И още една хорна с FSR8 !!!

Съобщение
Автор
Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

И още една хорна с FSR8 !!!

#1 Мнение от ortho »

Здравейте отново!!!

През отпуската си реших да "поначеша малко крастата" и да изпълня един многократно упоменаван във форума проект на хорна с ФСР8 - този :
http://www.speaker-online.de/bauen/bhorn.htm

Идеята ми беше да се запозная с възможностите на конструкцията и на това малко "зверче" :D , както и да се пооцапам :D .
В размерите дадени в проекта има грешка , така че се наложи да я коригирам след мъчително и дълго смятане (там е една от най-слабите ми страни), също така се наложи да се коригират и други размери , поради това, че нито в Пазарджик, нито в Пловдив има материал с размери 13 мм.

Хорните са готови и свирят вкъщи .
Ето и малко снимки от процеса на "строеж" :D :) :D , както и на готовата хорничка!!!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


.......... Относно звученето , ами свирят си и то доста добре , имат много добра детайлност и лекота. Басите им са слабата страна, когато си пред тях почти ги няма, интересното е че се чуват по стените и в срещуположните ъгли на стаята, където ги има и на моменти са доста интригуващи :D .
Бих искал да знам правил ли е някой друг този проект и какво е впечатлението му!?
Оставам да си играя с ватата и да чакам мнения!!!


Успех на всички!!!

dr.ivo

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Поздрави за работата!

Ето малко мои съображения (като на човек минал по този път):

В свестни хорни не би трябвало да има вата.

Не очаквам бас от такива хорни. Малки са говорителите и най-вече самите хорни. Според мен басът няма да може да се изкара както трябва.

С малко повече материали и почти толкова труд (и с други говорители, разбира се) биха се получили доста по-добри (разбирай големи) хорни със съответно по-добри резултати.

Дано да им се радваш (както аз на моите) и да не спираш до тук!
:smt023

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

фрс8х

#3 Мнение от Cvetomir »

Честито, със здраве даси ги слушаш.
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Bobby »

Готини са!!! Щом в ъглите имаш ниски проблема сигурно е в помещението,а не в хорните. :wink:

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#6 Мнение от ortho »

Мерси за отговорите!
Загорка, не очаквам бас, това беше просто упражнение за следващите, дай боже да събереме парички.......!!!
Ватата по проект се слага само по плоскостите, оформящи устата, и определено дава ефект, за съжаление малък :(
Наистина не знаех какво да очаквам, но това което се получи не спира да ме удивлява.

Очаквам още мнения и насоки !!!
Успех на всички!!!

dr.ivo

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#9 Мнение от ortho »

Не са разработвани предварително, надявам се да имат потенциал за подобрение!!!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#10 Мнение от Simonov »

Значи, хорничките ги чух веднага след сглобяването и мога да кажа, че съм очарован от звученето. За такова малко драйверче, ниските честои са на ниво. Спадат им се дължи на разположението на колоните и най вече на помещението което е доста голямо и разделено на две, чрез свод, като системата е в едната част на стаята и е ориентирана по дължина. В ъглите отдясно и отляво при свода ниските честоти са добре изразени и слушането е истинска наслада. При някой пасажи се получаваше известно кънтене, което по скоро се дължеше на помещението, тъй като пода не е покрит с мека настилка. Акустичната музика се възпроизвежда учудващо добре. Бързото прослушване на дисковете на Yello също беше впечатляващо, като динамиката беше на ниво, ковто остава недостигнато за множеството ширпотребни колони 8O
За съжеление не ми остана време да продължа да слушам за да чуя как звучи нещо по тежичко като rock или пък нещо по басово, както и да чуя малко drum'n'bass на тия въшки :D

Тези дни ще ги взема вкъщи и ще видим как звучат. :)

realstereo

#11 Мнение от realstereo »

Поздравления за проекта. Мисля, че не става ясно, с кой говорител са хорните. :!: Предполагам, че е ФРС8М, понеже "малкото кънтене", може би ще е голямо с ФРС 8-8ом, при камера с подобен обем. Двата говорителя, макар и почти еднакви на външен вид, имат ясно забележима разлика в звученето. Така например при първия не е зле да има малко вата в камерата, заради повдигнатите среди.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#12 Мнение от Simonov »

Значи, хорните са с FRS8M и вече са вкъщи. Кънтенето вече не се забелязва толкова осезаемо поради мекият килим в моята стая. Все пак се забелязва и мисля че е необходимо да се постави малко вата във компресионната камера.
Експериментите продължават :)

Аватар
gitsov1
има известен опит
има известен опит
Мнения: 115
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Сейнт Пол Малта
Обратна връзка:

#13 Мнение от gitsov1 »

Тъй като и аз се интересувам от проекта били споделил какви корекции си правил а също ако може и да дадеш и план че и на мен сметките не са ми силна страна.Благодаря предварително.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от oceanman »

Силата на това говорителче не е в баса, но картината, която дава е невероятно кохерентна...Аз предпочитам без М.

Вата в хорна няма нищо общо с вата в ТЛ...
При първите просто изяжда ниските и размива бистротата, а при вторите-точно обратното.
Все пак има и нещо положително-демпва хода, първия импедансен пик( и голяма част от втория) и драстично намалява неравномерностите...Но трябва да се знае какво се прави...И все пак...Аз бих вложил повече старание при проектиране и реализация на хорните, за да не слагам вата...

Другата седмица(ако успея) и аз ще представя хорничка с ФРС 8 без М.

gps

#15 Мнение от gps »

Ако мога съвсем скромно да споделя,наистина както казва Оушънмен ватата в компресионната камера влияе на импедансната характеристика(не е трудно да се измери със и без вата) но....някакси с ватата не звучи добре .Разбира се тук опираме до субективни критерии за звук.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 11 госта