TL с BG20/SP-200X/...

Съобщение
Автор
sSAATt

TL с BG20/SP-200X/...

#1 Мнение от sSAATt »

Ами какво да кажа от доста време съм регнат в форума и вече ме досърбяха ръцете да направя и аз нещо.Доста неща изчетох и научих, но все още сам прекалено бос за да се оправям сам, а наистина ме сърбят рацете, предполагам знаете какво е.Ще опитам да не се излагам много пък да става каквото ще, поне да се посмеете малко :P.
Решил съм да си събера една класическа TL-ка.За драйвери сам се насочил към Visaton BG20 или Monacor SP-200X(тук приемам и всякакви други идеи които да излизат под 200 лева за чифт).За Visaton-а горе долу си имам на идея каде да го намеря но за Monacor-а си нямам никаква идея(даже доколкото разбирам от това което чета тук в БГ се намира трудно но може пък и да бъркам).От това което прочетох за TL от форума и като гледам T/S параметрите(обявените от производителите разбира се) на драйверите мисля че и двата са подходящи(даже с BG20 открих и готов проект).Почнах да чета и да навлизам от материала някаде от средата и съм изпуснал основата но смятам да почна да се ограмотявам от статиите които намерих в раздела download-това за акустиката се надявам да започва наистина от началото...За BG20 прочетох че има пик на около 6-7KHz не знам до колко ще го "чуя" но все пак...А една от целите които сам си поставил е да няма филтри.Най-малкото защото не мога да го сметна сам(голяма причина е това да знаете :P), а и чета че все пак колкото и малко все пак влияят на звука в отрицателна посока(да си имам изразяването :P).За сега фаворит ми е monacor-а само дано да успея да се сдобия с него.И понеже наистина теорията ми куца(искам да се науча но това е друга тема...) ако не е проблем да ми предложите някой проект(направо ме е страх да погледна math cad-а и да го направя сам :P).Кутията едвали ще е кой знае какъв проблем да я направя.Все пак не ми се иска да правя гардероби, над 80-100 литра обем вече ми се вижда множко...И ако все пак нямате под ръка готов проект който можете да ми предложите, приемам всякакви съвети(като почнем от дължина на линията до...каквото се сетите :P)За усилвател, един DoGC ще им дойде ли добре на тея драйвери?Направо смятам да се набутвам с поръчка :P.Можеби това е малко повече от това което ми трябва но друг вариант в момента не виждам.Преди доста време попитах Daniel Petrov(може и да се сеща даже :P) и си имам представа за цената.Готов съм общо взето да се разделя с някой друг лев :P.За CD player не ми се мисли още сега, по-късно и на него ще му дойде времето.Сега в момента и малко ме "човърка" как ще се оправям с ватата после но си имам на идея как трябва да я разположа, пак и не вярвам да сам чак толкова глух че да не мога да я оправя "на слух" :P
Ами това е само началото на въпросите като гледам, изчакайте да почна и за кабелите и за всичко останало и тогава ще имате възможност да се посмеете още :P
Замислям се дали да не започна от нещо по "малко" да кажем с FRS8 но ме сърбят ръцете за нещо по "големичко".Не се плаша кой знае колко от повечето труд по кутиите.
Я кажете какви критерии трябва да покрива човек за "бисерна мида" :P.
Даже и заглвието ми се вижда кофти обаче е 1 часа вече така че сам извинен :P.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: TL с BG20/SP-200X/...

#3 Мнение от Nanko Rusev »

Ето я и темата за 200х

http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... light=200x

По-рано беше коментиран. Има и статия за сравнение 200х и БГ20

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#4 Мнение от ortho »

Много се радвам, че някой ще се захване да реализира проекта, който аз не съумях, както и за това че ще се изработи нов проект, неправен до момента.

Успех на всички и специално на sSAATt!!!!!

P.S. Смятам че наистина тябва да се обмисли добре идеята за супертуитър, но не знам с колко ще се оскъпи проекта?

Zmej

Re: TL с BG20/SP-200X/...

#5 Мнение от Zmej »

sSAATt написа:...За BG20 прочетох че има пик на около 6-7KHz не знам до колко ще го "чуя" но все пак...


Ще го чуеш, вярвай ми... Може да попрочетеш малко из темите какви борби са с този говорител, че да му се докара малко по-нормално звучене - фазови палци, импрегниране, мамата и т.н...

Моят съвет е - виж и прослушай колкото можеш повече озвучителни тела, и задължително говорителите, които си избрал. Бих ти препоръчал и TVM ARZ6604/6608 - погледни го, по-евтин е от BG20, и доста по-равномерен. Е, наистина не може да слезе ниско, колкото BG20, но това е... Погледни и многолентови решения - виж за средния TL-проект, въобще - проучи нещата преди да се хвърлиш. И още нещо - чуй го задължително, не се хвърляй с главата напред само и единствено защото някой хвали нещо.

Специално за BG20 - поне според мен това е един много незаслужено прехвален говорител, на който единственото положително нещо е цената - около 40 лв. Но за парите на един BG20 бих взел 2 броя ARZ660х, които пак според мен свирят с пъти по-добре.

Така е, имаш уши, глава - сам решаваш :)
Който с каквото може, ще помага :)

Успех!

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: TL с BG20/SP-200X/...

#6 Мнение от Audiomaster »

Zmej написа:
Специално за BG20 - поне според мен това е един много незаслужено прехвален говорител, на който единственото положително нещо е цената - около 40 лв.!

Напълно съм съгласен с теб!Лично аз не съм го чул,след като е импрегниран(gps направи проба с мой импрегнант),но има голямо поле за изява в тази насока...
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

sSAATt

#7 Мнение от sSAATt »

Почвам наред :P
@BlackBLOOD Видях ги бе, даже и го написах тук :P
@Crossblade Погледнах я и статийката доста отдавна.В темата имаше доста полезни неща изписани(поне за мен).
Много се радвам, че някой ще се захване да реализира проекта, който аз не съумях, както и за това че ще се изработи нов проект, неправен до момента.

Успех на всички и специално на sSAATt!!!!!

P.S. Смятам че наистина тябва да се обмисли добре идеята за супертуитър, но не знам с колко ще се оскъпи проекта?

Има ли друга тема за Monacor-а защото готов проект не видях?По това което чета в темата ако може да помоля oceanman и "Божо и Ручо" които предполагам са Rutcho и Bojo за проекта :P.Ако не е проблем.
Някой знае ли от каде може да се купи monacor-а?
За варианта да го подпирам с tweeter не ми се иска, толкова ли е рязък спада във високите?Явно ще се реже много високо което ми се вижда някак излишно,да се насочвам към W130S и FRS8...Иска ми се да мина с някой fullrange, но и да се вместя в около 200 лева за чифт.Мъча се да избегна и филтрите ако не друго...
@Zmej Не съм се замислял сериозно за TVM-а, мернах някои други теми с него сега ще ги попрегледам малко по подробно :P
Ако някой може да предложи и друг вариант с радост ще го погледна и него.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#8 Мнение от Nikolay Kolev »

Моя съвет е да чуеш БГ20 преди да правиш проект с него, може да не ти хареса. Ако имаш средства направи си един с ФРС8 и ще останеш очарован. На мен ми е много по приятно да слушам него отколкото с бг20, въпреки че няма бас като на двайската :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Miroslav Danov »

ARZ има заглъхнали среди. Нещо мътно, което на моменти дразни.
БГ20 по мое лично мнение е по-добре в хорна от колкото в ТЛ.
Може би монакора е най-подходящ за ТЛ и от към Qt, но не съм го чувал.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ако ще го подпираш отгоре със supertweeter Monacor 200X е отличен в TL.
За съжаление лятото е сезон с малко поръчки и съответно редки доставки от Monacor. Ако не бързаш, няма проблем да те включим в следващата поръчка.

sSAATt

#11 Мнение от sSAATt »

Ами докато се разбирам с някои от хората тук за разни неща по проекта който съм замислил, междувременно почвам и да се оглеждам за материяла за кутиите вече.
Незнам аз ли ставам нахален, или просто не го забелязахте, но ще си позволя да се quote-на:
По това което чета в темата ако може да помоля oceanman и "Божо и Ручо" които предполагам са Rutcho и Bojo за проекта .Ако не е проблем.

Става дума за http://bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3308&highlight=200x, предварително благодаря.

sSAATt

#12 Мнение от sSAATt »

Айде пак да напиша нещичко и да покажа, че сам попрочел материяли по темата.Първо да си призная, че чаках някой да ми даде готов чертеж на кутията и само да си свиркам после, е не се получи точно така но сигурно е било за хубаво, поне ме накара да се заинтересувам и да навляза по навътре в теорията.Имам няколко въпросчета само:
Да уточня, че става дума за класическа(стесняваща се) TL.
1.първо за формулката "L=c/(4*f)", в форума чета някои противоречиви мнения как се определя "f".Някои хора казват че това е резонансната честота на високоговорителя.В друга тема се дава следната зависимост - при висок Qts - 5 до 10 Hz под резонансната, при нисък - 5 до 10 Hz над резонансната.Каде е истината все пак?
2.Понеже срещах в форума какви ли не наименования на различните площти които се получават при конструкцията.Интересува ме правилно ли съм разбрал нещата.So - площта на затворения край на тръбата,Sl - на отворения.Някаде видях, че има и Sc(нямам си на идея какво трябва да представлява), и че Sl е площта зад говорителя(то е и малко относително това тълкуване.Аз го разбирам буквално от края на магнитната система до "междинната" преграда, но е възможно понятието "зад говорителя" да означава и closed end) и се обърках.Говоря само за стесняващи се TL.Малко разяснение ако може.
3.Дължината L предполагам се мери от центъра на So до центъра на Sl(тоест от център до център).Но все пак да попитам така ли е?
4.формулката за So е:
Изображение
На пръв поглед всичко е перфектно но:
Според Alignment_Tables на King Dz се определя таблично в зависимост от коефициента Sl/So.Dr по същия начин се определя от Qtd.Но проблем единствено остава как да се определи Sl/So.Има ли някаква друга цака при смятането или...Много пъти сам срещал да се дават като "x*Sd", кадето x е някакъв коефициент и за това се замислям няма ли някаква друга формулка за пресмятане.
5.Offset-а пак зависи от Sl/So(Alignment_Tables) и се дава във вид на коефициент.Само не разбрах как се получава този коефициент:
Отношението на разстоянието от горния вътрешен ръб до центъра на високоговорителя към височината по вътрешни размери на колоната или разстоянието от горния вътрешен ръб до центъра на високоговорителя към разстоянието между долния вътрешен ръб и центъра на говорителя.Може и още две тълкования да се изпишат но мисля, че един от тези е верния.Дано ме разбрахте какво искам да кажа, защото е малко обаркано написано, ако имаше едино чертежче и там да означавам за кое говоря...Не съм сигурен и нали е до центъра на говорителя или до ръба на изрязания отвор?
6.Предполагам не е необходимо да съм инженер за да сметна кутията при известни So, Sl, L, offset.За да ги получа единствената неизвестна се оказва отношението Sl/So.Има ли начини за определяне или е опитно?
Засега толкова пък ще помагате надявам се.С MathCad не съм се занимавал още.Нямам драйверите под ръка все още и всичко е на ниво теория.Между другото никога не сам крил, че съм само на 16 години(малко повече :P), но просто се интересувам и искам да се науча.
Поздрави.

sSAATt

#14 Мнение от sSAATt »

За offset-а какво ли не ми дойде на ум но за този вариант не се сетих.И все пак коефициента какво представлява по-точно?
Изображение
Развалих хубавата снимка с paint-а ама не ми се занимаваше да го изпипвам повече :P.
offset=x/y или offset=x/(x+y) ?
Иначе имам моделите на King за mathcad-а свалени.Но и там в началото трябва първо да се натъкмят някак L,So,Sl,offest...От материялите които сам прочел единсвената пречка да се изчисли всичко е, че не знам стойността на Sl/So.Има ли начин да се определи пак по някаква формулка или се нагласява по усет?И обикновенно какви стойностти се ползват?Естествено, че в моя случай трябва коефициента да е по-малък от 1.Ако трябва просто да пробвам с някакъв вариант бих се спрял най-напред на 0,33 или 0,5 незнам защо.
Сега се замислям и за порта какъв да е.По темите разбирам, че всеки харесва различно разположение.Кажете все пак някакви мнения за преден горен порт?Харесва ми да има една дупка отпред:P.Едната задължителна сгъвка на тръбата в повече която се получава пречи ли серизно на звука?
И малко други въпросчета относно материяла за кутията.Дебелина от 18-20mm достатъчна ли е в случая?И понеже досега не съм забелязал проект изработен от дърво(нещо по-често срещано-дъб,бук...).Какво ви е мнението за дървото и как се представя спрямо ПДЧ, МДФ...

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#15 Мнение от Nanko Rusev »

Представя се по-добре и по-скъпо ;)

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта