Хорни с BG-20

Съобщение
Автор
Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Хорни с BG-20

#1 Мнение от killertoon »

Привет на всички!
Ето, че и аз имам вече с какво да се похваля. От доста време чета форума и се наслаждавам на това, което правите, но уви до сега не съм се изявявал ... и сега май ще ми е за сефте :D . Тъй като никога не бях конструирал такива екзотични тела като хорните, нито чувал, дори и виждал на живо, идеята да направя нещо различно и толкова обсъждано в DIY средите много ми допадна с надеждата, че току виж се е получило нещо доста по истинско от ширпотребните продукти на пазара. След няколкократно препрочитане на редица теми и предвид пристрастието ми към 8" говорители /абе да си кажа право като ми се отвори малко джоба/ се спрях на конфигурацията BG-20 в хорна. С помощта на ръководството на Теодор и всички Вие от форума ето какво измъдрих /карам малко на спомени/:
компресионна камера - 4.9л
площ на гърлото - 35см^2
дължина на хорната /от гърлото/ - 2.6м
площ на устата - 1520см^2
долна честота - 40Hz.
Някъде пишеше за този говорител, че е препоръчителна настройка на 50 Hz, но вече ги бях започнал. След голяма борба със зегето и редица други затруднения успях да ги сглобя.

Изображение
голям размер
Изображение
голям размер
Изображение
голям размер
Изображение
голям размер

Какви впечатления мога да кажа ... ами, че ме боли кръста! Наистина не предполагах, че дори и сурово ПДЧ може да тежи толкова. Въпреки това определено си заслужаваше заниманието.
Когато взех визатонките и ги просвирих без кутия всичко в мен рухна и си казах, че от това няма за излезне нищо. Бях чувал широколентови говорители, но на толкова крещящо нещо не бях попадал. Когато го поставих в неуплътнена хорна прихваната със стеги нещата коренно се промениха! Баса излезна, но въобще не беше това което очаквах. Имаше свистене, разни резонанси, може би и кънтене и пак си крещеше натрапчиво. Реших че така няма да се справя с каквато и да било настройка и ги затворих. Тук вече разбрах, че омайващото звучене на хорната не е било мит! В първия момент бях много озадъчен, така ли аджеба звучи една хорна и това ли е правилното звучене на музиката, която съм слушал толкова години. След продължително прослушване на всевъзможни стилове, разработване на говорителите и смяна на няколко усилвателя, вече имам някакво първоначално мнение - че чувам по зле с дясното ухо! Ами да, до сега никога не се бях замислял и явно не съм имал условията да разбера, че имам разлика в слуха. Иначе натрапчивото крещене изчезна и на негово място изпъкнаха несравними стегнати, динамични, отчетливи баси. Наистина бях приятно изненадан от факта, че хорните засвириха и то прекрасно. В началото ми се струваше, че имаха малко кутийно кънтене, но дали защото свикнах, или защото ги лакирах, или защото запуших дупките за клемите отзад, но сега като чели изчезна. Не съм ги мерил нито говорителите, нито хортите, за да видя реално какво ще покаже АЧХ-то, но предвид условията, които мога да създам се съмнявам да измеря нещо реално. Въпреки това, сега имам усещането, че басите са малко в повече и ще пробвам да сложа малко вата в камерата. Относно високите може би ще имам нужда от помощ да си подбера някой добър високочестотен говорител с еднаква чувствителност и отрязан на високо, така че да запълни до 20К, но в никакъв случай да не надсвирва БГ-20-ката. Това е само да чуя дали ще има подобрение. И средите и високите мисля се държат много равномерно. Също така открих, че хорните са много чувствителни на ъгъла на слушане, както високи, което си е нормално, така и ниски. Явно природата им е такава, но като застана отстрани или отзад всичко се губи, за разлика от бас рефлекса. Но преживяването е неповторимо, вече за нищо не бих ги разменил и с огромно удоволствие си ги слушам :D
И едно питане - знаете ли къде мога да си намеря декоративен 8" пръстен, защото тези гуми не ми стоят много .
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Хорни с BG-20

#2 Мнение от Nanko Rusev »

Явно тепърва ти предстои да слушаш :wink:
Успех в начинанието!

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

KEEP WALING

#3 Мнение от Nikolay Savov »

Започването на хорна е много смело и отговорно начинание. Всеки който се чувства мъж, поне веднъж в живота си трябва да изпита възможностите си ,с такова предизвикателство. Помислете си , коя жена не би взела мъж ,който си прави сам нещата и ги докарва докрай!? Няма нищо страшно ако първият път неуспееш.... стига да го желаеш ще повториш и ще се осъвършенстваш ;)

Поздравявам те за смелостта и ценният опит ,с чието разширение ,може да постигаш все по-добри резултати.

KEEP WALING

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Поздрави!
Според мен следващата ти стъпка е да се замислиш за по-добри говорители докато ги слушаш тези.

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от killertoon »

Благодаря на всички за хубавите думи! Без вас дори нямаше да знам за цялото това разнообразие на музикалната техника. Наистина обичам сам да си правя и довършвам нещата, а удоволствието е несравнимо дори с това да си купиш най-високия клас от магазина и го знаете отлично. Тези хорни ще си останат с БГ-20-ките като ще се опитам максимално да изтискам от тях. Не се стряхувам от нищо да започна нещо ново от по-висок клас, само време да има човек и знам какво ще е. Имам сестра, която и предстои да се задомява с приятеля си в новия им апартамент. За около година и половина трябва да завърша две озвучителни тела с безкомпромисен уникален във всеки един детаил естетически външен вид. Няма смисъл да казвам с какъв глас ще са. Та това ще им е подаръка за новия апартамент като се нанесат :D Може да го окомплектован с някой красив Маранц.
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Чудесно! Окомплектовай го с някой красив лампов усилвател!
(ти в момента с какъв усилвател ги слушаш?)

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от killertoon »

Стефане на мен ми мина през ума за лампи, но има доста неща, които ме спират да са лампи. Първо през цялото ми следване не съм прочел една думичка за лампите та можеш да си представиш и опита ми. Също така си мисля, че лампите са повече за ценители и не съм сигурен дали ще има смисъл. Но има време ще мисля.
От няколко месеца чета усилено теория на лампите и няма да повярвате какво провокира големия интерс в мен - вакуумни електронно лъчеви и йонни технологии. Заваряване, топене, отлагане на слоеве, ецване ... природата на процесите е същата какво при лампите. Та след известно време току виж съм излезнал и аз с някой лампов амп. Но засега съм с Sony TA-333 и Pioneer VSX-416 и един канал Quad 405 :oops:

btw казвам се Иван Петков :roll:
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Angel Gekov »

Поздровления, Иване,
Чудесна изработка, а предвид факта, че си ги правил без професионални инструменти и условия, постигнатият резултат е превъзходен.

По въпроса за гривните - съмнявам се, че ще намериш в магазините подходащи, но можеш да ги направиш от дърво при някой дърводелец, разполагащ със струг, или от няколко, разположени една върху друга гривни от по-тънък материал. Ателиетата, изработващи рекламни надписи, предлагат метализирана пластмаса с дебелина 3-4 мм. и голямо разнообразие на завършващия слой - добра имитация на алуминий, месинг и др. - това вероятно е най-евтиния вариант.

За ламповия усилвател просто недей да имаш никакви съмнения - сигурен съм, че с него ще оцениш пълните качества на хорните.

Бъди здрав!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

За да слушаш лампи не е необходимо да ги разбираш как работят!

Вземи, ако можеш, от някой един усилвател за проба и го чуй на новите си хорни (може и обратното, но усилвателя е по-лесно преносим :D ).

Аватар
reel_to_reel
има опит
има опит
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Мар 07, 2007 1:00 am
Местоположение: Добрич
Обратна връзка:

#10 Мнение от reel_to_reel »

Аз също бях с негативни предобеждения относно лямповите усилватели, още повече когато си поръчах Синьото Хапче на Аспарух и с разочарование разбрах че е едва 2х3 вата. В продължение на около два месеца не можех да намеря основателна причина за да го зглобя и чуя. Накрая любопитството ми надделя, набързо огънах едно парче ламарина за шаси зглобих го, пуснах го и ........... познай? 8O ..... ламповият звук не може да се опише с думи (както и звука на хорната).
Сега отново в продължение на два месеца се чудя как да го спра за да го завърша?..... и точно в този момент се появява Синьо Хапче 2.
Вече съм си го поръчал и броя часоветв до понеделник когато ще го имам.
Накратко не се замисляй за звука на лампите - действай няма да съжаляваш.

P.S. Хорните ти са страхотни, поздравления и от мен.

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от killertoon »

Неискам да оставате с убеждението, че нямам желание да слушам лампов усилвател, напротив дълго време ми е било дори фикс идея. Но пълното удовлетворение настъпва тогава, когато разбирам нещо из основите му. Не обичам да има черни кутии :). По въпроса да взема на заем, не познавам никой с такъв и определено ще ми е неудобно да разнасям усилвател, който май ще ме е страх да го включа :oops: За съжаление средите, в които вирея няма хора със същите интереси и всичко, което правя откривам сам :(
Много добра идея е това с рекламните матрериали, трябва да потърся. Аз лично си мислех за метален фланец стругован финно и с хубаво покритие.
Ще ме навиете да пришпоря лампите ... усещах го аз :P
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Аватар
Vasil Nikolov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 309
Регистриран на: Нед Фев 05, 2006 1:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#12 Мнение от Vasil Nikolov »

Браво, изглеждат много добре и да си вземеш хубав лампов амп.Успех :D

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

killertoon написа:Но пълното удовлетворение настъпва тогава, когато разбирам нещо из основите му. Не обичам да има черни кутии :).


Никой досега не е виждал електроните, но това не ни пречи да ползваме електрическия ток за пържене на яйца например. Страхувам се, че едва ли ще дочакаме да се изясни въпросът защо лампите свирят по-добре от транзисторите. Въобще в аналоговата техника трябва да приемем някои идеи просто като постулати или просто да се захванем с нещо друго...
Всеизвестен е фактът, че широколентовият говорител в хорна е в идеална комбинация с лампов SE усилвател, по възможност с директноотопляем триод. В този сайт може да намериш много предположения за причината, но категорично обяснение за това няма.
Колкото за прослушването, сигурен съм, че ше се намерят хора в този сайт (включително и аз), които могат да ти предоставят назаем някое лампово стъпалце, колкото да добиеш впечатление...
Щях да забравя най-важното - поздравления за първия успешен проект! :-)
Високите могат да се подсилят с някакъв супертуитър, отрязан само с един кондензатор на честота над 8KHz .
Ако си заделил някакви средства за това, мога да ти дам някакво конкретно предложение...

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Goro »

killertoon написа:... Първо през цялото ми следване не съм прочел една думичка за лампите та можеш да си представиш и опита ми...

Браво Иване за хорните.
Правилно си решил да започнеш с транзисторен усилвател.
Това че в универстета не са те учили на лампи е проблем на образованието, а не твой. Но лампата е много по-елементарен елемент от транзистора.
С лампата обаче ще чуеш още малко.
五郎

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от killertoon »

Rutcho, това което исках да кажа, е че когато се захващам с нещо поне трябва да знам какво правя, за да не се осакътя с тия ти ми няколко стотин волта. До сега никога не съм пускал лампа, а имам голямо желание! Надявам се, че с ваша помощ ще мога да сглобя усилвателя и да се наслаждавам на макс :).
Да интересувам се от предложение за туийтър иска ми се да пробвам. Но не мислиш ли, че на 9KHz трябва да се отреже не на 8.

Преди малко бях много очарован от дълбокия и пространствен звук, който извадиха хорните! Бих казал, че превъзнодно звучат на оперно пеене, класика и акустични зали и особено пияно.

btw какво е SE лампов усилвател?
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост