stk 4048 с товар не 8 а 4 Ом?

HIGHLY INTEGRATED AMPLIFIER SOLUTIONS
Съобщение
Автор
rudiem

stk 4048 с товар не 8 а 4 Ом?

#1 Мнение от rudiem »

срещнах като информация някъде из форумите това стк 4048 - 205Вт на 4 Ом. Да ама интегралата в документацията я дават само с товар 8 Ом. Как мога да съм сигурен че няма да ми прецака говорителя, който има 4 Ом иимпенданс. Ако някой знае дали може да работи на 4 Ом да вика или ако не да предложи някакъв вариант за постигане на 8 Ом като изклучим вариантите с още един говорител.
Благодаря предваре.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Глей сега градски,
ако отвориш хибрида и скиваш какво има вътре,няма да питаш дали той ще ти прецака говорителя,а обратното.
Не си прави експерименти,схемите,които се продават по магазините са китайски тополи отвсекъде :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

rudiem

#4 Мнение от rudiem »

Така така. Значи говорителя, който ще използвам е този: http://thebassbin.co.uk/shop/product/pr ... /1185.html
Казвате, че звукът, който ще получа от интегралата няма никак да ми хареса-ок. Дайте някакво по-добро предложение, което да е също толкова лесно за изработка и да има защитите заложени в интегралата.
И ако имате впечатления от говорителя също приемам препоръки и мнения.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

STK

#5 Мнение от Goro »

Има голяма разлика между различните STK.През 1981г японци публикуваха в AES т.н. нов клас "А", т.е. неработещото рамо да остава в активен режим. Тези стъпала веднага бяха реализирани в някои STK и показаха забележимо подобрение в звученето.Вашата схема не е от тях.
По въпроса за товарното съпротивление,имайте на предвид,че когато се говори за мощност,всъщност става въпрос за ток през крайните транзистори.STK4048 е предвидена да работи с товар 8 ома при+_59 в.Ако трябва да работите с 4 ома,захранващото напрежение се намалява 2 пъти,а това значи и 2 пъти по-малка мощност.Разбира се може и да не се съобразите с това и дълго време да нямате проблеми,като не слушате на пълна мощност. Но на някой купон,когато решите че ви е необходима по-голяма мощност-стъпалото ще дефектира.Защо става така може да прочетете в статията "Една любопитна причина за претоварване на крайното стъпало".
Последно промяна от Goro на Чет Авг 04, 2005 10:28 am, променено общо 2 пъти.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Daniel Petrov »

BlackBLOOD, поради факта, че именно въпросните СТК-та са точно китайски брези и тополи След като сменях няколко модела по няколко пъти миналата година на клиенти и ми свирна генерално от това да се взривяват или от раз или след няколко часа свирейки на малка мощност,седнах и проектирах едно глупаво АВ, много малко по голямо от СТК. С него не съм имал никакви проблеми,а като себестойност е под 20 кинта за двата канала. Е, нема такова СТК!
Повече такива тояги не вземам, щото съм отворил поне 20 и знам какво има вътре.
Това,което се продава по магазините са ментета, така, че не давай акъл, щото ако недай боже гръмне, ти го пращам при тебе :)
Повярвай ми, има за какво идиотите да го декларират на 8 ома.
Като му скиваш опроводяването вътре, ще ти се приреве.
Ама верно, ти си компютърджия и да го скиваш, няма да ти направи впечатление - в компа шините са и по тънки...
Жоро, варианта с намаляване 2 пъти напрежението е задължителен, проблема е, че интегралите не си държат максималните параметри - -пример - в ПДФ-а е посочено захранващо +/-47 волта, като
абсолютен максимум, препоръчителното обаче е +/-40
Фирмата Матсушита прави миниуредба, в която въпросният хибрид се търкаля именно на +/-47 волта. Вероятно за да декларират по голяма мощност.
При подмяна с друг, при първото запускане се взриви.
Същата работа с втория и третия. На колегата ми му свирна, ходи, пренави трафа и китайското дърво заработи но с +/-35 волта.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

stk

#8 Мнение от Goro »

Много съжалявам,но не знаех за тези съвременни проблеми със STK - че ги произвеждат в Китай.Имам впечатление от тези схеми от преди 1989 г, когато бяха железни. Дори Грундиг тогава правеха усилвателите си с тях. Но за китайците съм сигурен, че много бързо ще си оправят производството. В много области забелязвам как бързо прогресират по отношение на качеството.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Daniel Petrov »

За съжаление е така...
Единствено Пулсатор продават някои модели с деклариран производител, но пък цените са убийствени...
Да, когато нямаш друга алтернатива - при подмяна в дадено устройство, по добре да платиш неколкократно по голяма цена, вместо да взривяваш до безкрай.
Защото излиза, че ти правиш тестовете, които производителя явно го е дострашало да направи...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Daniel Petrov »

Не става дума за това!
Решил е СТК, лошо няма!
Но да твърдиш, че няма никакви проблеми ей така, без никаква обосновка е меко казано смешно!
Хората дават препоръчителни 8 ома.
Така, Жоро го каза съвсем точно - намаляваш захранването.
Аз бих добавил - смяташ тока през товара и не превишаваш препоръчителната, а не максималната стойност, така избираш захранващото напрежение.
Концепции от рода на кофи с вода, бойлери, течен азот и междузвезден вакуум в случая не вършат никаква работа.
Това при дадените обстоятелства е най малкото несериозно!
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

rudiem

#13 Мнение от rudiem »

Получи се много интересна и полезна дискусия мисля :lol:
Благодаря, че се отнесохте с разбиране към лаическите въпроси на един начинаещ.Колкото до идеята за транзисторно стъпало(това вече е краен вариянт) ме притесняват няколко неща:
1.как да предпазя схемата от нежелано късо
2.защита за говорителя
3.някои насторойки необходими за оживяването й
все още съм начинаещ в електорниката, но интереса ми е голям за сметка на куража и страха от провал
А, че с транзистори ще е по-добре съм убеден от всички компетентни мнения, които съм прочел.
Ако някой може да предостави лесна за изработка транзисторна схема с мощност 150-200Вт на 4 Ом ще съм му много благодарен.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Daniel Petrov »

Ако мислиш, че СТК-то ще държи на късо съединение...
На някои модели декларират 2 секунди, но мисля, че са пропуснали да сложат представката нано :)
Няма лесна схема на усилвател,освен някой интегрален.
Понеже все отнякъде трябва да започнеш, ти препоръчвам да налепиш нещо елементарно и евтино - примерно многодискутирания Гейн Клон.
Малко по сложен, но пък по верен като звук е ДоГК, дадено е абсолютно всичко като указания,снимки и платки за сглабянето му тук, в бгаудио.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
kostata
чете и пита
чете и пита
Мнения: 134
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 1:00 am
Местоположение: Шумен , БГ
Обратна връзка:

#15 Мнение от kostata »

колеги хубаво сте се разгорещили тука ама нали си имате на акъла че СТК4048 си има мк2 мк5 и мк11 та серия съответно с 0.8%тхд 0.08тхд и 0.008тхд ,а тези по магазините наистина са едни смотани смд монтажи случвал съм на хубави 4231мк5 и го ползвахме на банкети нон-стоп трафа ми прегряваше интегралчето държеше 4 ома дори и три за дълго време а си беше от Пасата за 11лв , въбще не одобрявам СТК освен 82ххмк2, и 20х8мк2 серийте които за времето си свиреха достолепно :D

Публикувай отговор

Обратно към “CHIP (CHEAP) AMPS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта