Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
bat vanio
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 11:44 am
Местоположение: Пловдив

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#241 Мнение от bat vanio »

Напълно съм съгласен с Нанко - много добре казано!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#242 Мнение от Nanko Rusev »

За желаещите за тези колони - тук едни се продават за без пари - http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic ... 13&t=20290

gitsov1 написа:Поради заминаване за доста дълго време започвам разпродажба на аудио компонетите си , за начало пускам две малки хорнички със фостекс 107. цена 150 лева.
Изображение

prozac
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:37 pm
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#243 Мнение от prozac »

Уважаеми форумци,

Моля за Вашата помощ!
Изчетох няколко пъти настоящата тема, както и тази за основните положения при проектирането на хорни. Спрях се на проекта с ФР13. Крайният резултат беше, меко казано, доста обезкуражаващ - има зачатъци на обемен звук, но високите не са високи, както и ниските никакви ги няма. Следват подробностите...
снимка:
снимка:
Поради местни особености (не живея в България) възможностите за материал беше 18 или 12мм. Избрах 18мм МДФ + 3 плскости 12мм за да спазя размерите на проекта. Местата на снаждане запилних с кит за дърво (поради липса на добра работилница не можах да изпиля ръбовете, така че да се напснат идеално). Използваните драйвъри са тези[/url]http://www.impactaudio.co.uk/index.php? ... uct_id=291[/url]
Преди да затворя кутиите, реших да ги свържа за да чуя какво съм направил. Усилвателят е Technics SU-A600 mk3, за източник използвах сигнал от TV и D-Link Boxee (фонотеката от PC-to). Помещението е 5,20м на 3,50м, ОТ са разположени на дългата страна, драйвърите все още не съм ги запоил за изходните терминали. Предпочитани стилове са ми рок, класика, техно. Най-добър звук имаше при джаз.

Въпросите са ми:
Какво мога да направя за да подобря резултата, какви грешки съм допуснал?
Прдполагам, че след като залепя страниците звученето ще се подобри, но имам съмнение, че няма да е достатъчно.

Моля да бъдете снизходителни към незнанието ми (прочел съм червните буквички от общите условия :)) и се надявам на Вашата подкрепа. Хвърлих много усилия и старание за направата и ми се иска резултата да бъде по-задоволителен от сегашния.

Благодаря предварително!

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#244 Мнение от Zlatan Kitanov »

Аз направих почти същите за един приятел, но доскоро бяха с Visaton BG13P. Резултатът не беше добър, предполагам, че заради високия качествен фактор, който при FR13 също не е много нисък. Чакам си поръчаните Fostex 126 EN, с тях трябва да стане доста по-добре. Като пробвам, ще пиша допълнително.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#245 Мнение от Stefan Stefanov »

Докато не залепиш херметично страниците (както и всичко останало) нямаш хорна!

DAY
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 5:46 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#246 Мнение от DAY »

За да предпазим и други колеги от грешки:
FR10 и FR13 не стават за хорни. Не си струва изработката на скъпи кутии за тези посредствени говорители.
Аргументи:
1. FR13 е с качествен фактор Qts= 1.25. В сайта на Визатон си пише, че е предназначен за монтаж в автомобили.
2.FR10 е с подобен Qts=0,65, също неподходящ за хорни. Предназначението му е подобно.
Единственото им "предимство" е много ниската им цена.
Но както казват: "...удоволствието от ниската цена трае много по-малко от разочарованието от лошото качество..."

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#247 Мнение от Kiril Kirilov »

Stefan Stefanov написа:Докато не залепиш херметично страниците (както и всичко останало) нямаш хорна!
Освен, че трябва да херметизираш много добре кутиите навсякъде по контурите и големите странични стени, трябва да вържеш/запоиш надеждно проводниците към говорителя, както и да оставиш готовите тела да се разсвирят поне няколко десетки часа преди да прецениш как свирят.

Говорителите наистина са евтини и не можеш да очакваш сериозни изяви от тях във високочестотната област, но ниски ще излязат при FR10 след разсвирването.

Когато се увериш, че кутията е добра (както казах - ще ти трябва време), можеш да и сложиш по-бързи говорители, с които да получиш и високочестотния спектър:
Fostex FE103 (ще пожертваш баса, но свирят с пъти по-добре от FR10), Fostex FE126 - може би максимума за това тяло.

Повтярям: Имай търпение при разсвирването и не променяй припряно конфигурацията на системата, за да може да се проявят промените, които правиш.
За това са нужни часове в най-добрия случай и дни при чисто нова конструкция!

prozac
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:37 pm
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#248 Мнение от prozac »

Много благодаря на всички за отговорите!

Първоначлно се бях насочил към FE126, но в последствие реших да направя евтиния вариант. Просто това ми е първи опит и при несполука да не хвърлям много пари на вятъра.
Сега ще си поръчам Фостекса и ще преработя предната стена за да пасне.

Отново дълбоки благодарности за подкрепата и съветите :)

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#249 Мнение от Kiril Kirilov »

prozac написа:Много благодаря на всички за отговорите!
...
Сега ще си поръчам Фостекса и ще преработя предната стена за да пасне.

...
Не само предната стена трябва да херметизираш! Навсякъде по експоненциалния контур трябва да уплътниш добре - от тясното гърло чак до устата.
Наляганията стигат много големи стойности при всеки бърз фронт и няма какво да спре въздуха в такъв момент да мине през всички микро отвори, които не си запълнил.
Ако имаш съмнения, че някъде може да издишат залепванията, мини старателно целия контур и на 2-те странични стени и на всички контактни повърхности изобщо със силикон например. Всяка дупчица ще компрометира резултата!
Когато си напълно убеден, че си направил херметично всички контатки между стените в кутията, чак тогава ще има смисъл да минеш от Физатон на Фостекс.

prozac
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:37 pm
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#250 Мнение от prozac »

Благодаря за съвета, Кирил! Не се изразих правилно - предната стена трябва да сменя, тъй като отвора е по-голям и Фостекса няма да пасне на сегашната (115мм за Визатон срещу 104 за Фостекс).
Иначе при лепеното на плоскостите умишлено използавах повече лепило, за да съм сигурен че е запълнило всички пространства и след това китосах снажданията (от снимката не се вижда колко излишно лепило съм изчегъртал :)) .

От модератора: При следващо ненужно цитиране на предишен пост директно ще те трия!

Аватар
Dgd
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 240
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Low Cost BL Horn with FR10 (FR13)

#251 Мнение от Dgd »

За да "смениш" предната страна, трябва да рабиеш кутиите :(
По-добре надлепи някякъв фланец или цяля плоскост с точния отвор!

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта