Monacor sp-200x в MLTL

Съобщение
Автор
brum

Monacor sp-200x в MLTL

#1 Мнение от brum »

Изображение
Изображение

За сега стоят на обратно, но ще има леки промени в стаята и ще им сложа шпайкоев. Евентално след фурнироването, но за сега обеднях:)

Относно звученето - меко и приятно за ухото, но всичко е въпрос на вкус. Въпроса е дали да сложа високочестотен говорител защото монакор-а свири до 15 khz. Какво ще ме посъветвате?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Първо ги дай да им поставя "куршумите" и след това ако чувстваш липса на високи, ще помислим за пищялки.
По принцип всички затворени отпред широколентови говорители са някак спънати във високите. В момента, в който се появи отвор, нещата се оправят. Ненапразно широколентовите говорители на Fostex са перфорирани отпред....

entusiast4eto

#3 Мнение от entusiast4eto »

Rutcho написа:"êóðøóìèòå"
:?: 8O :?: :?: 8O :?:

Gavril Gavrilov

#4 Мнение от Gavril Gavrilov »

Фазови палци?
Phase plugs :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

sunderaubg написа:Фазови палци?
Phase plugs :)


Казано научно... :D

gps

#6 Мнение от gps »

Предимствата на фазовите палци са неоспорими.Но имам един въпрос-как се променят T/S параметрите при махане на капачката на говорителя?Спомням си че преди време мерих набързо един твм226 07 със и без капачка и без капачката Fs беше по-висока.

HI-FI

#7 Мнение от HI-FI »

gps написа:Спомням си че преди време мерих набързо един твм226 07 със и без капачка и без капачката Fs беше по-висока.

Това не е ли нормално, при положение, че мембраната става по-лека ...

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

gps написа:Предимствата на фазовите палци са неоспорими.Но имам един въпрос-как се променят T/S параметрите при махане на капачката на говорителя?Спомням си че преди време мерих набързо един твм226 07 със и без капачка и без капачката Fs беше по-висока.


Аз не съм измервал съществена разлика в Fs с капачка и без.
Логично е, когато няма капачка, Fs да се понижава, особено при говорители с плътен (без отвор) магнитопровод, защото обемът под капачката престава да влияе.
Освен ако капачката е толкова тежка, че влияе на резонансната честота като присъединена маса... :D :D :D

HI-FI

#9 Мнение от HI-FI »

Има ли някакъв ориентир за определяне диаметъра на "фазовия палец" :?: Може би се започва с по-малък и постепенно се увеличва или ... :?: :?: :?:

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#10 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

Споделете опит в махане/отлепяне на капачката :? 8O

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#11 Мнение от Bojo »

Изрязва се с макетно ножче, резеца на който е изтънен на шмиргел (на ширина, не на дебелина), много внимателно. Още при махането на капачката високите "изгряват". След като се сложи и "куршума", нещата стават още по-добре.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Miroslav Danov »

А как го закрепяте този куршум? Това достатъчно ли е? Би било хубаво да може да се маха, за да може да се почиства процепа. Ами ако поради невнимание някоя стружчица се залепи?
Ето и едно малко нескопосано кълцане :)

gps

#13 Мнение от gps »

Bojo написа:Изрязва се с макетно ножче, резеца на който е изтънен на шмиргел (на ширина, не на дебелина), много внимателно. Още при махането на капачката високите "изгряват". След като се сложи и "куршума", нещата стават още по-добре.
Bojo-по -добре от магазин за зъболекарски/лекарски консумативи вземи сменяеми остриета за скалпели за еднократна употеба,закрепват се на дръжки (неръждаема стомана и магнита на говорителя не ги дърпа :wink: освен това са максимално плоски)които се продават пак на тези магазини,препоръчвам ти острие №11 за очни операции но като видиш на място формата и размерите на остриетата сам ще прецениш.По-финни ,тънки и остри от тези остиета(направени сякаш специално за аудиофилски цели :wink: )едва ли ще се намерят а и при износване просто се сменят ,цената е 0,40-0,70 ст.на острие а дръжката е 4-6лв.Става и с тези остриета които са на снимката на mirilaj но дръжките са кръгли и ограничават ъгъла под който може да се реже без опасност дръжката да опира в мембраната и да остави следи.

gps

#14 Мнение от gps »

Направих съответните измервания със и без капачка.Говорителя е Ciare CX141 малко моднат от мен.Без капачка-Fs=69 Hz Qts=1,53.Трябва да отбележа че този говорител е коаксиален автомобилен и нормалното му работно положение е без капачка.С капачка-Fs=67 Hz Qts=0,9. Виждате че разликата при Fs не е голяма и може да се дължи даже на грешка в измерването.Но разликата в Qts е голяма и това е логично.Графиките на импедансната характеристика също са различни.При варианта със капачка е по "разлята" и нарства по-плавно.При варианта без капачка стойностите на импеданса за различните честоти под и над Fs малко се различават от тези на варианта със капачка ,но около Fs стръмно нарастват.Ще помоля ако някой има възможност да направи такива измервания за да се елиминира евентуална грешка при мен.А като обобщение мога да кажа че при говорители с отвор в магнита ,с отвори в звуковата бобина (над намотката),с отвори в мембраната (под капачката) ,с капачка от въздухопропусклив материал-разлика със и без капачка едва ли ще има ,но при останалите трябва да се мери.Бих отбелязал че повишаването на Qts без капачка e удачно при ТЛ.Ако не ми беше толкова запрашено ателието отдавна да бях сложил фазови палци на BG20 и да пиша за резултата.......или да взема да махна плътната капачка (без да пипам конуса) и да сложа въздухопропусклива?

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Miroslav Danov »

Добре де, ако говорител като БГ20 е в затворен обем и системата е херметизирана, какво ще стане като му махнем капачката?

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта