CD плеър през UPS?

Съобщение
Автор
Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

CD плеър през UPS?

#1 Мнение от bis »

Въпросът ми към по-знаещите е такъв:
Ако се включи CD плеър през UPS, това ще доведе ли до някакви нежелани последствия най-вече за звука, а евентуално и за самият плеър . "Терзанията" ми са породени от факта, че на изхода на UPS-а напрежението не е истинска синусоида а и високочестотните съставки при недобри филтриращи групи може да окажат влияние. Изобщо, някой от Вас правил ли е подобни изследвания, в аудио-тракта колкото и безмислени да изглеждат за практиката. Благодаря предварително!

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от Fenkiller »

С УПС е кофти.
Ако искаш да стане нещо по добро ,сложи разделящ трансформатор 220/220 волта.Двойното трансформаторно разделяне ще ограничи високочестотния шум!
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#4 Мнение от bis »

Проблема е такъв, че понякога мрежовото напрежение "премигва" и съответно плеъра се ресетва и започва отначало, което съгласете се е доста досадно. За усилвателя няма проблеми, кондензаторите поемат пика, но за плеъра......Имате ли някакво решение на задачата. За компютрите съм взел три UPS-а и евентуално единия да го "преквалифицирам" за аудио?

brum

#5 Мнение от brum »

Нещо ме навежда на мисълта че по-скоро плеъра е не съвсем наред - отвори го и му виж кондезаторите дали не са дали фира. Къде живеете че така да прекъсва мрежовото напрежение?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от velinski »

Принципно захранванията на плейърите би трябвало да поемат кракотрайни падове в напрежението...

Освен ако твоя не е някоя пръчка много нисък клас.

Иначе решението ти е стабилизатор от стар лампов телевизор + няколко варистора на изхода.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#7 Мнение от Tisho »

bis написа:Проблема е такъв, че понякога мрежовото напрежение "премигва" и съответно плеъра се ресетва и започва отначало, което съгласете се е доста досадно. За усилвателя няма проблеми, кондензаторите поемат пика, но за плеъра......Имате ли някакво решение на задачата. За компютрите съм взел три UPS-а и евентуално единия да го "преквалифицирам" за аудио?


Отвори си плеъра и смени изходните кондензатори с по-големи. :wink:

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#8 Мнение от Tisho »

velinski написа:Иначе решението ти е стабилизатор от стар лампов телевизор + няколко варистора на изхода.


Стабилизатор от стар лампов TV е много кофти решение...
Имайки в предвит че са ферорезонансни. Формата на изходното напрежение е нещо което слабо прилича на синусоида. Изходното напрежение зависи от товара(без товар може и 300v да стигне).
А да не говорим че един CD-плеър за такъв стабилизатор е почти без товар... :wink:

Най общо казано ако не гръмне то поне няма да има подобрение в начина как свири. :idea:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от velinski »

Имам 3 стабилизатора на вилата и трите дават точно 235-240V без товар.

За формата на вълната си прав, че е различна от мрежовата синосуида, но някакви нечовешки аномалии в звука на плейър, захранен през стабилизатор, аз лично не забелязах.

На изхода си дават точно 50Hz по БДС.

Преди години това беше единственото решение за слушане на музика на вилата ми, където волтажа беше между 160 и 190V...
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#10 Мнение от Tisho »

Може...
Ама преди доста години се занимавах с ремонти и ми беше писнало да оправям захранващи блокове на телевизори включени след ферорезонансен стабилизатор (защото има и едни други стабилизатори, които са с релета и трансформатор с много изводи).

Ефекта беше включваш телевизора - работи, спираш го от дистанционното и вече е за ремонт. :wink:

Голям зор видяхме тогава докато ги научим да не ги ползват тези кондензаторно-дроселни стабилизатори... :wink:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от velinski »

Ще ми е любопитно и Goro да си даде експертното мнение по въпроса със стабилизаторите.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

Re: CD плеър през UPS?

#12 Мнение от mitaka »

bis написа:Въпросът ми към по-знаещите е такъв:
Ако се включи CD плеър през UPS, това ще доведе ли до някакви нежелани последствия най-вече за звука, а евентуално и за самият плеър . "Терзанията" ми са породени от факта, че на изхода на UPS-а напрежението не е истинска синусоида а и високочестотните съставки при недобри филтриращи групи може да окажат влияние. Изобщо, някой от Вас правил ли е подобни изследвания, в аудио-тракта колкото и безмислени да изглеждат за практиката. Благодаря предварително!


Струва ми се, че е на лице малко недоразумение - въпроса ти е зададен малко неточно с което ми се струва, че подведе някой от колегите във форума !!! Отосно работа на UPS-a има 2 възможни ситуации:

1. Дежурен режим (Stanbay) или когато има 220v в мрежата - в този режим няма да имаш влошаване на качествтото защото UPS-а на практика не работи.
2. Авариен режим - със сигурност ще имаш проблеми с качеството и то е ясно забележими поради спецификата в работата на тези устройства - въпреки, че има модели специализрани за домашана употреба (имам такъв у дома) при които типичните смущения са сведени до минимум.

Надявам се, че задавайки въпроса си нямаше предвид да използваш UPS-а си за аудио при ситуация 2 ? .... ако пък случайно си имал - ЗАБРАВИ !!! :wink:

Аз лично оправдавам използването на UPS в аудиото единственно с "медицинска" цел - или предпазване на аудио системата от нездравословни гаври на НЕК ..
Малко са тези, които знаят колко много е необходимо да се знае, за да се осъзнае колко малко знаем ....

Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: CD плеър през UPS?

#13 Мнение от bis »

mitaka написа:Струва ми се, че е на лице малко недоразумение - въпроса ти е зададен малко неточно с което ми се струва, че подведе някой от колегите във форума !!! Отосно работа на UPS-a има 2 възможни ситуации:

1. Дежурен режим (Stanbay) или когато има 220v в мрежата - в този режим няма да имаш влошаване на качествтото защото UPS-а на практика не работи.
2. Авариен режим - със сигурност ще имаш проблеми с качеството и то е ясно забележими поради спецификата в работата на тези устройства - въпреки, че има модели специализрани за домашана употреба (имам такъв у дома) при които типичните смущения са сведени до минимум.

Надявам се, че задавайки въпроса си нямаше предвид да използваш UPS-а си за аудио при ситуация 2 ? .... ако пък случайно си имал - ЗАБРАВИ !!! :wink:

Аз лично оправдавам използването на UPS в аудиото единственно с "медицинска" цел - или предпазване на аудио системата от нездравословни гаври на НЕК ..


:) Всичко това е така при условие, че ползваш бек-ъп ю пи ес-и. Те се включват със някакво минимално закъснение, когато напрежението падне под определено ниво. Това са така наречените офлайн устройства.
Само, че нещата стоят по друг начин със другия вид (онлайн). При тях ВИНАГИ трансфертера ползва напрежение от батерията, която е включена и постоянно в режим на зареждане. Това е за да се елиминира времето за превключване (колкото и минимално да е). Надявам се, схвана принципите на двата основни вида непрекъсваеми токозахранващи устройства.

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

Re: CD плеър през UPS?

#15 Мнение от mitaka »

bis написа: ... Само, че нещата стоят по друг начин със другия вид (онлайн). При тях ВИНАГИ трансфертера ползва напрежение от батерията, която е включена и постоянно в режим на зареждане. Това е за да се елиминира времето за превключване (колкото и минимално да е). Надявам се, схвана принципите на двата основни вида непрекъсваеми токозахранващи устройства.


Да наистина "нещата" с рийлтайм UPS-ите стоят по коренно различен начин .... махаш т.1 и "нещата" си идват на мястото !!! :wink:

Ако все пак искаш да използваш алтернативно мрежово захранване мисля, че едно бензиново мини-генераторче HONDA ще ти свърши по-добра работа on-line UPS-а ... пък и ще ти излезе по евтино !!! :idea:
Малко са тези, които знаят колко много е необходимо да се знае, за да се осъзнае колко малко знаем ....

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта