Horn OR open baffle ?

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Публикувай отговор

Хорн или ОБ?

а. Хорн
69
65%
б. ОБ
37
35%
 
Общо гласове: 106

Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#31 Мнение от Daniel Petrov »

Като се прибера, "одма" правя едни в рамките на тоя бюджет и проверяваме кое къде е, къде зимуват раците и кой е кум, кой сват и т.н. :)
Говоря сериозно, така и така съм ги планувал, измислил и начертал просто ми трябва малко време :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#32 Мнение от gogo »

Daniel Petrov написа:Като се прибера, "одма" правя едни в рамките на тоя бюджет и проверяваме кое къде е, къде зимуват раците и кой е кум, кой сват и т.н. :)
Говоря сериозно, така и така съм ги планувал, измислил и начертал просто ми трябва малко време :)
Привет :)
Говориш за крайна (продажна) цена към клиента, нали така? Ако е така и ми харесат - направо си ги заплювам да са за мен (в смисъл купувам ги) :wink:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#33 Мнение от Daniel Petrov »

Именно.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#34 Мнение от Borislav Uzunov »

Гого, не е нужно да ми даваш гаранция за каквото и да било, мога безпроблемно да преценя кое как свири, така че не обичам някой друг да ми казва какво чувам всъщност.
Аз изказах лично мнение, теб щом ти харесва ОБ, слушай ги.
А дали ти вземаш изказването ми за сериозно или не, това си е твой проблем. Имаш пълната свобода от всички изписани постове да подбереш сериозно написаните и да ги вземеш в предвид.
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
Evelina Milusheva
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 374
Регистриран на: Вто Апр 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#35 Мнение от Evelina Milusheva »

Berlingo написа:И въпреки всичко - хората предпочитат хорните :D

24 срещу 12 гласа...

Сега остава да разберем и защо ги предпочитат :wink:
Чувствата трудно се описват с думи :)
lyrical hardcore

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#36 Мнение от Borislav Stankov »

Хора не спорете, излишно. Бъфалите може да ги възприемете като много отворени хорни и нещата са ясни :lol: :wink:

(шегувам се естествено)
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#37 Мнение от Daniel Petrov »

Омбре, отварянето не случайно е логаритмично при хорните, така се натоварва най-добре драйвера с въздуха, който е в контура. По този начин въздухът във обема на контура играе роля на спирачка за големия ход. Демек требе си фуния, ако може кат' на торнадо :)
Другото е вятър... от фазоинвертора, от надгробния камък, от порт-а и от каквото се сетиш още :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#38 Мнение от velinski »

Daniel Petrov написа: Другото е вятър... от фазоинвертора, от надгробния камък, от порт-а и от каквото се сетиш още :)
Сиреч ниските, които чуваш от хорната с 1/8 секунда закъснение не са "вятър", а нежен шепот ангелски може би :)

Или логаритмичен повей :)

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#39 Мнение от Daniel Petrov »

И как го измери толкова точно?
Че даже и дроби използваш, 1/8, много добре изглежда :)
Човек на първо четене даже ще си помисли, че си учен човек :)

Закъснението омбре за 20Хц при дължина на контура 1/2 от дължината на вълната или в метри - 8.60м е 1/40 от секундата или точно един полупериод.
Упоменавам среда въздух, налягане 760 мм живачен стълб, скорост на звука във въздуха 344м/с.
Не, че средата има значение и в мармалад ще е толкова, 1/40, просто фунията ще е с друга дължина :)
1/8 е пет пъти по бавно от 1/40
Пак се изказа неподготвен :)
Попрочети едно-друго в нета, поинтересувай се, питай 8)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#40 Мнение от Rumen Suvandjiev »

gogo написа:
Rumen Suvandjiev написа: Много твърдото окачване означава висока резонансна честота....
Да, аз точно това търся - сравнително по-висока резонансна честота, но пък по-голям диамеър (говоря само за ОБ). Ако не се сещате защо - мога да го обясня. По-високата рез. честота изобщо не означава "по-малко бас"...
И високи изкривявания, и високи изкривявания!
gogo написа:
Качеството винаги е струвало пари, но ако ще говорим за сравнение с хорни, направени с Фостекси - да, тогава наистина чифт готови хорни биха могли да струват колкото чифт добри говорители (че даже и доста по-малко). Ами ако направим това сравнение с някой от топ моделите на Lowther, заедно с хорните?
За мен цената на Lowther е твърде преекспонирана.
Доказателство за това е реалната им продажна цена на старо, която е 2-3 пъти по-ниска от каталожната.
За сравнение добрите модели на Fostex (FE208Sigma например) могат да се купят на цена 2.5-3 пъти по-висока от каталожната като нови.
Във всички случаи предпочитам да слушам моите хорни с въпросния Fostex с продажна цена под 2000 Евро, отколкото PHY-HP, които съм имал възможността да чуя няколко пъти, за последно май месец тази година в Париж.

gogo написа:
Да, знам за култа на аудиофилите към този драйвер, знам, че представя женските вокали несравнимо и че е проектиран за ОБ. Никога не съм го слушал за съжаление и би ми било интерсно, но подобна сума бих дал само и единствено за нещо ново (съвременно), което да има и подобаваща поддръжка (всичко се случва)...
Аз съм имал възможност и да слушам и да измеря.
Е, не е флагманът на легендарната серия, а 755Е. С две думи - ограничена честотна лента и отгоре и отдолу.
Не напразно в оригиналното озвучително тяло на Altec драйверът е подпрян отдолу с Altec 402C - 8" басов говорител.
Във ВЧ областта 755 си плаче за пищялка - по оста едва достига 12KHz, а на 30 градуса - 8Khz. Толкова и за прехвалената му липса на насоченост.

Нека пак повторя, не съм враг на ОВ. Притежавам няколко чифта драйвери, които наистина са произведени за работа в такава конструкция и смятам да ги оползотворя по предназначение.
Все пак не мога да не отдам личните си предпочитания към хорните. Основното преимущество на добре направените хорни е контролът на поведението на драйвера, осигурен не от неговата конструкция (което си е истински компромис), а от реакцията на акустичната среда.
Резултатът е ясен - прецизност, бързина, динамика и изключително точно 3D изображение. "Бавният" бас се дължи най-често на неправилно съгласуван усилвател (не зная защо трябва да се икономисва от страна на изходен трансформатор).

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Horn or OB

#41 Мнение от Kiril Kirilov »

Аз за втори път си правя хорни, като преди това бях с войт пайп.

Пайповете ги слуша един приятел и в момента, леко модифицирани като много къса хорна с етер 5-ци.

Другите модифицирани и с предни стъкломатени рупори ги слуша друг приятел с 6-ците на Рачев.

Според мен това трябва да обяснява моето виждане по въпроса.

Мога да предложа да направим просто преброяване на участниците във форума, кой каква конструкция слуша в момента и според мен това ще е най-силния аргумент в полза на по-многобройната конструкция и имайки предвид голямата разлика в сложността на изработката за 2-те концепции, лесно ще видим кое е по-истинското решение.

Чисто статистически(за мен)=Обективно.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#42 Мнение от gogo »

Ей, хора, каква дискусия се разрази (да не кажа че темата си е направо за flame wars, което би било много глупаво и донякъде тъжно)...
За какво спорим ние всъщност? Ясно е, че слушащите и притежаващите ОБ са много малко - аз познавам само 6 (включвам и себе си в това число), и не всички са от София...Тогава откъде са тези гласове "за" в полза на ОБ в анкетата? До момента са 23, срещу 39 в полза на хорните. Хич не е лошо, като се има предвид, че слушащите хорни са огромното мнозинство в този форум (а и по принцип). Моето предположение - гласоветв са от хора от този форум, които са идвали при мен да чуят ОБ. Те със сигурност са слушали и хорни. Но са предпочели ОБ. Ами всеки има право на избор, те са направили своя. Имам чувството, че като се спомене за нещо различно от хорна и нещата почват да загрубяват. Но смятам да не изпадам повече в безсмислени спорове заради една анкета...

Я, тя вече преместена във Flame wars 8O
...е нямам думи...

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#43 Мнение от Ivan Rachev »

gogo написа: Имам чувството, че като се спомене за нещо различно от хорна и нещата почват да загрубяват.
... :D Гоге хайде седни си малко на егото и не говори глупости само и само да излезеш сух от капана който сам си спретна . Като за начало да те помоля не плюеш по хората който ти подадоха ръка преди време с което ти помогнаха малко или много сега да си там където си . Ако искаш сайт в който да рекламираш ОБ просто го създай . БГаудио е създаден с цел да се намери отговора на въпроса - Как да построим система така , че музиката която слушаме на нея да е максимално близо до оригинала си . Незнам как не си забелязал , но с малки изключения всички сме стигнали до едно и също по съвсем различни пътища -Еднотактници и хорни .Незнам дали е съвпадение , но е факта , че в световен мащаб болщинството фирмите производители на ОТ , независимо за про озвучаване или Хай-Фай разчитат на хорни в големите си серий . На мен това + това което казват ушите и адреналина ми когато слушам музика е много повече от достатъчно .
Незнам ти от кога слушаш ОБ но аз за първи път чух 1999 , а притежавам от 2002 . Повечето собственици на Етер говорители , докато чакат хорните си с удоволствие слушат етерите на дъски , ако си беше направил труда да прегледаш галерията щеше да знаеш .
И да се повторя , с удоволствие слушам добре направен ОБ .

п.с.
gogo написа: като може би единия екран ще надхвърли 100-150кг
100- 150кг = +/- 50% ... мислех че работиш с по голяма точност :wink: , чакам с нетърпение и кантар когато си готов , успех.
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#44 Мнение от Daniel Petrov »

Жоро, с риск да прозвуча остро (за твоите уши, които както на всеки имат сходство с хорна), ще спомена няколко факта:

1. Нямаш нито един проект публикуван тук
2. Постовете ти са основно в раздел продажби
3. От висчките тях няма нито един с нещо креативен
4. Незнайно защо (заради Иван най вече) си със 6 звезди, т.е. бг аудио тийм, при положение, че по ти подхожда ранг търговец.

Още веднъж се извинявам за недискретното си откровение.
Забавлявай хората както желаеш, но го прави по-малко показно, моля.
Или както каза Иван, създай форум за ОБ.

Бтв, плексигласа (и още много материали наред с него) е най големия шит като материал за конструкция на ОТ.
Ефектно е и хората, които не разбират от акустика масово си купуват подобни смехории :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#45 Мнение от gogo »

Ivan Rachev написа:
gogo написа: Имам чувството, че като се спомене за нещо различно от хорна и нещата почват да загрубяват.
... :D Гоге хайде седни си малко на егото и не говори глупости само и само да излезеш сух от капана който сам си спретна . Като за начало да те помоля не плюеш по хората който ти подадоха ръка преди време с което ти помогнаха малко или много сега да си там където си . Ако искаш сайт в който да рекламираш ОБ просто го създай . БГаудио е създаден с цел да се намери отговора на въпроса - Как да построим система така , че музиката която слушаме на нея да е максимално близо до оригинала си . Незнам как не си забелязал , но с малки изключения всички сме стигнали до едно и също по съвсем различни пътища -Еднотактници и хорни .Незнам дали е съвпадение , но е факта , че в световен мащаб болщинството фирмите производители на ОТ , независимо за про озвучаване или Хай-Фай разчитат на хорни в големите си серий . На мен това + това което казват ушите и адреналина ми когато слушам музика е много повече от достатъчно .
Незнам ти от кога слушаш ОБ но аз за първи път чух 1999 , а притежавам от 2002 . Повечето собственици на Етер говорители , докато чакат хорните си с удоволствие слушат етерите на дъски , ако си беше направил труда да прегледаш галерията щеше да знаеш .
И да се повторя , с удоволствие слушам добре направен ОБ .

п.с.
gogo написа: като може би единия екран ще надхвърли 100-150кг
100- 150кг = +/- 50% ... мислех че работиш с по голяма точност :wink: , чакам с нетърпение и кантар когато си готов , успех.
Много внимателно прочетох всичките си постове по разразилата се дискусия, но така и не можах да видя някъде да плюя по някого. Ти къде видя такова нещо? Ако някой се е почувствал засегнат от някои мои думи - моля да ме извини.
Не рекламирам ОБ - това ми мнение има отношение към анкетата, в която участвах. Да, привърженик съм на ОБ. Но да си видял някъде да отричам хорните? Значително по-късно от теб съм започнал да слушам ОБ - чистосърдчно си признавам. По-скоро, доста време, преди да чуя ОБ съм слушал (но не съм притежавал) хорни. Но ОБ ми харесва повече - и не го крия.
А за килограмите - ами всичко ми е само на хартия (драйверите все още не съм ги поръчвал), трудно ми е да преценя колко кг ще излезе в крайна сметка, всичко е само грубо казано, затова си позволих такъв голям толеранс.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост