Малки хорни с SPH-30X/8

Съобщение
Автор
Аватар
Anaboli
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 1:00 am
Местоположение: Ловеч/Русе
Обратна връзка:

#31 Мнение от Anaboli »

ок чакам с нетарпение до скоро :)

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#32 Мнение от oceanman »

Напълно съм съгласен със Стефан. Лично аз напоследък работя сериозно върху аеродинамиката. Ако не беше така саксофоните и тромпетите щяха да са с ръбове,че дори и тубите,нали? 8) :D

А иначе финишинга е чудесен и сигурен съм и по същия начин свирят. да си го слушаш със здраве :wink:

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#33 Мнение от Dimitar Atanasov »

oceanman написа:Напълно съм съгласен със Стефан. Лично аз напоследък работя сериозно върху аеродинамиката. Ако не беше така саксофоните и тромпетите щяха да са с ръбове,че дори и тубите,нали? 8) :D

А иначе финишинга е чудесен и сигурен съм и по същия начин свирят. да си го слушаш със здраве :wink:


Ей на това му викам неоспоримо доказателство...:). Те също от хора са правени, не са божие творение. Долу-горе същото твърдение е че трилентовите колони са моного яки, защото само такива се продават в Техномаркет.

По тази логика кой инструмент е ТЛ. Освен това има една съществена разлика мвжду тромпета и хорната и тя е, че при тромпета има постоянен източник на въздух, който трябва някъде да отиде все пак, докато при хорната очевидно не е така.

Интересно би било да се експериментите: Да се сложи един конец или перце на устата на хорната и да се види колко и как трепти.
Ако някой е правил такъв експеримент нека да каже, това много ще улесни спора.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#34 Мнение от Borislav Stankov »

Едва ли може да се нарече чак спор. Според мене е споделяне на впечатления и разсъждения по-скоро.

Това с перцето или конеца още довечера ще го пробвам. :)
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#35 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:bc7fc2102a]
Интересно би било да се експериментите: Да се сложи един конец или перце на устата на хорната и да се види колко и как трепти.
Ако някой е правил такъв експеримент нека да каже, това много ще улесни спора.[/quote:bc7fc2102a]

Да, наистина би било интересно, но ще трябват прозрачни хорни.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#36 Мнение от Dimitar Atanasov »

Обещавам като правя следващите да пробвам, едната страна ще я направя от плексиглас и ще се види, само трябва бърза камера или фотоапарат.

D.Kolev

#37 Мнение от D.Kolev »

íàëè ñúãëàñóâàìå àêóñòè÷åñêè, ñëåäîâàòåëíî íå áè òðÿáâàëî äà èìà âúçäóøåí ïîòîê. çàðàäè íÿêîëêî òúðâàíèÿ ñ ðàø ïèëàòà , çàñëóæàâà ëè ñè ìèñëîâíàòà äåéíîñò :lol: :wink:


ÏÏ
ðàçáèðà ñå ÷å òàêúâ íÿìà è ïî õîäà íà ìåìáðàíàòà

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#38 Мнение от Borislav Stankov »

D.Kolev написа:нали съгласуваме акустически, следователно не би трябвало да има въздушен поток. заради няколко тървания с раш пилата , заслужава ли си мисловната дейност :lol: :wink:


ПП
разбира се че такъв няма и по хода на мембраната


Защо да не си залужава, щом е зададен въпрос и има различни мнения значи си заслужава. Плюс това от такъв експеримент може да изскочи нещо друго, което да бъде интригуващо.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#39 Мнение от Stefan Stefanov »

Следващият ми въпрос тогава е:
Обяснете какво става с въздуха в компресионната камера и в гърлото, когато мембраната се движи, дори и с 1 мм ход (при споменатите вече от мен условия). Трепти ли, колко и къде?

D.Kolev

#40 Мнение от D.Kolev »

Stefan Stefanov написа:Ñëåäâàùèÿò ìè âúïðîñ òîãàâà å:
Îáÿñíåòå êàêâî ñòàâà ñ âúçäóõà â êîìïðåñèîííàòà êàìåðà è â ãúðëîòî, êîãàòî ìåìáðàíàòà ñå äâèæè, äîðè è ñ 1 ìì õîä (ïðè ñïîìåíàòèòå âå÷å îò ìåí óñëîâèÿ). Òðåïòè ëè, êîëêî è êúäå?


òîâà å ìîæåáè äðóãàòà ñòðàíà íà ìîíåòàòà, íÿìà âúçäóøåí ïîòîê /êàêòî ïðè áàñðåôëåêñ-òàì èìà ñâèñòåíå â ñëó÷àÿ îò ïîðòà/ íî çâóêîâàòà âúëíà ìîæå äà ïîëó÷è íåïðèÿòíè ðåçîíàíñè ïðè ñáëúñàêà ñ îñòúð ðúá. ïîíå òàêà ñè ìèñëÿ àç , çàòîâà - ðàø ïèëàòà è õðàñ-õðàñ :lol:

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#41 Мнение от Dimitar Atanasov »

D.Kolev правилно ме е разбрал, като че ли...

Моето предсказание за изхода от такъв експеримент е следното:
Ако хорната е проектирана правилно, Това в известна степен зависи от контура, защото никъде не е казано че експонентата например е най-добрия контур. Още повече че в природата такова нещо не се среща. По скоро трактиса, но това са подробности.

Конеца няма да мърда за всички честооти в които работи хорната. За честоти по-ниски от най-ниската за хорната ще мърда. За честоти по-високи от най-восоката за хорната (където действа камерата) поток също не би трябвало да има.

Наистина, при проектирането на хорната и (най вече при изработката), трябва да се вземе предвид, че високоговорителя ще излъчи честоти които са по-ниски от тези на хорната, тогава те ще си минават през нея безпрепятствено и ще има "вятър". В този смисъл заобляне на ръбовете е задължително.

Друг е въпроса колко често се случват такива честоти, и какъв е хода на говорителя за тях.

Моето лично мнение е, че при големи хорни (с голям говорител с голям ход) заоблянето има смисъл и би довело до чуваем резултат. Точно при тези обаче много се съмнявам да промени звука по някакъв начин. И още едно нещо. Заоблянето винаги трябва да се разглежда относително на контура. На много шиток контур и да има ъгъл няма да окаже влияние. Когато е тясно обаче, понятието ъгъл е много "остро".

Но глобално погледнато си мисля, че наличието на турболенция в тръбата е нещо хубаво. Турболенцията е фрактал :).

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#42 Мнение от Ivo_Hristev »

При басрефлексните кострукции турболенцията води до свистене което е доста неприятно за слушане. При тези конструкции обаче скоростта на въздушният поток е доста висока.
Последно промяна от Ivo_Hristev на Сря Мар 14, 2007 12:00 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#43 Мнение от Dimitar Atanasov »

Ivo_Hristev написа:При басрефлексните кострукции турболенцията води до свистене което е доста неприятно за слушане. При тези конструкции обаче скоростта на въздушният потоз е доста висока.


Там е все едно свириш на бутилка, което е съвсем различно

Аватар
hudduh
има известен опит
има известен опит
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#44 Мнение от hudduh »

Не съм специалист по хорни и акустика, но от няколко месеца съм се запалил много по тази тема (за хорните).
В една статия от руски сайт ставаше въпрос за вълни. Там ставаше също въпрос за отражения.
Тогава формата на хорната също би имала занчение - и сгъвката, и формата на сечението, и разширението?

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#45 Мнение от Dimitar Atanasov »

hudduh написа:Не съм специалист по хорни и акустика, но от няколко месеца съм се запалил много по тази тема (за хорните).
В една статия от руски сайт ставаше въпрос за вълни. Там ставаше също въпрос за отражения.
Тогава формата на хорната също би имала занчение - и сгъвката, и формата на сечението, и разширението?


И аз така мисля, и така ги смятам...

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта