Проблеми с автоусилвател...

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
VanVan
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Юни 23, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

Проблеми с автоусилвател...

#1 Мнение от VanVan »

Здравейте!
Ако имате малко излишно време, определено историйката надолу ще ви хареса...
Такааа...
От много време насам съм си мечтал в колата да си позасиля музиката. Като качество напълно ме удоволетворява, може би благодарение на оригиналната аудио система, която са сложили от Opel в Astra-та. Първо почнах с плеър от Pioneer. Свирна си доволно, не е някакво бесно Hi-Fi, но както казах, напълно ме удоволетвори като качество. Аз по принцип обичам да слушам музика с много ниски тонове и наистина се кефя на ниски ударни, примерно от тъпан в някое от парчетата на Pink Floyd или на Lynyrd Skynyrd. С малките говорители в колата обаче нямаше как да ги чуя и затова реших да скалъпя скромна бас-каса с автоусилвател. Скромна, защото не съм искал никога сила, а по-скоро желаех да "подпра" вече изградената система в ниския диапазон. Взех си говорител с диаметър 30 сантиметра, направих му един затворен обем и го пуснах директно на задните канали на плеъра (има си специална функция, която позволява това) и засвири точно така, както го исках. Следващата стъпка беше да намеря някакъв ефтин усилвател, който да поеме събууфера и да освободи двата задни канала да си свирят по предназначението. Е, взех си китайски амп, Thunder TCA-2110. Прекарах му 10кв. кабел за захранването и го пуснах...и от тука почнаха големите главоболия. Никак не ми е ясно защо, но като сложих усилвателя, баса засвири доста зле. Загуби се отчелтивостта, атаката и обема...
От доста време си играя с това чудо, в опити да разбера какви са недостатъците, та да свири толкова лошо. Като най-кофти недостатък му определям размазването на баса - не се знае кога започва и кога свършва, освен ако не надъня сериозно областта над 100 Hz. Тогава пък започва да свири като дискотека - твърдо и никаква дълбочина. Ако се опитам да му докарам някава дълбочина пък се оказва, че има разминаване във времената, импулсно-честотна характеристика ли се водеше това? Като има едновременно бас и удар, двете неща започват по различно време и дразни много. Пробвах всякакви варианти и досега прилично засвирване не съм постигнал. Все нещо куца сериозно. Та сега да питам, възможно ли е все пак причината да не е в усилвателя, а примерно в аудио-кабелите (купих ги за 20 лева, позлатени жакове, на външен вид изглеждат качествени)? Или пък в изхода на плеъра? Какво аджеба причинява това разминаване в честотите? Ударните губят всякаква тежест докато баса се маже из купето - ужасТ!!! Какво ли не въртях по усилвателя, изтъркаха ми се копчетата на плеъра от настроики по параметричния еквилайзер и кросовера...и пак нищо не става - за всяка песен трябва да настройвам различно, лавирайки м/у дълбочина без атака, и атака без грам дълбочина...

Та ако случайно имате някакви предложения, с радост ще ги приема...
Ако ли пък не, тогава темата предлагам да стане поучителна!!!

Благодаря ви предварително!
АКО ИСКАШ ДА ОСТАВИШ СЛЕДА, НЕ ВЪРВИ ПО ПЪТЕКАТА

D.Kolev

#2 Мнение от D.Kolev »

ðàçáèðà ñå ÷å å îò óñèëâàòåëÿ.
ïðîäàâàé ãî íà íÿêîé íà êîãîòî ìå õàðåñâà.äðóãî íå ìîæåø äà íàïðàâèø.

Аватар
Tokio
има известен опит
има известен опит
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

#3 Мнение от Tokio »

D.Kolev написа:разбира се че е от усилвателя.
продавай го на някой на когото ме харесва.друго не можеш да направиш.

Според мен този усилвател не е чак толкова лош. Един съвет - размени кабелите (плюс и минус) към тонколоната, възможно е да не е сфазиран усилвателя с плеъра.

Аватар
Lamer26
чете и пита
чете и пита
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 12:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

#4 Мнение от Lamer26 »

вижте сега всичко е от значение ама не беше споменал
какъв модел е баса ???
дай някакво инфо понеже може да е от баса
ако имаш твой авер с доста по добър усилвател свържи един кабел
и виж дали звука е по същият начин или е по-добре.

VanVan
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Юни 23, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#5 Мнение от VanVan »

Tokio написа:Според мен този усилвател не е чак толкова лош. Един съвет - размени кабелите (плюс и минус) към тонколоната, възможно е да не е сфазиран усилвателя с плеъра.


Lamer26 написа:вижте сега всичко е от значение ама не беше споменал
какъв модел е баса ???
дай някакво инфо понеже може да е от баса
ако имаш твой авер с доста по добър усилвател свържи един кабел
и виж дали звука е по същият начин или е по-добре.


Нали съм написал, че говорителя е пробван и на други усилватели, включително и директно към плеъра и свири точно.
Сфазирането не е проблем, от плеъра има контрол и за това, но не става по-добре.

Ще го продавам...
АКО ИСКАШ ДА ОСТАВИШ СЛЕДА, НЕ ВЪРВИ ПО ПЪТЕКАТА

Публикувай отговор

Обратно към “CAR AMPLIFIERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост