфтсе", които купуват, както и наглостта на тия, дето "разработват новости", които много наистина разбиращи хора са отрекли отдавна, после рекламират и продават с "грижа за клиента". За тях "легендарен усилвател" е тоя, дето най се продава, а не тоя, дето най-добре свири. :lol:
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#11 Мнение от Rumen Suvandjiev »

centipede1 написа:След като се порових из темите в сайта и въпреки, че сигурно някъде го пише, не открих определение за HI-FI !


Има си и определение, има си и спецификации.
И по DIN и по ISO.
Тези спецификации са не толкова за да дефинират какво е високата вярност, а да дадат все пак някакъв еталон за параметри, под който производителите не бива да слизат. За да се постави такъв знак на едно устройство, значи трява да е минало комплекс от изпитания, които, колкото и елементарни да са, малко съвременни устройства произведени в Китай биха издържали. А колко приятно е вместо знака на HI-FI да залепиш отпред лепенка, на която ватовете са четирицифрено число...
У нас хайфист е синоим на аудиофил, аудиоманиак... най-общо човек, на когото му пука за качеството на аудоиосистемата му.
Препоръчвам ти да прочетеш дискусията "Меломан или Аудиофил". В нея са събрани мненията на повечето участници в сайта по този въпрос. След това ти също ще можеш да дадеш определение що са същество е това хайфистът....

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivan Rachev »

centipede1 написа:Както беше писал един юзър някъде в темите - едни слушат колони, а други просто се наслаждават на музиката

Този същйят юзър дали е обяснил как става наслаждаването на музика на колони които не предават звуковата картина вярно,а такива са 90% от колоните продавани в магазините :mrgreen: :js ?
Последно промяна от Ivan Rachev на Сря Авг 31, 2005 11:24 am, променено общо 1 път.
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

centipede1 написа: Смятам, че когато човек започне да се занимава с DIY по отношение на аудиото, той неизбежно от меломан се превръща в аудиофил, което май се оказва голям минус :(


Тук не съм съгласен.
Не се сещам за някой меломан, който да е редуцирал музикалната си колекция, за да я сведе до няколко референтни диска.
Поне за мен качественото звучене е предпоставка да преоткривам любимата си музика в измерения, за които преди не съм и предполагал.
Слушането на музика на посредствена апаратура е обида към музикантите и целия екип студийни инженери, които са вложили толкова старание, за да доставят удоволствие на слушателя.
Разбира се, слухът на всеки човек има предел. Не бива да гоним качество, когато вече не можем да доловим разликата. И не бива да забравяме, че винаги има хора, при които тази граница е по-висока.

Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Demiurg »

centipede1 написа:Както беше писал един юзър някъде в темите - едни слушат колони, а други просто се наслаждават на музиката


А даваш ли си сметка, че един музикант пък, слушайки музика, вижда ноти и партитури ? Това значи ли, че не се наслаждава на музиката? За мен това е още един начин да се наслаждавам на музиката. Ето, на една и съща песен (примерно) имам поне 3 "нива" (или варианта) на кеф :
- музиката
- изпълнението
- звука
Нали се сещаш, че едно парче като го слушаш повече пъти, и вече го знаеш наизуст. Е тогава почвам да се кефя на интересни решения в изсвирването (малееее - тоя това как го свири !! А тука тия чинели.... Ей тука игра с фуса.... Ееееее - извънземно соло !!!)- ей такива неща.
Произволно чалга парче ти дава само 1 ниво кеф, а аз имам цели 3 !!!! И това са просто различни начини на възприемане на музиката. Някои я виждат в цветове - да ги разстреляме ???

Айде да не се провокираме и обиждаме с опрделения (и пр. празни думички), да запалим по един фас (джойнт, пура), да си пуснем някое готино парче и да уважаваме повече хората наоколо.

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от sparky »

И кое е едното ниво на кеф в чалгата?

Музикта е на никакво ниво, а качеството още повече.
За текстовете изобщо не искам да говоря.
Изпълнението също.

Разбирасе всичко си има изключения, но при чалгата едва ли са повече от 1-2%.

За мен това е музика, правена от плиткоумници, за да я слушат още по-големи такива. Крайна цел - пари, коли, жени(мъже) и т.н.
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта