Помоощ за среден ТЛ

Съобщение
Автор
dragul
има опит
има опит
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#46 Мнение от dragul »

звучат,звучат!Такива неща звучат!"Големите" банди са ок.Просто има много музика която харесвам,но те не са към големи издатели.Та те се намират много трудно на CD, и най-много да ги намеря на flac,но и тогава не ми звучат.Level 42 и на Mp3 са идеални ;) да не говорим на "истински" диск!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#47 Мнение от Nanko Rusev »

dragul написа:Мдааааа...Голяма част от дисковете ми не свирят добре...Въпреки че са записвани от Flac или Ape формати и преди това съм ги анализирал и не са правени от mp3-ки!На старите ми OT точно обратния ефект имаше.Няма кофти и хубави дискове!Всичко под ножа!Lowdnes+Treble+bass и всичко звучеше "идеално" :)


Разликата при гаден запис спрямо хубав е многократно по-голяма отколкото .mp3 към формат без загуба .... все пак последния е задължителен за аудиофила!

Riptor

#48 Мнение от Riptor »

dragul написа:звучат,звучат!Такива неща звучат!"Големите" банди са ок.Просто има много музика която харесвам,но те не са към големи издатели.Та те се намират много трудно на CD, и най-много да ги намеря на flac,но и тогава не ми звучат.Level 42 и на Mp3 са идеални ;) да не говорим на "истински" диск!



С кои ФРС си 8 или 8М? На групи като Ред Хот или Smashing Pumpkins свирят ужасяващо неприятно. Като обаче си пусна Ymanaia (или нещо такова) от ОСТ на Pete Tong - супер. Но има ли много китари и вокали е ужас. Вече предпочитам слаби високи пред силни среди :). А за атмосфера и акустични кутари са железни! Така хубаво свирят, че усещам вибрациите на струните! Май ще си върна ФРС8 и може евентуално за мод да мисля

dragul
има опит
има опит
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#49 Мнение от dragul »

Именно!Има ли много китари и вокали е ужас!Но...едно голямо НО...Има парчета на Тото с много китари които звучат страхотно!Както и Winger ,те пък са само китари и глас-перфектно звучат!При тях просто си личи че в студиото са дали всичко от себе си при миксирането!Dream Theater също ми звучат много добре!Joe Satriani,Steve Vai,Gary Moore-супер ми звучат!А при тях китари колкото си искаш :) Ползвам frs8.А групи като Smashing и в студиото на мониторите звучат супер мега омазано.Много готини идеи,много гаден саунд...Radiohead - много готини идеи-много готин саунд :)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#50 Мнение от Stefan Stefanov »

Този списък може да бъде продължен страшно много, и с доста от великите групи даже!

Riptor

#51 Мнение от Riptor »

Все пак ми се струва прекалено невероятно да е от записа. Ако е така, илзиза, че феновете на тези групи слушат само мп3... Но малко по млако се убеждавам, че колкото по ти разбира главата ( и ушите) толкова по-недоволен си. И човек пак започва да мисли за червеното или синьото хапче... Все пак ще опитам и с ФРС8 със и без мод, дано ме изненадат приятно :) Мерси че споделихте мнението си, че започвах да си въобразявам, че не съм наред.




Малко оффтопик: шефа ми има Creative Gigaworks S550W + X-Fi Ex Music, а аз съм с въпросните ТЛ + Audigy 2 Value (B400).

Той непрекъснато разправя колко "яки" били creative-kite, ако някой ги е слушал, нека сподели мнение - говорим за музика, не филми.

Смених ФРС8М с ФРС8. Ушите ми въздъхнаха с онлекчение. Баса се удвои (т.е. той и преди си е бил толкова, сега просто няма пищящи среди, които да го заглушават). Мисля, че и 3Д-то се подобри леко, открих нови детайли. За съжаление всичко си има цена - високите се стопиха. Тестовете с един моднат говорител показаха много лека разлика в полза на моднатия. Лошото е, че не знам дали тази разлика би се засилила осезаемо когато моднатите говорители станат два...

Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#52 Мнение от Demiurg »

Riptor написа:Малко оффтопик: шефа ми има Creative Gigaworks S550W + X-Fi Ex Music, а аз съм с въпросните ТЛ + Audigy 2 Value (B400).

Той непрекъснато разправя колко "яки" били creative-kite, ако някой ги е слушал, нека сподели мнение - говорим за музика, не филми.


На работа има едни Creative Gigaworks. Не знам кой точно модел са, но не са от най- евтините, нещо към 500 кинта... Нищо не става от тях - баса е замазан, кънтящ и бучащ, среди няма, високи - горе-долу има, но най- високите (на чинелите обертоновете) ги няма. За музика НЕ стават ! За игри и филми - биват, има взривове... :D :D Но за тия пари - айде нема нужда...


Относно ФРС8 и музиката - моето наблюдение (от няколко години, няколко усилвателя и много оригинални дискове) е - бъркат се от пълен високочестотен спектър. Когато имаме по- дискретна музика (джаз някакъв, примерно) - имаме малък брой инструменти, разпределени в целия честотен спектър. Във високите имаме само чинели и брас (евентуално). Тогава ФРС-а си звучи идеално !
Когато имаме някакъв метъл, с дистортнати китари, мажещи в почти целия спектър, и върху тях имаме 10-ина чинела (а всеки уважаващ себе си рок-барабанист се стреми да има колкото се може повече тенекии около себе си), и във високите става мазало. Като си представим в един момент 2-3 китари с дистер, 2 чинела ударени едновременно (всеки с различен тембър, честота и отзвучаване), като добавим и едно китарно соло горе по високите прагчета... и на горкото говорителче му се струпват МНОООГО неща за възпроизвеждане в един и същ момент. За да доусложним картинката - доста от чинелите имат дълго отзвучаване - т.е. те не прекъсват в следващия момент от време, а звучат още определено време.... през което са ударени още 4-5-6 чинела....
Резултатът -и с право- е пълно мазало ! :D

Доста малко групи успяват да запишат добре такава сложна звуково музика. Dream Theater - също имат записи със замазани високи. Metallica и Toto, от друга страна, които често са давани за звуков референс, свирят доста пестеливо в "спектрален смисъл" - нямат едновременно струпване на чинели, фусове и високи китари. Затова и звучат добре.

В тоя ред на мисли, ми се струва добра идея за такава музика, широколентовия да се подпре отгоре със супертуитър. Не че широколентовия (принципно говоря) няма да изкара 18-20 кХц, но нека той да си свири обхвата, където "има картина", нека той да стига във високите примерно до основния тон на чинелите (основния тон е в момента на удара и затихва бързо - след него доста време отзвучават обертонове (които надхвърлят и 20 кХц). Така високите среди и ниските високи, свирени от широколентовия, няма да се "мажат" от обертоновете, защото тях ще ги поеме супертуитъра.
Фактически, няма естествен инструмент, изкарващ тон над 14-16 кХц. Нагоре са обертонове, които ми се струва, че спокойно могат да се поемат от друг говорител.

Това е мнение на музикант и слушател, не на конструктор. Звучи ли ви смислено и има ли хляб в тая идея ???[/quote]

Riptor

да

#53 Мнение от Riptor »

даа и аз съм мислил за супертуитър, но какво ще стане с филтъра? Т.е. вероятно ще трябва да се промени, а това е невъзможно физически. А предполагам увеличаването на броя говорители ще доведе до други "кривини" за изправяне. Та би ли имало смисъл такова модване чисто финансово?

Другите варианти са модване на FRS8 или FRS8M (имам и двата) до задоволителен резултат, само че и там нямам никакъв опит.


Тествах теорията ти за високите с началото на System Of A Down - Attack. Убедих се, че си прав, в моментите, в които джангъра леко намалява се подочува леко съскането на чинелите (поправете ме ако греша за името на инструмента).

dragul
има опит
има опит
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#54 Мнение от dragul »

Всъщност варианта е един.Да се смени FRS8 с някой друг широколентов :) Лично аз избрах Tangbang W3-871SA.Това говорителче реши всичките ми проблеми.Има си вече високи и ги няма дразнешите среди!Въпреки че го дават по чувствителен аз не забелязвам да има разлика с FRS8.Много съм доволен!Засега :twisted:

Riptor

#55 Мнение от Riptor »

dragul написа:Всъщност варианта е един.Да се смени FRS8 с някой друг широколентов :) Лично аз избрах Tangbang W3-871SA.Това говорителче реши всичките ми проблеми.Има си вече високи и ги няма дразнешите среди!Въпреки че го дават по чувствителен аз не забелязвам да има разлика с FRS8.Много съм доволен!Засега :twisted:


Хм.. е уж сърцето на тази ТЛ е точно фрс8, пък ти си го сменил.. Ще те оставя да послушаш малко и пак ще те питам за този Тангбанд - дали пак да трупам говорители по шкафовете...

dragul
има опит
има опит
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#56 Мнение от dragul »

под сърцето на системата имат в предвид че се разчита на широколентов а W130 е за да го подпира за ниските честоти.Освен това тия проекти маи са правени когато tangbang не се е предлагал на пазара...Не съм сигурен.Наистина FRS8 свири много хубаво,но тангбанга е по балансиран!Няма падове след 10Kz ,а и средните му не ме дразнят толкова колкото при FRS8.Имам и едни хорнички с FRS8,на които сложих тангбанга и пак повече ми хареса...но някак си не ми се дават още 84лв.НЯкой ден може и да дам :) Все пак това си е лично мое мнение и не искам да ангажирам никой с него!Пича в магазина ми даде няколко модела да пробвам и този най ми хареса!

Riptor

#57 Мнение от Riptor »

dragul написа:под сърцето на системата имат в предвид че се разчита на широколентов а W130 е за да го подпира за ниските честоти.Освен това тия проекти маи са правени когато tangbang не се е предлагал на пазара...Не съм сигурен.Наистина FRS8 свири много хубаво,но тангбанга е по балансиран!Няма падове след 10Kz ,а и средните му не ме дразнят толкова колкото при FRS8.Имам и едни хорнички с FRS8,на които сложих тангбанга и пак повече ми хареса...но някак си не ми се дават още 84лв.НЯкой ден може и да дам :) Все пак това си е лично мое мнение и не искам да ангажирам никой с него!Пича в магазина ми даде няколко модела да пробвам и този най ми хареса!
Еееххх, ако чифта е 84лв, това автоматично отхвърля този говорител... засега. Все пак проекта е бюджетен. Но ще си запиша модела и евентуално след ремонт и някаква акустична обработка на помещението, може да събера някой лев и за нови говорители. Ако някой се чуди за този проект - да не се разубеждава от думите ми!
като за 350-те лв. които ми излезе е пушка! Баланс между сила/качество/цена!

Само трябва да послушам по-разнообразни системи за да имам по-голяма база за сравнение, а в моя град само едни единствени ТЛ-ки с висок клас говорители и малки хорни с ФРС8 съм слушал.

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#58 Мнение от Stoqn »

Скоро ще можеш да чуеш Етери в хорни и Червено хапче.Мисля че проекта е добър.Все пак не може да се очаква много от проект с бюджетни говорители.За справка 350лв. ми излезна само материала за хорните. :)
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

dragul
има опит
има опит
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#59 Мнение от dragul »

350лв?Много бе?Сега изчислявах че са ми излезнали 230лв?!Финиш нямат но 120лв не ми се вярва да ми излезе.Според мен с Tangbanga пак си е бюджетен проекта!За начина по който свирят колоните(мнооого радват), проекта даже си е ултра бюджетен!!!

Riptor

#60 Мнение от Riptor »

Прав си, към 250 ми излязоха. Сега направих бърза сметка. Ако толкова хвалиш този тангбанд... Ще се замисля, но определено няма да имам и време и пари за това скоро.


Дано Стоян успее да сглоби хорните и най-вече лампов усилвател навреме та да ги чуя преди началото на лятото, макар, че си представям колко играчка е и като знам, че прави нещата както иска, а не както се получат...



Евентуален мод с фазов палец дали би докарал свирнята на ФРС8 до ясни високи? (понеже най-видимата разлика с ФРС8 е точно палеца). Ако някой е модвал - нека сподели.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта