Малък TL-проект

Съобщение
Автор
Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Малък TL-проект

#1 Мнение от Kiril Kirilov »

Целта ми беше да направя малки колонки за разполагане в/у масата на компютъра (от двете страни на монитора). Разбира се бюджетът не биваше да е много голям... Реших да се движа м/у 50 и 100 лв., защото има много пластмасови боклуци в този диапазон (е да, с вградени усилватели са, но няма да коментираме какви...). Бях се нагледал отдавна на едни симпатични 8 см. широколентови говорители на Visaton FRS 8 4 OHM
http://www.visaton.de/english/artikel/art_260_1_3.html, защото имаха много добра АЧХ, вижте я: http://www.visaton.de/english/bildgross/260_afrequenzgang.html, а и ги слушах в магазина и забелязах, че се звучат вярно и приятно.
Обмислях да използвам 5-6 литрова кутия затворен обем или някаква малка предавателна линия, и споделих това с консултанта в магазина. Той ми предложи един проект, който вече е бил реализиран с този говорител:
Изображение
Актуалните размери ще ги постна допълнително, защото останаха на летящ лист :oops:
Ами...сковах ги и им поставих говорителчетата...
Когато го пуснах засвири толкова добре за размерите си, че предпочитам, коагто съм пред компютъра да слушам тях, при все че точно отстрани до тях са Воит Пайповете, но просто се падат малко в страни и съм извън стереото... Т.е. впечатлвнията ми след 4-5 часово слушане са, че звучат изключително добре за размерите си и когато ги слушате отблизо, дават много варна звукова картина. Според мен са много добър проект за парите си и дори могат да станат за сериозно слушане в случаите, когато човек не разполага с никакво място, но иска да слуша по-истински музика...
Ето и няколко изгледа на вече свирещите, но незавършени външно колони:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#2 Мнение от Dman »

Да ,приятна ачх ,но за сметка на ниската чувствителност -80 дБ
откъм линеен ход на говорителя и откъм ниски как се получи ТЛ-а ?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Бравос

#3 Мнение от Ivo_Hristev »

Бравос!
Ще трябва да организираме едно слушане :D
Между другото от къде взе този демпващ материал? Изглежда доста добре :)

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#4 Мнение от Teodor Gugulanoff »

на мен също ми харесват като идея и като общ вид .. а най ме изкефи купчината бумаги върху кулата ;)
Изображение

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въпроси :-)

#5 Мнение от Kiril Kirilov »

Отговарям :
1.82 дб/ват/метър са... моя зен ги клати като круши без проблем, и за разстояние до тях 70-80см, имам достатъчно ниво при тяхната чувствителност и мощността (30-тина вата) на Зена...
Разбира се можеш да ги разклатиш извън линейната област, но няма нужда...
На много ниски ги няма, но звучат изненадващо за размерите си...
2.Демпващият материал е от Физатон-магазина... около 1 квадрат е и е 9 лв...
За симулации, пробах на М.Дж.Кинг с моделите и слизат и по-надолу, но с по-дълги кюнци...
Има и хорн-вариянт, но не ми се чете нещо, че е на немски...
Има обаче доста хляб в тоя драйвер, защото е само 16.93 лв. а звучи доста вярно...
Мисля да "обмисля" 2-лентов вариант с него от 200хц нагоре и нещо 11-13 см. отдолу за near-field монитори... че един приятел музикант ме врънка, но иска малко повече ниски...

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Хайде пускай размерите и не се ослушвай! :wink:
Между другото сега намерих парчета ламиниран паркет (HDF 8мм) и се чудя дали няма да свършат работа (имат перфектен външен вид!)

Гост

#7 Мнение от Гост »

3aropka написа:Между другото сега намерих парчета ламиниран паркет (HDF 8мм) и се чудя дали няма да свършат работа (имат перфектен външен вид!)

Мисля, че някой в дировския форум беше споменал, че HDF има нисък декремент на затихване... и нестава (ако не се лъжа беше Ручо)! 8мм не е ли тънко? А може би при войтпайповете не е от значение. Така ли е? Не съм много наясно с тия системи :oops:

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Dimensions

#8 Мнение от Kiril Kirilov »

Изображение

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от oceanman »

И аз преди половин година мислех да го правя...но малко по-големичко....За да го докара към 50-те херца...Има потенциал системата...И забележете...Тя е Трансмишън лайн....

Zmej

#10 Мнение от Zmej »

Браво, Кирилов, ще взема да се амбицирам и аз да си спретна едни такива за бачкането, че сега е една мъкаааа...

Аватар
KOKO1
има известен опит
има известен опит
Мнения: 39
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Dimensions

#11 Мнение от KOKO1 »

Браво Кириле ! Хубава колонка се е получила ... Надявам се и на звук да е така.. !

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от oceanman »

Абе ще дойдете вие на моя за Трансмишън лайн ама.... :wink: :lol:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въпрос

#13 Мнение от Stefan Stefanov »

Така ми се струва че ще влиза прах през отвора горе, а и съм сигурен че децата ми ще я напълнят като касичка с боклуци :D
Мислиш ли че е добра идея да се завърти канала така че отворът да дойде отпред?
Например така:

[img:f5a3a86f57]http://bgaudio.org/images/upload/box_comp.gif[/img:f5a3a86f57]

Височината на добавената част от канала е също 35 мм

Zmej

Re: Въпрос

#14 Мнение от Zmej »

3aropka написа:Така ми се струва че ще влиза прах през отвора горе, а и съм сигурен че децата ми ще я напълнят като касичка с боклуци :D


Ама то като е за болкуци, децата са безкрайно изобретателни... Защо си мислиш, че ако отдорът не е отгоре, това ще е някаква пречка? :wink:

А и имам въпрос... На колко горе-долу е настроен сега TL-a? А с колко ще падне след модификацията на Загорка? Някой смятал ли го е? И още въпросителни имам, ама по-натам... :wink:

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от oceanman »

С наколко...Може би 2-3..Сега не съм пред програмата...Правилното е да се модифицира съотношението на скосяване...Но става,като се има пред вид,че не е Хай-енд проект...Има и друг вариант...Аз бих сложил вата.....Не както е направил Кирилов. Тези пирамидки са май от дунапренен тип и не вършат добра работа....Когато сложих полиестерна вата нещата рязко се промениха към по-добро...Също бих увеличил Площта на затворения край...Това също е начин виртуално да се увеличи дължината на линията.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта