Как да озвуча колата си - концепция.

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Как да озвуча колата си - концепция.

#1 Мнение от Azeroth »

Крайно време е да направя нещо музиката в колата си. Текущото положение е следното:


Автомобил: Рено Лагуна хечбек.
CD: Стандартно JVC със синусовите 18-20Вт на канал.
Говорители: отпред във вратите 17см Blaupunkt
отзад 13см JVC - излолзват обема на багажника
монтирани са на стандартните места
Звук: незадоволителен особено от предните говорители


Какво искам да постигна:
Приличен звук който да заглушава шума когато карам със 160км/ч.
Слушам от Heavy Metal през Progressive Rock до Jazz.
Бюджет: 500-600лв.

Идея:
Запазвам плеера. Правя си суб с един говорител Hertz ES300 и моно усилвател. Мога да отделя до към 120л. от багажника за тази цел ако се налага. Искам да отрежа с филтър на входа на крайното стъпало на плеера честотите под 90Хц за да не товаря плеера с честоти които и без това не се чуват от малките говорители. Така ще осъществя идеята малки сателитки и суб като в домашното кино. Усилвателя за суба още не знам какъв ще е. Мисля, че за целта някой 150Вт ще свърши работа. По-големи мощности не смея, защото тока в колата и без това е кът. Като пусна всички консуматори и фаровете "глъхнат" на празен ход на двигателя.
Ако остане бюджет ще сменя и предните Blaupunkt-и.


Та, намирате ли слабости в моята идея? Мисля, че gps е правил суб с Hertz ES300. Някакви отзиви? С какъв усилвател го нахрани?

Аватар
Steliyan Stoyanov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:00 am
Местоположение: Монтана/София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Steliyan Stoyanov »

За предната и задна линия отрежи баса с кондензатори ~450-500mF на поне 63 волта униполярен за препоръчване :)

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Azeroth »

gps, ще ти бъда благодарен ако ми дадеш размерите на бокса и инвертора, та да не се мъча с това. За усилвател за сега съм се прицелил в "Magnat Bull power one":

http://www.toyaga.org/bg/audio/?slaveid=37&prodid=205

Струва ми се подходящ за целта и цената ме устройва. Не знам къде ги правят. Дано не в Китай (макар цената да е китайска :D )

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Azeroth »

Jamo1 написа:За предната и задна линия отрежи баса с кондензатори ~450-500mF на поне 63 волта униполярен за препоръчване :)


Да ги свързвам последователно на говорителчетата ли имаш в предвид? Не ми се струва удачно. Басите в музиката са с най-голяма амплитуда и първи те започват да кривят когато усилвателя се насити. По-добре да ги срежа с една RC група преди усилвателя. 6dB стръмност трябва да е достатъчно. Е, трябва да се разкости плеера, ама няма да го жаля, я. 8)

Аватар
Hoby
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Сеп 06, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

#5 Мнение от Hoby »

За да отрежеш басите не трябва ли да вържеш паралелно кондензаторите?
Преди усилвателя не е ли по добре с активен филтър?

Sasho Tashov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 252
Регистриран на: Чет Авг 12, 2004 12:00 am
Местоположение: Кюстендил
Обратна връзка:

#6 Мнение от Sasho Tashov »

Като гледам линка май ще пазаруваш от Тояга. Събери мнения и тук, но според мене е добре да се допиташ и до работещите там. Един приятел работи там от около 5 години и в колата си (пежо 205) е направил доста прилична музика. Много добре балансирана. Все пак през ръцете им минават доста техника така че мнението им не е за пренебрегване.

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Azeroth »

lucifer_kn написа:Като гледам линка май ще пазаруваш от Тояга. Събери мнения и тук, но според мене е добре да се допиташ и до работещите там. Един приятел работи там от около 5 години и в колата си (пежо 205) е направил доста прилична музика. Много добре балансирана. Все пак през ръцете им минават доста техника така че мнението им не е за пренебрегване.


От Тоягата евентуално усилвателя, а говорителя от Авител.

Да ти кажа, бил съм в Тояга и съм ги питал какво ще ми предложат за 500лв. Един пич там ми вика вземи тази активна китайска туба и бъди щастлив :evil: :evil: :evil: Е, няма да бъда щастлив с китайска туба!

По принцип отдавна не се консултирам с продавачи. Целта им е не да ти свършат работа, а да ти вземат по-бързо парите и да си имат по-малко грижи. Някой дори откровенно лъжат. Други бъкел не разбират.
Патил съм достатъчно от такива. Напоследък като купувам нещо, отивам в магазина и им казвам: "Добър ден. Искам това!" и точка.

Информацията по форумите е далеч по-ценна. Все пак там пишат клетите купувачи. 8)

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Azeroth »

ОК gps, ще смятам бокса с BassBox Pro. Кажи говорителя в центъра на предния панел ли го сложи? И в такъв случай инвертора къде стой?
Вата много ли сложи?

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Azeroth »

Мерси gps. Другия месец се захващам, че този имам други харчове. :?

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Azeroth »

В цяла София няма Hertz ES300 :evil: :evil: Аман от пишман търговци :evil:

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivo_Hristev »

:lol:
:st

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Azeroth »

Най-сетне се сдобих с HERTZ ES300 :!: Леко го раздвижих - 2ч. с музика, 1ч. с 40Hz в рамките на Xmax. Замерих му някой от параметрите. Има малко разлики:

Обявени Измерени
Fs 28 Hz 25.4 Hz
Qms 3.45 3.48
Re 2.9 Ohm 3.2 Ohm

Интересното е,че с измерените параметри симулациите с Bassbox Pro са доста по-оптимистични - АЧХ е по-равномерна.
Смятам да вкарам херца да свири в 53л. кутия от 25мм MDF с фазоинвертор. Трябва да слезе до 26Hz.
Усилвателят е монтиран - Profile HA700M - 200W RMS моноблок със subsonic филтър. Държи се добре. Пробвах го с други субове. Ще ми свърши работа. Цената с кабелите и монтажа е 275лв.

Gavril Gavrilov

#13 Мнение от Gavril Gavrilov »

Добре де, а защо всички сте правили рефлекснат? Пробвали ли сте в затворен? Със десет инчовия скоро стартирам проект, в затворен обем.
УинИСД, БасБоксПро и Спиикър Шопа показаха доста по-добри резултати от рефлекснатия обем. Ако някой е тествал и двата вида кутия - много ли вдига налягането порта. Щото като я гледам тая крива как слиза при рефлекс направо се плаша - на 30тина херца никъв май няма да се обади. Пък и фазовите измествания са огромни почти 360 в най-високата точка. И закъсненията са от порядъка на 16милисек. Затворения обем дава най-много до 150гр. фазови измествания а пък закъсненията в най-лошия момент са 6мс.
Може би пропускам някакъв момент, ако е така - моля напсувайте ме :D

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Azeroth »

Qts ( 0.38 ) на въпросният Хертц е нито рак нито щука - става и за ФИ и за затворен обем. При мен симулациите дават макс. фазово изместване 150гр. и закъснение 11мс при F3. Симулацията на затворен обем с този говорител не ме удовлетвори. F3 около 40-45Hz и загуба на контрол над мембраната под 35Hz.

Gavril Gavrilov

#15 Мнение от Gavril Gavrilov »

Хм, странно, може би аз нещо бъркам в симулацийте.
До каква степен губи контрол над хода? Поне от каквото съм изчел, би трябвало отворения обем да дава по-голям ход на мембраната?
Трябва да довърши един колега от офиса стъпалото си, за да чуя ЕС250 в затворен.
Корегираш ли с филтри при сим на затворения обем или?

Публикувай отговор

Обратно към “CAR LOUDSPEAKERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта