Що е то "хайфист" :?:

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#31 Мнение от Ivan Rachev »

Rutcho написа:
слушател написа:Съвременната музика много често не се "побира" в диапазона на такива колони. Загубите откъм честотен обхват са много по-осезаеми от "присъствието" и "сцената", каквито в електронната музика, например, съобще не могат да се търсят. Пример, който постоянно давам - парчето на Crystal Method "Cherry Twist". В него басът държи линията на мелодията и това става в такива честоти, които при едни широколентови говорители просто не се чуват. Факт.


Факт ама не е факт.
Когато са оформени в хорни, фулрейндж говорителите дават най-нисък бас от всички други възможни конструкции. Има конструкции с 16Hz@-3dB и това въобще не е пределът.
Единственият недостатък са размерите.
Именно размерите и простотата на конструкцията са причина да съществува басрефлексът например - просто като компромис.
А за горната граница пък съвсем да не говорим.
Моите Fostex 208 Sigma дават съвсем кротко 20KHz@+3dB!
Ако искаш, мога да публикувам неравномерността, не според проспекта на производителя, а измерената в акустична камера с апаратура на Bruel&Kjaer.
Става дума за говорители в ценови клас 600 лева чифта.

Рут4о губиш си времето...5 минути след като се запознаеш с Алекс4о ще разбереш колко съм прав-мом4ето е "глухо" :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

centipede1

#32 Мнение от centipede1 »

Искам да попитам и за тончестотните корекции ... ! Простете за невежеството :( , но до колкото знам човешкото ухо има повишена чувствителност към средните честоти, за това нормално ли е при слушане да се използва макар и малка честотна корекция, за да се изравни субективното усещането за сила на различните честоти или пък се избира говорител с обратна на слуха АЧХ? Тоест - как слуша хайфистът :)

ЛЕКЕ с VW дизел и тайван

Re: Що е то "хайфист" :?:

#33 Мнение от ЛЕКЕ с VW дизел и тайван »

Rutcho написа:
слушател написа:Съвременната музика много често не се "побира" в диапазона на такива колони. Загубите откъм честотен обхват са много по-осезаеми от "присъствието" и "сцената", каквито в електронната музика, например, съобще не могат да се търсят. Пример, който постоянно давам - парчето на Crystal Method "Cherry Twist". В него басът държи линията на мелодията и това става в такива честоти, които при едни широколентови говорители просто не се чуват. Факт.


Факт ама не е факт.
Когато са оформени в хорни, фулрейндж говорителите дават най-нисък бас от всички други възможни конструкции. Има конструкции с 16Hz@-3dB и това въобще не е пределът.
Единственият недостатък са размерите.
Именно размерите и простотата на конструкцията са причина да съществува басрефлексът например - просто като компромис.
А за горната граница пък съвсем да не говорим.
Моите Fostex 208 Sigma дават съвсем кротко 20KHz@+3dB!
Ако искаш, мога да публикувам неравномерността, не според проспекта на производителя, а измерената в акустична камера с апаратура на Bruel&Kjaer.
Става дума за говорители в ценови клас 600 лева чифта.


Ами ако опитаме с Crystal Method? Аз съм навит. Ще ме обориш, ако чуеме мелодията на Cherry Twist. Ще си го призная на всослушание тука. И никога повече няма да споря за фулрейндж. Даже това ще означава, че ЩЕ СЕ ОБЗАВЕДА с фулрейндж.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#34 Мнение от Teodor Gugulanoff »

===OFFTOPIC===
On September 1, 1947 RCA releases the 12AX7 vacuum tube.
Ч.Р.Д. ! ... и минута мълчание, ако може ?
===OFFTOPIC===
Изображение

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#35 Мнение от Kiril Kirilov »

centipede1 написа:Искам да попитам и за тончестотните корекции ... ! Простете за невежеството :( , но до колкото знам човешкото ухо има повишена чувствителност към средните честоти, за това нормално ли е при слушане да се използва макар и малка честотна корекция, за да се изравни субективното усещането за сила на различните честоти или пък се избира говорител с обратна на слуха АЧХ? Тоест - как слуша хайфистът :)


Прегледай незавършената поредица ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА
На централната страница и там ще срещнеш аргументи, защо не бива да си правиш сам честотни корекции, а да бъдат прилагани само такива при жива репродукция и звукозапис.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#36 Мнение от Rumen Suvandjiev »

centipede1 написа:Тоест - как слуша хайфистът :)


Линейно

слушател написа:Ами ако опитаме с Crystal Method? Аз съм навит. Ще ме обориш, ако чуеме мелодията на Cherry Twist...


Аз нямам никакво желание да те оборвам.
Ти спомена думата факт и аз просто ти дадох фактите.
А колкото до избора ти на система, не искам по никакъв начин да ти се бъркам.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#37 Мнение от Bojo »

слушател написа:
... Ами ако опитаме с Crystal Method? Аз съм навит. Ще ме обориш, ако чуеме мелодията на Cherry Twist. Ще си го призная на всослушание тука. И никога повече няма да споря за фулрейндж. Даже това ще означава, че ЩЕ СЕ ОБЗАВЕДА с фулрейндж.


Май вече ти писах - имам съвсем случайно оргинален диск с албума "VEGAS" и ти предложих да го чуем заедно. (Аз послушах внимателно парчето, защото освен да пиша, чета и мисля върху това което другите пишат.) След това можем да чуем и други неща (оргинални) - Уотърс, Гебриел и най-вече някои неща с контрабас. Системата на която ще ги слушаме е далеч от желаната, но дава представа. Ако имаш потенциал - сам ще си направиш изводите, ако ли не - продължавай в този дух, на мен не ми пречиш, просто ще спра да ти обръщам внимание.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#38 Мнение от Zlatan Kitanov »

Май наистина ще спрат да ти обръщат внимание. МП3, динамика, ниски, високи, сцена, хармония... Не пасват в едно изречение. Като слушам мп3 винаги ме е много яд, така се добива само представа, как звучи произведението, но за слушане е почти оскърбително.

Аватар
Nikola Ivanov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 49
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#39 Мнение от Nikola Ivanov »

slartibartfast определено си прав :? МП3 е компромис, който често се налага да правя и незнам как, но напоследък недостатъците все повече дразнят слуха ми :cry: Предполагам, че това има връзка с четенето ми в bgaudio.org :)

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Процедура

#40 Мнение от Kiril Kirilov »

Една процедурна реплика: Хайфистът не е човек, който слуша МРЗ ...

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Процедура

#41 Мнение от Zlatan Kitanov »

kirilov написа:Една процедурна реплика: Хайфистът не е човек, който слуша МРЗ ...

Възражения няма по въпроса, аз съм в период на преход от меломан към аудиофил по класацията на Алнико. За хайфист съм далече, затова и си позволявам информативно да пускам по някое смляно парче. :oops:

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#42 Мнение от oceanman »

Центипед...80 херцови напудрени ли? :mrgreen: Много хора,които наистина са слушали споменават тук-там за "чуваемост" на ниските.Т.е., разбирай "слушаемост"...Всеки един от нас може да направи конструкция на 20-30 херца с +... в децибелите и да "падне кочината", но това не значи,че баса е естествен,хубав,дълбок и плътен,без да те дразни някакъв дисбаланс или оцветяване...Никога не съм слушал МП3,които да са ми харесали...Случвало се е приятно да ме изненадват с качество,което не съм очаквал,но винаги оригинала ясно се откроява...За съжаление не всеки има възможност да има своята любима музика в линеен формат,камо ли на оригинален :?: диск..

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#43 Мнение от oceanman »

Не става въпрос за заяждане...Става въпрос за това колко по-добре звучи баса на добре направена хорна или ТЛ от колкото на масова басрефлексна система...През живота си бях стигнал до 60 направени колони,предимно басрефлекс,банд-пас,изобарик...Но когато за пръв път направих ТЛ,а после чух и хорни,разбрах за що иде реч....
Има и невероятно добре напаснати ординарни конструкций(визирам трилентовите басрефлекси на Ручо...) но това е рядкост...
Думата е за переспективата и слушаемостта...Защо настроената на 42 (-10 дб)херца ТЛ дава по-добър бас от басрефлексната ми конструкция(която е и по-скъпа - Визатон ГФ-200, Вифа), настроена на 28(-6дб) херца :!:, и която перефектно съм настроил, и по думите на доста хора за трилентова система е доста добра...като за треилентова...

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#44 Мнение от Stefan Stefanov »

Малко "офтопик":
С любезното съдействие на колегата [b:23d70a4ccd]petarbg7[/b:23d70a4ccd] разполагам с имидж файлове на 2 албума на Crystal Method: Tweekend и Legion of boom.
Така че някой ако иска да му ги запиша нека ми даде подложки.

dido

#45 Мнение от dido »

Дай някакви координати

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта