Интелект

Организационни въпроси, срещи, групови проекти и т.н.
(Само за регистрирани)
Съобщение
Автор
KOKO

Интелект

#1 Мнение от KOKO »

Може би трябва да се обсъди въпрос за раздел във форума за
интелектуални дискусии, голям беше интересът към видовете му-
зика, филмите и книгите. Видя се че хората се отпушват душевно,
не говорят само за техника. Освен това може да се коментират
различни културни и социални събития.
Телевизия БТВ отскоро подхвана темата "Кабината"!?Срам ме е
да гледам,понеже виждам нивото на културата на нацията ниІ
хора които не могат да построят изречение, напомпени с въздух,
пълно скудоумие. Виждам как тази американска ТВ се гаври с на-
цията ни, без да жали средства, за да бъде първа в ефира ни.
Или БИГ Брадър, гледаш и не доумяваш че тези млади хора гово-
рят само за секс и нищо друго не могат да си кажат. Пълно духо-
вно падение и интелектуален кретенизъм./... И това се лансира
от БТВ....Пращаите, балами, СМСи, гледаите сеир и им пълнете
гушите.....Жалко,колко жалко за нацията ни, всички ли сме такива??

Аватар
Nikola Ivanov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 49
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#2 Мнение от Nikola Ivanov »

Напълно подкрепям мнението ти! 8O

Аватар
DDB
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от DDB »

Не се плаши, брат ми, има и много свестни хора! А другите не ги жали, на тях им е най-леко. Приеми, че младежта е по-различна и за бавленията са им други, има време, всичко преминава: "исчезли юные забавы, как сон, как утринной туман.." - това на теб подозирам, че ти е познато и близко.Сещам се, че още преди 2500 години един известен древен елин (паметта не ми служи и не казва кой точно) се оплаква от морала и поведението на младите - нищо ново под слънцето. Нали все пак тук повечето сме единомишленици, разбираме се и се подкрепяме и това е полезно и ценно (освен другото) в този форум.

KOKO

Интелект

#4 Мнение от KOKO »

Но,ДДБ, кои ги възпитава,за да имат такава култура, кои ги прев-
ръща в простащина, нали такива на наша възраст са им родителите
и те с примитивна култура и псевдоинтелект. Учат ги че чалгата, ке-
бапчетата, простотията е начинът да се живее.Колко събира АЗИС,
Паинерската чалга на концертите? Чети им бисерите на канд.-студент-
ските изпити. Жалко че такова възпитание ще се предава и по-нататък

Аватар
DDB
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#5 Мнение от DDB »

Драги приятелю, този проблем не е само български, за съжаление това е световна тенденция - да "окалъпиш" хората, да създадеш масова култура, доста принизена по критериите си, защото първосигналното по-лесно се възприема, а високата култура и духовност се гради с години самодисциплина и даже лишения. Хората на Запад се борят против глобализацията, която ражда този подход и отношение към личността, а ние тук още не сме се "нарадвали" на слободия. Аз се надявам, че това ще премине. Апропо и по наше време имахме доста връстници, които примираха по чалга (тогава беше сръбско, от най долната категория, иначе "брачата" имат и хубава музика) и намираха реализация в това да се насмучат като говеда и да налитат на бой и други простотии. Иначе, прав си, тъжно е това, което виждаме и може би всеки от нас има известна вина за това. От друга страна, все пак в нашите възможности е да влияем на децата и близките си, ако смятаме, че нещо не ни харесва. Между другото, според някои социолози едно разслояване в обществото по отношение на духовността и нейните проявления даже е полезна, но това е въпрос на друга, не по-малко широка тема.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#6 Мнение от Zlatan Kitanov »

Би било доста подозрително, ако мнозинството се състоеше от мислещи, уравновесени, културни и честни хора. Прилича на утопия. И няма как да стане. Не е нормално.
Всеки има право на лош вкус. И не е нужно всички да бъдат умни и образовани, държавата има нужда и от неквалифицирана работна ръка. Лошото е, че квалифицираната става все по-ниско квалифицирана, вече студенти слушат чалгийка и то не за забавление, на чашка, а съвсем сериозно, хората нямат елементарни познания... Нещата вървят на зле. Просто се надявам, че нещата някога ще станат като в по-белите държави и мислещите хора постепенно ще започнат да заемат все по-отговорни постове и така ще могат да влияят на нещата. Защото не ми се струва редно, човек, който казва "ебах я в путето, в гъза и накрая й се изпразних по няколко пъти навсякъде" например, да бъде излъчван в централно време, независимо по коя телевизия. Надявам се, журналистите да са искали да дадат негативен пример, но това поведение по-скоро служи като пример за подражание за дечицата и колелото се завърта отново. Тежко е.

ЛЕКЕ с VW дизел и тайван

#7 Мнение от ЛЕКЕ с VW дизел и тайван »

"Кабината" е едно от най-ценните явления в нашата телевизия. Да се дава ефирно време на хора, които имат какво да кажат или покажат мисля, че е много добра идея. Появяват се разни самородни таланти, които ме карат да умирам от смях.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#8 Мнение от Teodor Gugulanoff »

В моменти като сегашния четейки какво пишете, че се случва по телевизиите се сещам защо от доста време спрях да гледам ТВ доброволно ... май беше когато излезе Arizona Dream - тогава се вслушах в TV Screen на Iggy Pop ;)
Изображение

mtzakov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 38
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 12:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#9 Мнение от mtzakov »

Какво да се прави народ много акъли всякакви.
Някъде му казват MTV поколение.
На човек му трябва все някъде да си излее мъката.

Sergo

#10 Мнение от Sergo »

Интелектуалната ерозия не е случайно явление! Света към който сме се насочили се крепи на бедните духом и добре дресираните индивиди. Така лесно се управляват големи маси, а и да възникнат някъкви пориви то биват лесно овладяни с оглед ограничените интелектуални възможности на масите и доста по-добре подготвените нови господари. Култура и интелект не се раждат в беднотия. Духовното и интелектуално развитие на масите в голяма степен зависи от управленската политика. Възможно е самостоятелно израстване на масите, но това става обикновенно в условия на сериозни кризи така, че това се явява въпрос на оцеляване на определена нация.
А за телевизията... от средство за масова информация съвсем успешно за 50 години е превърната в средсво за масова дезинформация.
Има музика която всеки трябва да чуе, има книги които всеки трябва да прочете. Все пак ако сами не си помогнем нама кой да ни извади от калта в която затъваме.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Daniel Petrov »

Sergo написа: Култура и интелект не се раждат в беднотия..

Напротив,по спартанското възпитание е по добрият източник на електродвижещо напрежение :)
Хората, възпитавани така се научават да ценят нещата когато ги имат,а не чак когато ги изгубят, т.е. по трудно приемат радостите/хората в живота си за даденост и като цяло осмислят по пълноценно всеки един позитив в битието си...
Обикновено тъпанарите се раждат/живеят/умират такива,това си е чиста проба генетика+липса на сетива или както аз му казвам,нема им тънките струни в душиците.
Но пък на тях им е по лесно,потребностите им са минимални и всички са свързани/производни обикновено с/на финикийски знаци.
Да му мислят околните,които господ не е ощетил откъм интелект,те отнасят големия К.Р,"дишайки" всичката тая гадост...
Много тъпанар се е навъдило нещо напоследък...:)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Sergo

#12 Мнение от Sergo »

widowmaker, абсолюто си прав! По скоро аз се изразих неточно. Исках да кажа, че ако една държава е бедна и няма изградени механизми да открива и стимулира талантите и умните хора, то те отиват на вятъра. Аз също мисля, че парите опорачават всичко. Те не могат да са критерии. Да те са средството те са регулатора, но не са наши господари, те трябва да ни служат. Това е един вид да кажем: огъня е велик той ни носи всичко, за това не трябва да му пречим, не трябва да го ограничаваме нека се разгаря все повече и повече.
Когато повечето хора престанат да се кланят на пачката, когато открият с нищо не сравнимата радост от скромния живот тогава ще се почувстваме наистина свободни! Няма свобода в света на парите!

П.С.
Сетих се за филма Амадеус.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#13 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Едно време интелигенцията я деляха на "техническа", "художествено-творческа" ...
Но също така има и "гнила интелигенция" и "гнила демокрация" ;)
Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Вижте колко енергия отделихме на неща, които просто не заслужават да се губи време и да се мисли за тях.
Нека не забравяме, че посредствеността винаги е преобладавала.
В момента масовата "култура" е насочена към първосигналния индивид.
Тъй като разпространението на продуктите и (умишлено не употребявам думата произведение) е доста печеливш бизнес, всичко се изгражда по законите на маркетинга. Не е важна културната стойност на няккаъв продукт, а печалбата, която се добива от него.
За щастие консумацията все още не е задължителна.
Аз например просто нямам телевизор.
Но това не е достатъчно.
Срещал съм много хора с вече изграден до голяма степен добър музикален вкус, които просто не са намерили СВОЯТА музика, просто защото им липсва съответната среда, където да се запознаят с нея.
Това, което много ми допада в този сайт, е, че въпреки често срещаните разногласия в техническите концепции, в музикално отношение има учудващо единомислие.
Не мисля, че това е случайно.
Полека-лека без да щем слагаме началото на един интелектуален кръг.
Най-голямата опасност в подобни случаи идва от тенденцията към елитаризация, която автоматично води до затварянето на един такъв кръг за нови участници. Ще се радвам всички винаги да го имаме предвид.
Моето предложение е за един форум, озаглавен просто МУЗИКА.

Gavril Gavrilov

#15 Мнение от Gavril Gavrilov »

Според мен да обсъждаш и опитваш да бориш целенасочено посредствеността е загуба на време и води само до нещастие за практикуващия индивид.
Вярвам, че качествени промени в една среда внася всеки който е част от нея само с поведението си. Невъзможно а и дори вредно ще да е се опитваме да променим съгражданите ни, за които всяко ТВ шоу е апотеоз на гениалността, а чалгата е определяща за настроението му.
Ако всички движим в избраната от нас посока, плавно ще въвличаме хората около нас, и ще изградим микросредата в която няма да ни прави впечатление, че остатъка от хората са кръгли идиоти. Може да звучи малко депресарско и отшелническо, но според мен това е начинът. Всеки сам си кове стълбата надолу, или си копае трапа. Винаги е било така, така е сега, така ще бъде и занапред.

Публикувай отговор

Обратно към “ОРГАНИЗАЦИОННИ Q&A”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта