Страница 1 от 2

Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Пет Дек 12, 2008 1:43 am
от Nikolay Kolev
Интересувам се от статии и теми на тази тематика, разбирасе и от мненията на съфорумниците :)

Публикувано на: Пет Дек 12, 2008 10:51 am
от Rumen Suvandjiev
Преди години имах желание да публикувам поредица статии на тази тема, за да покажа различните становища. Тъй като сериозна полемика по въпроса в нашия форум не възникна, остана си само първата статия:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... =0&thold=0
Съвременните конструктори на лампова апаратура не биха се съгласили с много от изводите, които е направил авторът. Аз лично нямам обяснение на какво се дължи "магията" на ламповия звук.
За сметка на това мога да изброя множество общоприети заблуди, опитващи се да дадат лесно обяснение за причините на "ламповия" звук.
Преди всичко нека уточним - няма лампово и транзисторно възпроизвеждане. Има реалистично и нереалистично възпроизвеждане и добре конструираните лампови усилватели често постигат първото.
В този ред на разсъждения най-погрешното "обяснение на ламповия" звук е, че той внася "благозвучни" четни хармоници, които се "харесвали" на слушателите. Преди всичко потребителите на лампова апаратура са сериозни хайфисти, повечето от които са изградили критериите си, слушайки в началото "линейни" транзисторни усилватели.
Такива слушатели с опит трудно биха се поддали на евтини ефекти като вкарване на хармоници.
Горното може да се докаже и с неуспеха на всякакъв вид хардуерни и софтуерни "ламповизатори", чиито омазан звук не може да грабне нито един сериозен аудиофил.
Да не говорим, че много лампови устройства имат коефицент на нелинейни изкривявания от същия порядък, както и транзисторните. Крайната лампа ГМ-70 например има режим на работа, в който нелинейните изкривявания са по-ниски от точността на метода на петте ординати, с който се прави анализа им. Това в никакъв случай не я прави "по-малко лампова", а напротив, ГМ-70, 845 и 211 са едни от най-аудиофилските ланмпи!
В този дух може да се продължава дълго. Това, което ще направя, е да синтезирам най-широко разпространените според мен заблуди относно лампите и ще ги поместя като статийка.

Публикувано на: Пет Дек 12, 2008 12:45 pm
от Borislav Stankov
И аз съм на мнение, че доста често се подценяват лампите поне от масовата слушателска аудитория. С години е насаждано мнението, че лампите са остаряла и не чак до там добра технология сравнени с транзисторите. Тази заблуда е толкова дълбоко вкоренена, че чак ми се струва почти невъзможно да се преборим с нея.

Самия факт, че повечето световни фирми все по-малко наблягат на звука при аудио системите идва да покаже, колко ужасно е паднало нивото.

p.s. С нетърпение очаквам статиите на Румен.

Публикувано на: Пет Дек 12, 2008 3:25 pm
от Nikolay Kolev
Искам да балгодаря на Румен за сериозното отношение по въпроса. Искам да добавя, че не става въпрос само за преимуществата им в аудиото, а във всички свери на сегашното им приложение. Къде все още са незаменими и защо ?

Публикувано на: Пет Дек 12, 2008 8:20 pm
от Nikolay Kolev
Получих много интересен майл относно моята тема, ама е изчезнал и аз незнам как. Беше нещо за квадратична зависимост решетка катод при лампата, спрямо ескпоненциална при транзистора и за шума нещо, моля който го е изпратил да ми го пусне пак :)

Публикувано на: Съб Дек 13, 2008 12:10 am
от Rumen Suvandjiev
Защо вместо лично съобщение авторът не се включи в дискусията?
Колкото до незаменимостта на радиолампите, при мощните радиопредаватели, тя е факт. Ако говорим за електровакуумните прибори въобще, тогава трябва да разгледаме наистина многобройни приложения и ще излезем въобще от контекста на нашия аудио форум...

Публикувано на: Съб Дек 13, 2008 7:24 am
от Goro
Темата е огромна и не може да се изчерпи в няколко реда.
Но това което на пръв поглед е видно, че при лампите характеристиките са близки до квадратичните (закона за степен 3/2), а при биполярните транзистори са експоненциални (e^x).
По тази причина при лампите, дори при високи нива, хармониците от трети нагоре са по-отдалечени от втори и с увеличаване на нивото бавно се приближават към него.
При експоненциалната характеристика на биполярните транзистори, при много ниски нива, трети и по-високите хармоници бързо се доближават до втори.
По тези причини спектралният сътав на транзистора може да е адекватен на лампата, но само при много по-ниски мощности.
За преодоляване на нелинейността на транзисторите се използва дълбока ООВ, която намалява хармониците толкова пъти колкото е дълбочината на ООВ.
Полезна ли е и до колко ООВ е друга обширна тема.
Тук, в екселска таблица с макроси, може да се видят хармониците на един преход база-емитер, в зависимост от температурата на кристала и напрежението база-емитер (Ube). (Попълват се t и Ube). Температурата на кристала не е за пренебрегване. Площа на кристала, дори на мощните транзистори, е само няколко квадратни милиметра. При работа с големи сигнали се получава непрекъснато термична модулация, а от там и на всички параметри на транзистора.

Публикувано на: Съб Дек 13, 2008 10:53 am
от Rumen Suvandjiev
Както винаги, включването на Goro е сериозно обосновано теоретически!
За съжаление темата наистина е необятна дори само да се изброят разликите в характеристиките в единия и другия вид усилвателни елементи, породени от коренно различните физически процеси в тях.

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Сря Авг 18, 2010 10:26 pm
от djekodjeko
Според мен, важна е схемата, НЕ с какво тя е изпълнена - транзистори или лампи. Както казват - важен е крайният резултат, някой го наричат Късмет.

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Сря Авг 18, 2010 10:30 pm
от Rumen Suvandjiev
djekodjeko написа:Според мен, важна е схемата, НЕ с какво тя е изпълнена - транзистори или лампи.
За съжаление опитът показва точно обратното.
djekodjeko написа:Както казват - важен е крайният резултат, някой го наричат Късмет.
Колкото до късмета, грамотният конструктор разчита на три много по-важни фактора:
- Познания
- Опит
- Талант

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Чет Авг 19, 2010 12:13 am
от Alexander Gekov
djekodjeko написа:... някой го наричат Късмет.
Да разчиташ на късмет в аудиото е като да разчиташ да ти засече патлака, докато играеш на руска рулетка с напълно зареден барабан.

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Чет Авг 19, 2010 10:35 am
от velinski
Абе трябва си и късмет
Като ти се отплесне дремела по някой нов преден панел и се връщаш в първи клас :lol:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Пон Авг 30, 2010 9:11 am
от oceanman
Не се наемам да описвам защо лампите звучат по-добре от транзисторите.
И на мен ми се вижда определението на транзисторниците относно "ламповия" звук неубедително...
Напоследък добро впечатление ми правят и някои добри транзисторни усилватели( включително и хибриди), но няма какво да се заблуждавам. Трудно мога да сравня тембровото богатство, плътността, пластичността на звука излизащ от добре направения лампов усилвател с подобен транзисторен...
Транзисторен усилвател ползвам само за кино и за суб в отделна система....в момента....но мисля и това някога да променя...и работя по въпроса... :wink:

Както и да е...спора за мен отдавна е решен с безусловно предимство на лампите. И не ми е нужно обяснение, а само използвам този факт...

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Пон Авг 30, 2010 11:48 am
от Goro
Транзисторите имат бъдеще!

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

Публикувано на: Пон Авг 30, 2010 1:05 pm
от velinski
Имат бъдеще, бате Жоро, но не и в референтното домашно аудио
Само лампата може да възпроизведе звук, който може да се "пипне", холограма от плът и кръв