Що е то "хайфист" :?:

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Demiurg »

:evil: Пич, ^ това, че аз слушам жица, не ми дава право да отричам всякаквата друга музика ! За всеки човек си има музика. За по- елементарните хора - по- елементарна музика.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#17 Мнение от Ivan Rachev »

centipede1 написа:След като се порових из темите в сайта и въпреки, че сигурно някъде го пише, не открих определение за HI-FI !


понеже българското аудиониво е на такова равнище 4е HI-Fi-ст озна4ава всеки който слуша музика.. ще се опитам възпитано и интелигентно да обясня няколкото типа хора слушащи музика според мен:
всеки харесва в малка или голяма степен да слуша музика това оба4е не го прави дори меломан камоли HI-Fi-ст
по4ваме с 1-"аудиопаразита"=аудиоманиака обикновено млади хора сблъскали се за първи път или съвсем скоро с аудиосветът и неговите 4удеса и пленени от тях решават 4е са аудиоманияци...сещаш се какво следва
2-Меломан е 4овек на който ве4е музиката му е от преоритетите ,има солидна колекция от записи-независимо на какви носители,редовно отделя пари за закупуването на такива без задължително те да са оригинални,слуша музика всеки божи ден без много да държи на каква то4но система...
обръщаме другата страна на медала и там намираме:
3-аудиофилат-4овек който ка4еството на аудиосистемата му е толкова важно колкото и колекцията му да е от ка4ественни и оригинални цд-та и винили и който държи вси4ки компоненти да са му на 3 крака(защото геометрията казва 4е за равнина са нужни 3 а не 4-тири то4ки ) и е закон да няма батерий около цд-плеарат му......(последното е шеговит пример)
стигаме до 4овека който носи самият медал
4-HI-Fi-стат..4овекат който обединява аудиофилат и меломанат в себеси-животат му се върти предимно около огромната колекция от ОРИГИНАЛНА музика която той задължително притежава и около смразяващо кръвта безмислено скъпата му аудиосистема(това последното само според пове4ето му приатели , познати и хора само до4ули за нея , а и наистина не е нужно да е 4ак толкова скъпа)
HI-Fi-стат е Мъжът на който съпругата няма определящо виждане за размерат на колоните му и за това колко пари ще бъдат изхар4ени за оригинални цд-та
....демек за да станеш HI-Fi-ст е нужно да вложиш адски много време , усилия и пари, с други думи да ти падне кожата 3-пъти от гърба...хората който са HI-Fi-сти са много малко в световен мащаб,у нас са не пове4е от 300 души
....голяма 4аст от аудиоманяците се самозабравят и изпадат в огромни заблуди..недейте да бъркате оба4е аудиоманйакат с меламанат , аудиофилат или HI-Fi-стат
логи4но е разликите при аудиовъзпроизвеждането да са с разли4но зна4ение за 4-терите типа
логи4но е колкото по ка4ествена е една система толкова по 4уваема да е една разлика
логи4но е слушателите с по голям слушателски expеrianсе да 4уват по ясно тези разлики
лиги4но е и колкото пове4е си дал на музиката толкова пове4е да вземеш от нея не мислиш ли ?
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от sparky »

Пич, ^ това, че аз слушам жица, не ми дава право да отричам всякаквата друга музика ! За всеки човек си има музика. За по- елементарните хора - по- елементарна музика.


offtopic:
Хаифист-чалгаджия. :lol: :lol: :lol:
:mrgreen: :js :mrgreen: :js
Не се здържах! :twisted:

Не е въпроса в жицата. То има и жица-боклук, както и почти всички стилове си имат издънки. Просто в накои преобладават издънките. :)
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#19 Мнение от Zlatan Kitanov »

Alnico написа: колкото пове4е си дал на музиката толкова пове4е да вземеш от нея не мислиш ли ?


Това много ми хареса и мисля, че е напълно изчерпателно. А относно определенията кой какъв е... 300 души ще кажат, че някой е хайфист, щото имал "ей такава бас-каса", но дали мнението на такива хора е определящо? Срещу тях ще се изправят трима, но ще оценят истинските достойнства и недостатъци на системата и ще дадат друга оценка. Но може би мнозинството ще надделее. Затова мисля, че определенията в повечето случаи не вършат особена работа, когато става въпрос за по-тънки сетива.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#20 Мнение от Zlatan Kitanov »

Не става въпрос за целия честотен диапазон, а за колкото може по-голяма част от него, и то възможно най-качествено. Освен херци има и други показатели.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#21 Мнение от Ivan Rachev »

слушател написа:
centipede1 написа:И ако една система възпроизвежда добре целия честотен диапазон, то това означава ли, че пресъздава в голяма степен вярно музикалното произведение


е това дори и аз не го твърдя, въпреки аватара :D

:mrgreen: а ти кой си ..... :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#22 Мнение от velinski »

Alnico написа:логи4но е колкото по ка4ествена е една система толкова по 4уваема да е една разлика
логи4но е слушателите с по голям слушателски expеrianсе да 4уват по ясно тези разлики
лиги4но е и колкото пове4е си дал на музиката толкова пове4е да вземеш от нея не мислиш ли ?


ми това са простичките истини - който НАИСТИНА чува/усеща разликите и носи в себе си едно референтно умалено копие на реалния свят на музиката има право да нарича себе си както поиска - хайфист, хайендист или просто бог :twisted:

останалите са просто слушатели... аз дълги години бях просто слушател преди да тренирам слуха и сърцето си да търсят и намират, това, от което имат нужда за да се чувстват щастливи: детайл, атмосфера, реализъм - а те действат като наркотик.

а хайфист за мен не означава нищо - някакво помпозно определение, което винаги асоциирам с някой селски сноб, който има събрани всички албуми на Дийп Пърпъл/Мерилиън/whatever на касетки и ги слуша на дек Финезия :x
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#23 Мнение от Teodor Ainadjiev »

слушател написа:такаа.. А трябва ли да се смята за хайфи система тая, която има невероятна сцена, реална звукова "картина", но не възпроизвежда добре крайностите в чуваемия диапазон, т.е. ниски и високи, така както са замислени от автора?
т.е. "сцената" ли е висша ценност и определящ критерий за качество на една музикална система? Трябва ли да се лишаваме от едното заради другото?
Има ли безкомпромисен вариант?
Или да търсим разумен компромис?

Бъркаш много в разсъжденията си. Има доста (да не казвам безброй)
много колони и усилватели които възпроизвеждат почти пълната честотна
лента, записана на носителя, но това не е най-важният фактор....
Не забравяй другите параметри, от които пак не е сигурно, че системата
ще свири вярно и приятно :)
Просто ухото е доста чуствително към изкривяването като цяло на звуковата
картина (било то честотно,фазово,нелинейно и т.н.), че в крайна сметка
то е крайният критерии за оценяване на системата - дори да се нарече
субективно, то е доста по-добро от разните параметри....
Ако не вярваш в това, вземи твоят или на приятел усилвател и колони,
които имат равна честотна лента и доволно малко изкривявания и
върви при някой член от форума да чуеш за какво иде реч....
Такива тестове са правени не веднъж и са ясен показател, че
цифрите не определят достоверността на възпроизвеждането. :wink:
Засега според мен и не само, това е "идеята" на цялото DIY audio общество,
да прави и слуша музиката възможно по-вярно, за разлика от (почти)
всеки комерсиален производител на аудио техника :)
a.k.a. vitekk

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#24 Мнение от Bojo »

Alnico написа: ... HI-Fi-стат е Мъжът на който съпругата няма определящо виждане за размерат на колоните му и за това колко ...


:!: :!: :!:

centipede1

#25 Мнение от centipede1 »

Аз преди, когато слушах музика, макар и на непретенциозна апаратура се кефех на парчетата като цяло, на скоро си спретнах едно усилвателче и едни колонки и от тогава каквото и да слушам все се концентрирам на баса или високите и изобщо не обръщам внимание на текст, мелодия и т. н. Не знам как се нарича това изкривяване, и в какъв съм се превърнал, но е факт :cry:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#26 Мнение от velinski »

centipede1 написа: все се концентрирам на баса или високите и изобщо не обръщам внимание на текст, мелодия и т. н.


car audio :lol:

маниаците на тема ТУБИ и БУФЕРИ и прочие железничарски атрибути и на особено музикалните електролити от 1-2 ФАРАДА страдат от същото заболяване :wink:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#27 Мнение от Teodor Ainadjiev »

centipede1 явно доста различни работи си слушал от музика :twisted: ....
щом си се съсредоточавал над "ниските и високите", а сега над
отделните инструменти...Музиката не е нито високи, нито ниски, нито
само отделни инструменти, тя е едно цяло, хармония м-у отделните
елементи, трябва да се наслаждаваш на нея, но това за съжеление
не се научава...
Но не се отчайвай, няма невъзможни неща :D
a.k.a. vitekk

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#28 Мнение от oceanman »

Когато усетиш грандиозността на музиката (а не налягането) и усетиш нейната многопластовост,тогава ще разбереш за що иде реч...Когато в душата ти заври ураган от емоций и забравиш къде си,забравиш за апаратурата,забравиш за околните...дори за себе си....и след това се отърсиш от преживяването....Тогава усещаш наистина колко безпредметни и сухарски са разсъжденията за Хай-енд...Много усилия се изразходват за създавнето на такава апаратура.Именно създава,а не "прави", "изработва", "произвежда"...Понякога въпреки вложените усилия,средства и любов нещата пак не се получават...Може би тогава трябва да се пробва друг път....Създаването на такава апаратура е сложно нещо...Но удоволствието и чувството за реализираност, мисля,че си заслужават...Въпроса е дали може да си го позволим...Мисля,че да...И с не толкова огромни капиталовложения може да се създаде апаратура,оптимално звучаща...Нужни са обаче правилна концепция,душа ,вяра и доста сръчност...А за най-добрата система.... :!: :?: :idea: :arrow:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Що е то "хайфист" :?:

#29 Мнение от Rumen Suvandjiev »

слушател написа:Съвременната музика много често не се "побира" в диапазона на такива колони. Загубите откъм честотен обхват са много по-осезаеми от "присъствието" и "сцената", каквито в електронната музика, например, съобще не могат да се търсят. Пример, който постоянно давам - парчето на Crystal Method "Cherry Twist". В него басът държи линията на мелодията и това става в такива честоти, които при едни широколентови говорители просто не се чуват. Факт.


Факт ама не е факт.
Когато са оформени в хорни, фулрейндж говорителите дават най-нисък бас от всички други възможни конструкции. Има конструкции с 16Hz@-3dB и това въобще не е пределът.
Единственият недостатък са размерите.
Именно размерите и простотата на конструкцията са причина да съществува басрефлексът например - просто като компромис.
А за горната граница пък съвсем да не говорим.
Моите Fostex 208 Sigma дават съвсем кротко 20KHz@+3dB!
Ако искаш, мога да публикувам неравномерността, не според проспекта на производителя, а измерената в акустична камера с апаратура на Bruel&Kjaer.
Става дума за говорители в ценови клас 600 лева чифта.

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#30 Мнение от Teodor Ainadjiev »

Пак разсъждавате грешно...кой ви втълпи, че всички се кланяме на
широколентовите системи и забравяме всичките трудности и недостатъци,
на този тип колони ? Но колкото и да е скъпа и трудна изработката,
после всичко се отплаща ....
Някой от вас двамата (слушател,centipede1) беше ходил при Иво Рачев,
да ви е останало впечатление, че липсват ниските на Етера ?
Просто осъзнайте, че колкото и добри да са говорителите, филтрите и
боксовете на една многолентова система, тя никога няма да звучи толкова
добре колкото един добър шириколентов говорител.
Наясно сте защо се получава така ? Или не .....
Чуйте нещо електронно на фулрейндж в няколко метрова хорна, да ви стане
ясно за кво иде реч ;)
Аз също слушам по принцип доста по кофти музика, където преобладават
ниските, но никога няма да се набутам да си взема н-лентова колона ;)
Но ми доставя в пъти повече удоволствие да слушам чисто акустична
музика на фулрейндж ;)
a.k.a. vitekk

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта