Пропадане на 50-55хз при ТЛ с ARN188-05/4

Съобщение
Автор
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivan Rachev »

:D как точно да ти обясня че под 100херца ти трябва безехова камера .....в момента си мериш стаята
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#5 Мнение от Simonov »

babata написа:...


Добре де, а на слух толкова ли е изразен тоя ефект :smt102
Според мен спада при толкова ниска честота е нормален :wink: Все пак силата на ТЛ не е във супер ниските честоти :wink:
Ако пък все пак този спад е ушеваден и дразнещ, май нещо офсета куца. Може и да си поиграеш още с ватата. Ще е добре и да пуснеш MathCAD симулациите да ги видим.
Изображение

D.Kolev

#6 Мнение от D.Kolev »

èçâàäè öÿëàòà âàòà è ïî÷íè äà ÿ ñëàãàø íàíîâî îò ãîâîðèòåëÿ êúì ïîðòà ïîñòåïåííî.

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

вата

#9 Мнение от Cvetomir »

Сложи овечко вата в началото и постепенно намаляваи до средата на линията (сгъвката) ще видя довечера да снимам как седят нещата при мен.
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#10 Мнение от Sylis »

Пробвай да направиш измерването в друга стая или на открито...на терасата ли незнам,където е подходящо за целта и сравни резултатите.Така поне няма да се заблуждаваш от пиковете и спадовете в стаята.Както каза Рачев под 100 хц си мериш стаята...

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от oceanman »

Според мен колона трябва да се проектира спрямо акустиката на помещението. Под 200-300 херца се доверявай повече на ушите си, а не на микрофона, що се касае за АЧХ на озв. тяло. Не е вярно, че ТЛ е по-придирчива спрямо разположението. Има нюанси касаещи системата ТЛ/позиция на порта/акустична обстановка в помещението. Но те са валидни и за другите системи.Според мен конструкциите осигуряващи около 12 дб по-добре се понасят от чеплъците на помещенията, но и това твърдение има нюанси.
Според мен тези съотношения на S0 и Sl са малки за този говорител. Системата има висок Ку фактор. Практиката ми показва, че говорители с нисък Ку фактор могат да се разбират добре с малко Sl.

Krasi Yonchev

#14 Мнение от Krasi Yonchev »

gps написа:При мен подобна ТЛ само че с 8 омовия вариант като се отчита рум-лифтинга се придставя доста добре.


Кое му е добрето - повдигането на ниските честоти от модалните резонанси на стаята ли? Аз не бих се радвал на подобен резултат. Вярно, за някой това е начина, но за мен не е бас.

Поставянето на озвучителните тела и слушателя в зони със силно налягане на модите, създава на първо слушане впечатление за подобрение на ниските честоти и уравновесяване на ниския спектър, но в същност се увеличава преходния процес на модалните честоти спрямо останалите, от което се губи резолюция.

gps написа:Иначе който не иска бумтене-стандартна колонка с фазоинвертор която от 100 хц надолу слиза стръмно и пей сърце


Не си прав. Според мен това е компромис, който няма да доведе до нищо положително.

oceanman написа:Според мен колона трябва да се проектира спрямо акустиката на помещението.


Ако колоните ще бъдат проектирами само и единствено за това помещение би могло да се получи, но слушателското място и разположението на озвучителните тела се очаква да бъдат фиксирани. Да вземем под внимание твоето проблемно помещение. Какъв проект според теб би бил най-доброто решене и защо?

oceanman написа:Под 200-300 херца се доверявай повече на ушите си, а не на микрофона, що се касае за АЧХ на озв. тяло.


Не мисля така. Добре известно е, че човешкото ухо има загуба на сетивност точно за ниските честоти. Това, съобразено с факта, че стаята допълнително усложнява положението заради модалните резонанси, от което сетивността се влушав повeче, прави положението изключително сложно и трудоемко при анализиране на нискочестотния спектрум без помощта на референтен микрофон и необходимия за целта софтур.



[/quote]

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта