STK 4142 или тази схема...

HIGHLY INTEGRATED AMPLIFIER SOLUTIONS
Съобщение
Автор
rudiem

STK 4142 или тази схема...

#1 Мнение от rudiem »

Мисля да си направя двуканален амп. Първоначално за тази цел исках да използвам СТК -то , но след доста изчетени форуми започнах да се колебая дали да използвам чип или да заложа на транзистрои изпълнени по следния начин http://www.amp2000.hit.bg/shemi/amp100W.gif
Моля ви да изразите мнение кое от двете би било по-добро като усилвател за домашни условия захранван със сигнал от пц
Предварително благодаря нна всички, които ще се отзоват. :D

Колоните, с които ще свири това нещс са тези: http://pip-el.com/cgi-bin/pipel.cgi?act ... n&lang=bg#
сивите с вградения суббас 160Вт пикова от 158лв комплекта.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от Dimitar Atanasov »

Това като гледам е схемата на http://www.sound.au.com/index.html Pr 63 ако не се лъжа. Аз имам нещо доста подобно: http://www.fmi.uni-sofia.bg/fmi/statist ... udio6.html
От което съм много доволен. Ако изявиш желание ще ти пратя подробна схема със стойностите на елементите.
Сега като се замисля имам почти същото на това което е в твоя пост, готово само трябва да му се пусне захранване и ще свири. Ако искаш да го чуеш и си от София кажи ще ти го дам да го пробваш.

Мисля че ме може да се сравнява с STK, изобщо според мен е по доре да се направи дискретен амп.

rudiem

#3 Мнение от rudiem »

Много ти благодаря за бързия отговор. За съжаление съм от Русе и няма как да го чуя.
Искам да те питам дали ще мога с един траф двуполярен 250Вт с изправено и филтрирано напрежение да захраня две такива стъпала, т.к. мисля, че ще е малко по-сложно да правя захранване с 2 отделни трафа за всяко едно стъпало.
А също така би ли съпоставил и цените на двата варианта.
И може би наякои тънкости при направата и запускането. плс

rudiem

#4 Мнение от rudiem »

В момента попаднах на ето този кит http://www.jti.hit.bg/en-us/p_12.html та се чудя дали за тези пари си заслужава или е по-добре да направя този от горния пост. Помагайте,че съм доста затруднен.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от Dimitar Atanasov »

Първо ценово сравнение:
И в двата случая ще ти трябва захранване, така че него го изключвам, също и радиатори и платка.
Ако крайното стъпало е с STK все пак има разни елементи около нея (кондензатори, резистори и т.н.) не знам колко е нейната цена ана все си мисля че е някъде около 20-30 лв за бройка.

За стъпалото с транзистори. цената на пасивните елементи е не повече от 5 лв. цената на транзисторите (без крайните) е също около 5 лева. Крайните транзистори са около 3-5 лева за бройка (скоро не съм купувал). Така че излиза долу горе същото. Ако правиш моя вариант може да е с 10% по - скъпо, защото има малко повече транзистори.

Ако желаеш наистина да стане добре е хуваво да купиш три пъти повече транзистори и да ги подбираш по двойки. Но като начало не е задължително. Това винаги можеш да го направиш в последствие.

Колкото до конструкцията. Първоначално си купи един траф. (по - ефтино е) но след него служи 2 греца и два комплекта кондензатори, така винаги можеш да сложиш още един траф.

Колкото до звука. Не съм слушал STK, ама мисля че с транзистори ще е по - добре. Предполагам че и други във форума ще го потвърдят.
Оригиналната версия на Elliot звучи доста "твърдо", за това си направих моя. Тя звучи доста меко (поне така на мен по - ми харесва) и има по - малки изкривявания. Предполагам че ако я чуеш ще я харесаш повече.

Ако искаш да я правиш, кажи, ще ти пратя пълната схема, а ако желаеш и чертеж на платката.
Иначе по конструкцията няма нищо особено.
Бих се радвал ако мога с още нещо да помогна. Ако капочнеш да го правиш мога да помагам по малко.

Трябва да отбележа че схемите нямат никаква защита, така че ще трябва да предвидиш и схема за защита на колоните (да ги включва чрез едно реле малко след като е включено захранването и да ги изглючва при наличието на постоянно напрежение на изходите).

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Колкото до кита...
Ами цената на стъпалото е най - ефтината част от усилвателя. Може и да спестиш 5 лева ама ... не знаеш какво получаваш, а ако тръгне човек сам да си го направи е значитело по - интересно. Така или иначе трябва да вложиш доста усилия да изработиш кутия, захранване и т.н. а двете стъпала се изработват пускат точно за една събота и неделя.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Dimitar Atanasov »

За кита не мога да кажа, макар че ми прилича малко като да има реле, а и така пише. ама нищо повече ме знам

rudiem

#8 Мнение от rudiem »

А ще можеш ли да ми пратиш твоята схема и чертежа на платката на мейла, ако естествено не ти представлява проблем. Ще съм ти много благодарен.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Dimitar Atanasov »

OK, в понеделник защото са на компа в къщи.

Публикувай отговор

Обратно към “CHIP (CHEAP) AMPS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост