ТЛ проект с ARN 188/8 и FRS8 в затворен обем

Съобщение
Автор
Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

ТЛ проект с ARN 188/8 и FRS8 в затворен обем

#1 Мнение от Ivan Dimov »

ще започвам ТЛ проекта на haverr с TVM ARN 188/8
http://snimka.bg/photo.php?photo_id=1105779
Той е комбиниран с високочестотен говорител Visaton.
Тъй като след слушане на неговите колони, последните ми допаднаха много, с разлика на средите, реших да направя неговия проект, като заменя пищялката с FRS8.
Идеята е да има по-изразени среди, които при варианта с пищялка остават на заден план.

Преди време реализирах ТЛ с TVM-a, но поради прекалено малкия офсет и прекалено дългата линия за този говорител, ниските бяха без обем, доста сухи и провлачени.

Идеята е TVM-a да се комбинира така с FRS8, че да се запази офсета такъв, какъвто е на чертежа на haverr. В същото време двата говорителя да са максимално близо един до друг, а линията също да се запази, както и обема.

Мислех за комбиниран вариант с проекта на Кирилов (2-ри опит)
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... 97&start=0
за FRS8 в затворен обем, но не мога да го измисля практически - или двата говорителя са далече един от друг, или линията се скъсява, или офсета, а от предишния ми проект видях че на TVM-a му трябва доста голям офсет.

Моля за идеи, благодаря на всички
:D

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

tl

#2 Мнение от Cvetomir »

В крайан сметка дадените от производители стойности са за ориентир , преди да правим нещо нали ги мерим . Слушали сме и двата драйвера, не виждам проблем да се съчетаят , все пак слушаме тях а не фирмата. Абсолютно против съм твърдението, че всички говорители трябва да са на една фирма .
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#3 Мнение от Cvetomir »

в никакъв случай не съм си и помислял да обиждам, който и да е във форума , особенно тези които са със ******* (много звезди) напротив бих се поучавал от тях. Иван слуша моя проект и остана доволен , искаше да го повтори , опитах се да го насоча към широколентов говорител , просто човека не е слушал такова нещо , а и от време на време иска да има "джангър" , за това се насочихме към този вариянт . Естествено бюджета е решаващ.
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivan Dimov »

Благодаря за съветите.
Както спомена haverr идеята ми е колоните да могат да издържат на по-големи натоварвания (купон например, макар да се налага 1 път в годината :wink: ) и това беше причината да се откажа от идеята за широколентов говорител.
А и според мен не би трябвало, ако говорителите се замерят, да има проблем в съчетаването на различни марки говорители.
А за TVM-a съм убеден в съвета на gps, че е по-добре да се ползва 188/05, просто проекта на haverr ми хареса много, а и ако сменя говорителя ще трябва да се смята проекта наново (с което се съмнявам че ще се справя :) )

gps, ако се ползват 2 FRS8 в паралел това няма ли да засили прекалено средите и високите :roll: ?
А относно нагъването като охлюв, имаш ли някакъв пример който мога да погледна? Или по скоро имаш в предвид, че е прекалено сложно и не си заслужава да съчетавам двата говорителя :)

Благодаря предварително

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivan Dimov »

ясно, благодаря
И аз имах нещо такова в предвид,
http://snimka.bg/photo.php?photo_id=1096875
но беше най-добре да се допитам.
Това означава ли, че единственото, с което ще трябва да се съобразявам при този вариант остава обема, след като останалите характеристики могат да се запазят :roll: ?

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от oceanman »

Приятелю, ТЛ е труден проект по принцип. Има куп тънкости. Ако искаш перфектна конструкция измери параметрите и тогава смятай. Не повтаряй проект, дори да е перфектен...
Ако не можеш, помоли някой да ти го оптимизира, но след измерени говорители... АРН 188 не може да го комбинираш с 1 ФРС 05 е по добър от 08..

Успех...

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivan Dimov »

gps написа:
dimakcho написа:ясно, благодаря
И аз имах нещо такова в предвид,
http://snimka.bg/photo.php?photo_id=1096875
но беше най-добре да се допитам.
Това означава ли, че единственото, с което ще трябва да се съобразявам при този вариант остава обема, след като останалите характеристики могат да се запазят :roll: ?
Така както си го дал на чертежа просто свиваш площа на ТЛ над басовия драйвер :!: Нали имаме стесняваща се ТЛ а не ........разширяваща се до офсета на драйвера-стесняваща се по-надолу :wink: Има и други начини на нагъване на линията ако искаш да запазиш офсета


Загрях, благодаря :lol:

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Ivan Dimov »

Това е интересно, бях го разглеждал този проект на www.speaker-online.de но не загрях, че така може да се запази офсета :D
Много интересна идея, благодаря

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#9 Мнение от Simonov »

Използвайки това разположение може без проблем да се направи и по "тънък" и висок ТЛ. Довечера ще пусна и един примерен чертеж на това което ми се ражда в главата в момента, че сега нямам AutoCAD :D

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#10 Мнение от Simonov »

Нещо такова ми се въртеше из главатa: :pm

Изображение
Изображение

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivan Dimov »

Ясно, благодаря. :D
Това е начина, но ще се опитам да е с горен порт. На мен лично повече ми допада.
Твоят вариант всъщност, ако не му се слага преграда отзад, а остане така се явява нещо като с горен порт.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#12 Мнение от Simonov »

Можеби нещо такова, но тук конструкцията става по сложна и си иска майсторлък. За мен лично би било трудно за изработка :oops:

Изображение
Изображение

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#13 Мнение от Simonov »

Да, именно голямата кухина в средата на кутията ме притесни.
Друга вариант за справяне със ситуацията е AlphaTL. Там проблем с офсета не съществува и е лесно да се сложи широколентовия в непосредствена близост до НЧ. Друг е въпроса до клоко този говорител е подходящ за Alpha :roll:
Изображение

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от oceanman »

Свежа идея,Жоре :wink:

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Ivan Dimov »

Благодаря за отзивите. Макар че това ще ми е 3-тия проект май ще ми е много сложно да го направя точно, затова май засега ще мина на другия вариант - ТЛ с Monacor SP-200x, а за този ще чакам да понатрупам още малко опит. :D

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта