Хорна с BG-20

Съобщение
Автор
Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#16 Мнение от DJ Popa »

Crossblade написа:Защо се занимавате с проекти като хорни за БГ20 ? Не са ли прекалено НЕуправдани, имайки предвид говорителя :roll:

Мятайте ТЛ-ите ;) Доста по малко труд и материал са :? 8)


Ами как защо? Логично е да се направи първо нещо с малък бюджет , да се види потенциала на конструкцията и съответно дали ще се хареса звученето чисто субективно. Чак след това вече може да се говори за развитие на нов проект в по-горен ценови клас. Пък и експеримента никога не е излишен. Едни от най-великите открития са станали случайно или по грешка.

Мирилай , ако се постави вата и се хибридизира конструкцията с ТЛ , как мислиш ще се променят нещата? Ватата би трябвало да заглади пиковете , поради късия рупор /съответно бумтенето ще изчезне и ще се подравни АЧХ-то/... Какви са според теб оптималните размери на рупора и компресионната камера за този говорител?

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Miroslav Danov »

Моята пробна хорна, която вече от доста време слушам е горе-долу така: L=2,5m; камера-около 8л, като дъската зад говорителя е на разстояние 13см; гърло-70см^2; уста-0,15м^2. Но това не е окончателно - сега нямам свестен усилвател и съм замразил проекта.
Избягвам ватата, че тя малко поомазва нещата. Също е добре като слушаш през устата да не излиза изкривен звук.
Пробни кутии и игра. Това наред с четенето.
Успех!

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#18 Мнение от DJ Popa »

Мирилай , моля те постни , ако можеш едно чертежче да видя за какво точно иде реч при твоя проект. Според теб как стоят при хорната проблемните силни високи среди на БГ20 , пак ли са така натрапчиви? Има ли начин да се потушат малко по акустичен начин , без да се ползва фазов палец?

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Miroslav Danov »

Това което съм правил не е окончателно и не се наемам да го давам за пример. А за крещенето - там е работата, че то потъва. Особено при по-къса хорна. Тръгнах от Mauhorn12, удължих я и одълбочих малко камерата за да не оцветява толкова. Много дългата хорна започва да вкарва закъснение.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#20 Мнение от DJ Popa »

Дългият рупор значи по-нисък бас , но и по-голямо закъснение... В този смисъл , Мирилай , смяташ ли , че в долния проект рупора е прекалено дълъг?

http://www.speaker-online.de/bauen/bhorn.htm

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Ivan Rachev »

mirilaj написа:Това което съм правил не е окончателно и не се наемам да го давам за пример. А за крещенето - там е работата, че то потъва. Особено при по-къса хорна. Тръгнах от Mauhorn12, удължих я и одълбочих малко камерата за да не оцветява толкова. Много дългата хорна започва да вкарва закъснение.


скороста на звука в въздух е 340 м/сек , на устата трябва да имаш 180 градуса закъснение , ако не искате ниски правете къси хорни :wink:... хубаво е когато се говори за хорни да се говори от практически опит :wink: ..за мен хорна с дължина 2,5 метра е меко казано недостатъчна :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#22 Мнение от Miroslav Danov »

Лично аз търсех хубави среди, а не толкова нисък бас

M.L

#23 Мнение от M.L »

проектите стават и са добри и ефтини но за съжаление моето мнение освен за съраунд за друго немогат да се ползват
РЕСПЕКТ от мен

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#24 Мнение от oceanman »

Късите хорни с голяма уста дават допълнителено ниво на ниските честоти, но тъй, като слизането е около 24 дб/октава, и обхвата им е по-малъки честотата до която слизат е по-малка... Това обаче дава възможност именно на БГ20 да потуши грозния крясък в средите...Но трабва според мен да се намери разумния компромис...дали дълга хорна с малка камера, или къса хорна с голяма камера...Според мен БГ 20 не става за дълга хорна...
Грешка е според мен да се пренебрегват произволно Т/С параметрите при проектиране на хорни...
Конструирането на добре звучаща хорна си е доста комплицирана работа и нещата трябва да се огледат от всякъде при проекта и при изработката...
Поправете ме, ако греша....

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#26 Мнение от Teodor Ainadjiev »

BlackBLOOD написа:Mirilaj струва ми се че крещящите среди на БГ20 само с БЛ хорна не можеш да ги преодолееш. Дори и да ги изравниш ,високите над тях ще останат далеч назад. Трябва да се комбинира със някаква предна хорна , но става прекалено сложно(за мен). По добре го отрежи тоя БГ20 резултата е сериозен в полза на по - гладка АЧХ...


Вярваш ли си ? Предния рупор допълнително ще вдигне средите ;-)

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Miroslav Danov »

Блек, като сложих фазовия плуг излязаха високи, които се сляха с крещенето от горе. Отдолу пък, играят оцветяванията от камерата, която е без вата. С други думи, в момента крещенето не ме притеснява, ами се чудя как да намаля ниските.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от Ivan Rachev »

mirilaj написа:Отдолу пък, играят оцветяванията от камерата, която е без вата. С други думи как да намаля ниските.


Оцветяването не ти идва от факта че камерата е без вата :wink:
Намалявай обема на камерата докато не ти харесат ниските и не се притеснявай ...правилото за 4-рите литра :)
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#29 Мнение от Miroslav Danov »

Иво, що за правило е това?

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#30 Мнение от Ivan Rachev »

:) :wink: обема на камерата
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта