Източници на звук

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
DDB
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

Източници на звук

#1 Мнение от DDB »

Забелязвам, че (с много малки изключения), във форума се коментират предимно усилватели и озвучителни системи. Източниците на звук са твърде много и разнообразни - микрофони, грамофони, магнетофони, компакт касетни декове, тунери (включително лампови)DAT, CD, синтезатори, компютри (най-общо казано). Интересно ми е мнението ви за това: дали по-старите звуконосители вече са за боклука, или имат място при качествено слушане? Чувал съм от приятели и познати например, че запис от CD на качествена аналогова машина звучи по-добре от оригинала? Изобщо темата е твърде обширна и според мен е интересно да обменим мнения.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Запис от винил примерно на триглав касетен дек дори с евтина метална лента(Metal XR на Sony) за мен е по добър от което и да е CD.
Сравнение м/у винил и CD мисля, че няма смисъл да се прави,ясно е положението :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
DDB
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от DDB »

Като стана дума за метална лента, имам известно количество неразпечатвани SONY SUPER METAL MASTER C-60, само за маниаци - в алуминиеви кутийки, керамичен холдър и т.н.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Daniel Petrov »

Да,знам ги,ама много солени излизат :)
Иначе това е касетата,просто е безкомпромисна!
Имах няколко 90 минутни преди няколко години...
Нема конкуренция! TDK(и не само те) просто не са в час спрямо тоя модел :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
bobalan
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Съб Дек 04, 2004 1:00 am
Обратна връзка:

#5 Мнение от bobalan »

дослушаха ми се плочи. Но за съжаление оригиналните, които имам са дадени на приятели и следите им са безвъзвратно загубени. Имах подръка Балкантон 1260 и 1740, издадени 1971г. ТОВА НЕ Е ПЛОЧА, а пластмасов боклук. Развали ми се предчуствания кеф. (е, има вариант и грамофона ми да е прецакан тотално, но май не е от него)

Гост

#6 Мнение от Гост »

И аз съм ЗА плочите... за съжаление и моите са прецакани. Докато съм бил в "родната" казарма по-малката ми сестра си ги слушала на грамофончето с кристална игла (тъй като не бе допускана до уредбата вкъщи, сигурно така ни е наказала) :twisted:
Имам си разни хубави неща на тях като: "Brothers in Arms" Dire Straits; "Ring of Changes" Barclay James Harvest; Yello; Floyd... и разни други неща които по онова време се намираха и харесваха, а и имат някаква сантиментална стойност разбира се.
Сега си имам грамофон... пък нямам плочи :cry:
Жалко за дозата Shure... за която спомням си баща ми се ръсна едни пари по ония времена (80 те). Сега само му бърша праха на грамофона
Чувал съм за дози които били по-тънки и влизали по-дълбоко в браздата и ... от поизносена плоча можело да извадиш сравнително приличен звук
Та искам да питам верно ли е това, на коя фирма са производство и ориентировъча цена разбира се?

IvoNovakov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 225
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#7 Мнение от IvoNovakov »

DDB, ти нямаш ли си друга работа,ами пускаш такива теми, да ни разплакваш нас старците :?: Дано да не стане наистина това :cm
Да споделя моят скромен опит.Винилът наистина си остава най-доброто, но за съжаление трудно се съхранява.Навремето,като го вземехме с "ръбчета боцкат" го мятахме на ролкова машина веднага :!: Имаше и машини като Накамичи Дракон, които облагородяваха дори звука от ЦД плеър,но общото ниво на касетните
декове тогава ставаше само за масово разписване на Лепа Брена :D
Чувал съм за дози които били по-тънки и влизали по-дълбоко в браздата

Такива дози прави Кимура-сан,но ако не се лъжа са монофонични.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от oceanman »

Eееех "Nakamichi" още не мога да прежаля продажбата на новия си "Deck 1".... :( :cry: Определено свиреше по-добре от топ модела на Ямаха CDX-880,който имах паралелно тогава и още свири безпогрешно в един приятел.

Преди и аз повдигнах въпроса...Накъде с добрите колони и ампове,ако няма качествен източник....И там разликите са чудовищтни,но болшинството от хората в сайта ни пренебрегват тази мъничка подробност...

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Тази тема май не е за Flame Wars, a по-скоро за форум "Моята болка".
Затова тази подробност не се пренебрегва, а по-скоро умишлено се премълчава.
Безспорен е фактът, че качествен запис върху лента (аз ползвах Sony FeCr на 19cm/s) от чисто нова плоча е несравнимо по-добър от CD.
Доказахо го многократни прослушвания на албуми, записани по двата начина. Повечето хора, (аудиофили, музиканти и студийни специалисти) с които съм разговарял на тази тема определят звуковата картина на магнетофонния запис като богата на детайли и с подчертана динамика.
В момента нови плочи продължават да се издават, но не са евтини и издаваните албуми не са особено много - предимно аудиофилски и по-популярни заглавия... За човек, който държи да има богата музикална колекция, CD-то е неизбежен компромис...

audioman

Re: Източници на звук

#10 Мнение от audioman »

DDB написа:Забелязвам, че (с много малки изключения), във форума се коментират предимно усилватели и озвучителни системи. Чувал съм от приятели и познати например, че запис от CD на качествена аналогова машина звучи по-добре от оригинала?

1. Да, така е, на никой не му пука за източника тук
2. Това е подобрител на звука, който за мен замазва по-гаден цифров звук. Забелязал съм го при запис от МП3 и звукова карта на триглав дек - след това касетата ама наистина звучеше по-приятно. Но хубав плеър/конвертор и дек - ами второто малко ми се губи като динамика. Досега още не ми се е отдало да сравня грамофон и ЦД на един и същи запис, все на различни ми ги пускат.... Наистина, грамофонът имаше по-добър звук, отколкото съм очаквал, но 3 неща сериозно не ми харесват:
- липсата на ДУ
- пукането
- липсата на плочи / цената им
3-тият фактор важи и за SACD/DVD-A у нас.
Докато фактите са такива, за мен ЦД-то е безспорен лидер.

Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

#11 Мнение от Dreamer »

и другия проблем - откъде ще намериш нова плоча:) или пък стара, качествено съхранена. тук CD-то е много по-добро от винила - ако го съхраняваш с известна доза внимание (а не с пълна небрежност) ще ти откара вечно - за колко време се разпадаше пластмасата (или пък стериопор ли беше, кво ли беше)

audioman

#12 Мнение от audioman »

Иначе още по темата:
Аз мога да си направя 24 битов рекордер и плеър, или пък да записвам на комп с 24/96 или нещо подобно..... Но от какъв източник ще го правя???? Ако е от ЦД- няма смисъл, щото той е 16/44

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Daniel Petrov »

Dreamer написа:(или пък стериопор ли беше, кво ли беше)

Не,монопор е :Р
Стига бе,казва се стиропор!
Ужас!

P.S. (Кирил) Стереопор е дует от смрадливи горски животни :lol:
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Ivan Rachev »

Dreamer написа: (или пък стериопор ли беше, кво ли беше)

dreamer4e стериопор=пор който пее на 2 гласа :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Източници на звук

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

audioman написа: Наистина, грамофонът имаше по-добър звук, отколкото съм очаквал, но 3 неща сериозно не ми харесват:
- липсата на ДУ
- пукането
- липсата на плочи / цената им


Има и грамофони с дистанционно - в рамото има вграден IR датчик, който разпознава паузите. Но според мен с това се губи малко от магията на слушането на грамофон.

Новите плочи пукат много малко. Практиката беше чисто новата плоча да се запише на лента за ежедневно слушане. При правилна експолатация една добра 200g винилова плоча може да понесе стотици прослушвания, без пукането да стане дразнещо. За запис на разпукани плочи имах аналогов ограничител, който включвах ръчно по време на паузите. Да, голяма играчка си беше, но нали всичко зависи от гледната точка, за много хора заниманията с аудио са си чист кеф.

Цената на нова плоча в USA в момента започва от $30. Специални аудиофилски издания стигат до $200. Хубавото е, че на запад се намират много магазини за втора ръка с много богат асортимент.
В Европа цените почват от 4-5 Eu, В Щатите - $7-8.
Проблемът е, че почти никъде няма възможност плочите да се чуят, а визуалната оценка често е много погрешна.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта