Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

Съобщение
Автор
Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#1 Мнение от pinki85 »

Здравейте! Решил съм да сменям музиката. За момента съм с W130S в ТЛ с пищялка DT94. Колонките свирят прилично, но явно нещо не съм донаправил както трябва. Все пак ми беше първия проект (може би ватата или малко по-дългата линия или пък комбинацията с пищялката)! Разгледах малко и набелязах следните възможности:
1. Корекция на линията на сегашния ТЛ за да стане както този в проекта от форума и да махна пищялката и да сложа FRS 8 или FRS 8 M. Естествено това означава нови кутии и филтри.
2. Нов ТЛ с TVM. Тук до колкото прочетох ARN 188 е добър вариянт. Не намерих точно чертежи на конструкцията с този говорител или симулации на мадкад-а. Ако някои знае къде са, моля да ми постне линк.
Другото което ми е интересно дали има проект с по малък TVM нещо от сорта на ARN 165. дори и да има идея просто за някой говорител за ТЛ който не е правен, но има потенциал да стане или някой се кани да го проверява, може да сподели за да си поиграя с него!
3. МЛТЛ с 2 x W130S - 8ohm и пищялка DT 94 с разположение D'Appolito. Това е един вид модифициране на визатонските Alto Line http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg ... index.html.

Дайте някакъв съвет към кое да се ориентирам. И кой вариянт ви се струва най-удачен и добър.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

Мисля, че се въртиш върху същата, неуспешна концепция, на която си се наслушал вече.
няма ли да минеш на следващо ниво?

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#3 Мнение от pinki85 »

Незнам дали съм готов за следващо ниво, но преложи нещо което мога да чуя някъде, за да преценя дали е за мен или не!
А следващото ниво няма на какво да го закача и от какво да му пусна :). Това ще трява да е голяма инвестиция предполагам.
Целя се към скромни по размер тела понеже помещението ми не позволява много. Това което съм описал би ми се вписало добре.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

За парите, които вероятно би дал за ТВМ-и 2 ленти + филтри ще си купиш някой модел от широката гама на широколентови фостекс или на тангбанд или на физатон... И трябва да направиш рупори към тях - повтори някой от проектите във форума или сметни сам... Дори това е следващо ниво, което ще те насочи към друг поглед към аудиото.
Какъв е смисъла да сменяш едни 2-лентови ТЛ-и с други?
И какви са скромните размери, към които се целиш? Това Алто на Физатон не ми е много скромно...

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#5 Мнение от pinki85 »

Идеята да сменя едни 2-лентови ТЛ с други, беше да направя промяна от гледна точка на това, че в момента системата има ниска чуствителност и просто трябва по-голяма мощтност за да свири. При по-голяма мощност хода на W130 e да речем значителен което почва да пречи на възпроизвежданите от него среди понеже среза беше някъде 4000 Hz ако си спомням добре. Това което ми се вижда в момента е широколентов + басов в ТЛ които да свири до 300 Hz наи-много
Като в ТЛ-а да поместя говорител с по-голяма мощтност (понеже вече няма да е проблем толкова хода относно средните честоти) или да бъдат 2 говорителя в ТЛ-а, което пак би повишило нивото на звука.
Обобщено казано излизащите сега от системата 101-102 dB (84-85dB при 50W) да станат повече и това да не пречи на възпроизвеждането на средните честоти(те ще се свирят от широколентовия).
Алтото на фисатон е 30 литра ако се на прави на МЛТЛ беше някъде около 50 литра.
След като се разгледах отново нещо ми хареса fostex FE166E а хоранта предложена от fostex е 86 литра някъде и по този начин коструриани габарити ми допада доста. Незнам дали ще има достатъчно ниски както ТЛ системата ми.
Ако има някакъв проект правен с този говорител да го чуя ще мога да си направя преценка. Всъщтност съм навит да чуя каквато и да е хорна с фостекс да речем с подобна дължина на линията.
Кирилов благодаря ти за вниманието и че ме накара да се замисля за хорна. Почти се навих за фостекс хорна само да чуя някъде някоя.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Погледни Half Chili и Chang
http://frugal-horn.com/spawn-plans.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#7 Мнение от pinki85 »

Погледнах ги тези 2 хорнички. Незнам защо, въпреки че нямам наблюдения над хорни, ми се струва че обема на камерата е голям. Самата хорана ми се жида къса.
В момента си правя една автоматична процедура на exel да смята по формулите дадени в темата "F.A.Q. - horns (хорни, рупори)".Ще вкарам възможност за промяна на коефициента за корекция на устата както и за контура. Ще въведа параметрите на тези хорни в тази процедура и да видим какво ще излезе! Ако има готов софтуер, който да прави тези сметки ще съм благодарен да споделите.

Другото което ми стана ясно че като ще е хорна да си я направим като хорна - големичка и хубава :)
Ще се придържам за сега към Fostex FE166E :)

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#8 Мнение от Marian Lozev »

....знам човек който чертае безплатно голени и хубави хорни за драйвърите си. :wink:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#9 Мнение от Nanko Rusev »

pinki85 написа:....
Другото което ми стана ясно че като ще е хорна да си я направим като хорна - големичка и хубава :)
Ще се придържам за сега към Fostex FE166E :)
С 166 няма как, трябва да е голяма. Но в началото нали каза, че искаш малки колони? Успех ти желая че ще направиш от сефтето хорна, по-добре свиреща от тези проекти. Относно големите камери, може да прочетеш тук:
http://frugal-horn.com/spawn.html" onclick="window.open(this.href);return false;
The BVRs -- Harvey, Iris & Bruce (& Loreena)

The first of the three subsets of enclosures you will find on these pages took further inspiration from the Replikon horn, the Jensen Imperial, and other cabinets of this type. Once commonly seen in PA circles (until the recent development of cheap high-power SS amps) this style of horn is comparatively rare in the hifi scene. Strictly speaking, such cabinets are not horns at all, but Big Vent Reflex (BVR) enclosures. Unlike the more usually seen designs, such enclosures feature a large chamber to the rear of the driver, coupled to a short, rapidly flaring waveguide. As the name suggests they are effectively bass-reflex cabinets with extremely large vents, the expansion being chosen to minimise distortion. Compared to their small-vent cousins, they couple to a far greater quantity of air (like any bass-horn) while maintaining the classic attributes of low ripple and impressive extension characteristic of reflex enclosures.

An extensive discussion at diyAudio.com. Harvey had his coming out at Fostex Fest in september 2006. Some comments can be found in the event coverage.

Note: These cabinets have largely been superceeded by the easier to build Moose-BVRs.

This family of cabinets initially began with a design for the Fostex FE126E which could be adapted to accept other drive-units of similar dimensions; the same objective of flexibility being applied to the larger cabinet designs. In ascending order of size, the BVRs are (note: Full Plans)

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#10 Мнение от Marian Lozev »

...голямата камера ме радва много , единствено заради корекцията която единствено слушателя ще избере каква трябва да бъде по негов вкус.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#11 Мнение от pinki85 »

Marian Lozev написа:....знам човек който чертае безплатно голени и хубави хорни за драйвърите си. :wink:
Чертае или изчислява? Относно чертането нямам проблем. От ставането съм на Autocad-a до 6 часа следобед. Това ми е работата :) Само да си определя обема на камерата площ на устата и гърло, ще си я сгъна като салфетка на cad-a :mrgreen:
Имам няколко питанки и предположения по тях:
1. Какво ще рече "максимална ефективност" и "максимална равномерност"
предположение - При максимална ефективност има по малки обеми на камерата и площ на гърлото, както и по-дълга линия. Това ме навежда на мисълта, че се търси максималния ефект отностно най-ниската искана от нас честота. А максимална равномерност може би е търсенето на по равна честотна графика в ниските честоти. (говоря за заднонатоварена хорна)
2. Обема на камерата зависи от наи-високата искана от нас честота която да се възпроизвежда от хорната. От тук се поражда въпроса за физическия смисъл на компресационната камера и размера на гърлото.
предположение - колкото по-малка, камера толкова по-лесно е на хорната да отговаря на по-високите честоти възпроизвеждани от мембраната на драйвера.

Ето и какво сметнах по-простите методи в exel-a:
FE166E
Fs=50Hz
Vas=45.11l
Qts=0.21
Horn
F=50Hz
Fc=100Hz
K=8 - 1/8 (разположение в ъгъла)
Am=940cm2 (коригираната площ на устата с коеф. 1/5)
L= 219cm (това е по експоненциялна крива)
At=86 cm2 (максимална ефективност)
V= 4.7l
Кажете дали съм на прав път? Дали правилно съм разбрал написаното в статията?
Aко може някоя препоръка и съвет дали да изпозвам друг метот за контура или за определяне на гърлото...

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#12 Мнение от pinki85 »

Извинявамсе че така но сега просто ми светна.

С дължината и площа на устата се настрой-ва долната граница на хорната, а с обема на камерата и гърлото горната граница???

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#13 Мнение от Borislav Stankov »

http://www.bgaudio.org/horn.php" onclick="window.open(this.href);return false;
виж тук има един калкулатор който правихме с Кирилов и Аспарух

по данните които си дал сметките излизат

Площ на устата:
942 см2

Площ на Гърлото:
25.41 см2

Обем на компресионната камера:
1.39 л

Дължина на хорната:
1.98 м
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#14 Мнение от Marian Lozev »

pinki85 ,Извиниме исках да кажа , смята и ги чертае 1:1/1:2.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Нови ТЛ или модификация на вече съществуващи!

#15 Мнение от pinki85 »

Borislav Stankov написа:http://www.bgaudio.org/horn.php
виж тук има един калкулатор който правихме с Кирилов и Аспарух

по данните които си дал сметките излизат

Площ на устата:
942 см2

Площ на Гърлото:
25.41 см2

Обем на компресионната камера:
1.39 л

Дължина на хорната:
1.98 м
Кирилов ми го показа този калкулатор. Интересно ми е защо дава разлика спрямо сметките по формулите. Използвам коефициент при калколатура 8 (най-ефективно) и наиситна се полуава това което си написал! Кое е по меродавното това от калкулатора или това което написах аз по формулите от темата
Marian Lozev написа:pinki85 ,Извиниме исках да кажа , смята и ги чертае 1:1/1:2.
Марине няма нужда чак от извинения. Кой е този човек?

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 гост