Мнения за ML TQWT с FOSTEX FE207E и FT96H Horn Super Tweeter

Съобщение
Автор
Ivan Mitev
има опит
има опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнения за ML TQWT с FOSTEX FE207E и FT96H Horn Super Tweeter

#1 Мнение от Ivan Mitev »

След дълго умуване и четене най-сетне се спрях на изпълнение на един проект подобен на http://www.quarter-wave.com/Project06/Project06.html само че с FE207E. Ето снимка: Изображение
Симулации за ML TL за този говорител има в сайта на Martin J. King. Тъй като отскоро чета за трансмисионни линии и електроакустика бих искал някой да ми помогне със съвети, за да не се хвърля да направя нещо, което само ще "просвири" но не и да свири истински. Въпроса ми е дали вместо FE207E да се използва FE208EZ Sigma или FE206ES-R 8” FULL RANGE SPECIAL. И въобще дали те са подходящи за ТЛ предвид ниския си Qts. Според статиите на oceanman за най-добри резултати се изиска висок Qts (не, че не става и с малък де). Давам данни тук и за трите говорителя:

FE207E: 39Hz to 20kHz, Qms 3.86, Qes .28, Qts .26, Vas 56.25 ltrs, Xmax 1.5 mm peak, Sensitivity 1W / 1m 95 dB

FE208EZ Sigma: 42Hz to 14kHz, Qms 6.19, Qes 0.19, Qts 0.18, Vas 60.1 ltrs, Xmax 1.25 mm peak, Sensitivity 1W / 1m 97 dB

FE206ES-R: 42Hz to 20kHs, Qms : 2.32, Qes : 0.21, Qts : 0.19, Vas : 74.2L, Xmax : 0.6mm, Eff/h0 : 2.62%, Sensitivity 1W / 1m 98 dB

Fostex FT96H HORN SUPER TWEETER
8 ohm impedance, Frequency response 4kHz to 33kHz, 100dB sensitivity 1w/1m, Alnico magnet, Nom. Power 50 W

Направи ми впечатление, че Martin J. King е избрал за FE208EZ Sigma като най-подходяща конструкция ML TL, а не МL TQWT като говори за някъкъв проблем с ниския Qtd и добавяне последователно на резистор за повишаване на Qtd (английския ми куца). Това значи ли, че FE208EZ Sigma е неподходящ за ML TQWT ?.
Моля за съвети и мнения по тази тема.

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#2 Мнение от Sylis »

Струва ми се, че си сбъркал конструкцията.Именно изброените от теб драйвери свирят най добре когато са поставени в тесния край на тръбата. :smt003 .А след като са и фул рендж за какво ти е пищялката в случая...Незнам дали си запознат с цените на говорителите за които пишеш,но аз например ако ще давам толкова пари бих избрал хорната като конструкция.Потърси из нета има изпитани и правени от някой хора във форума...става съпрос за 208-цата сигма ;)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

Доста хора твърдят, че FE206 свири по-добре от FE208 сигма, а струва 2 пъти по-малко. Ако отиваш на цените на 208 по-добре според мен е да помислиш за "Етер".
Освен това, както вече и други казаха, тези говорители свирят най-добре в хорна!

Ivan Mitev
има опит
има опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivan Mitev »

Много мислих за хорни, но не мога да си позволя обема им. Жена ми ще ме изхвърли заедно с тях :). Затова правя компромис с TL. Запознат съм с цените на драйверите:). А колкото до конструкцията не съм я измислил аз. Взех я от един сайт. Затова питам подходяща ли е. Martin J. King е използвал тези конструкции за Fostex FE-164 и Lowther DX сериите.

Ivan Mitev
има опит
има опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivan Mitev »

3aropka написа:Доста хора твърдят, че FE206 свири по-добре от FE208 сигма, а струва 2 пъти по-малко. Ако отиваш на цените на 208 по-добре според мен е да помислиш за "Етер".

Сигурно си прав. Отидох на на FE208 защото това е топ модела и защото с тази диафрагма сигурно не е толкова насочен. А между 206 и 207 дават 207-цата с доста по-изгладена АЧХ от 206-цата и е екранирана. А колкото до Ether-a, не знам какво би се получило с него в TL, и доколкото знам от alnico той се продава само ако се слага в хорна.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Ivan Rachev »

gnom написа:Много мислих за хорни, но не мога да си позволя обема им. Жена ми ще ме изхвърли заедно с тях :)


8O :cry: е тва е жена дет проявява разбиране и те подкрепя в нещата който ти носят удоволствие...
п.с. в края на краищата по-важно е да има място за фикуса :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Ivan Mitev
има опит
има опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivan Mitev »

О...да ! Даже като гледахме някои големи хорни ме пита дали отстрани могат да им се сложат вратички и да ги използва за шкафчета :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

На Fostex FE-206Е и FE-208 Sigma ме са им нужни никакви високочестотни "допълнения". И двете си свирят до 20KHz.
Проверено!
Поканата да дойдеш и да ги чуеш важи още.
FE-206 ES-R досега никой не го е виждал или чувал.
Но и за тях, както и за останалите, ако искаш да чуеш истински бас, е нужна поне 3-метрова хорна. Тези говорители са направени именно за това. Забрваи за всички останали конструкции.
Ако ще правиш TL, най-добре прочети темата на oceanman какви говорители са най-подходящи за това.

Ivan Mitev
има опит
има опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivan Mitev »

Чел съм темата от oceanman. И именно от там виждам, че там говорители с малък Qts не се препоръчват за TL. Но защо тогава в http://www.quarter-wave.com/Projects.html проектите са все с широколентовите фостекси ?. А наистина старата версия на FE208 Sigma e do 20 kHz, но новият FE208EZ е до 14 kHz.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта