Помощ и/или предложение

Съобщение
Автор
Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

Помощ и/или предложение

#1 Мнение от rusnache »

Като за начало искам да упомена, че имам някакъв опит в car audio-то. Знам, че то е далеч от качествените Hi-End домашни системи, и заради това явно съм далеч от истината в опитите си да направя каквато и да била домашна система. Програмки от типа на БасБокс и JBL SpeakerShop се оказаха крайно безполезни в опитите да създам каквото и да било.
Та по същество, разполагам със следния говорител : http://www.tymphany.com/datasheet/printview.php?id=355. До тук добре, говорител имам, ама до колкото знам само с него нищо нестава, пък и опита го показва. Идеята ми е да го ползвам за домашеното си озвучаване, или по-точно, за да си гледам с кеф филмите, докато ниските честоти ги пресъздава той, а всичко останало за момента се пресъздава от оригинални "сателити" от система за домашно кино Jamo. По-точно ето тази: http://technomarket.bg/product_detail.p ... d=09011580 Като качество на звука съм що-годе доволен.
Цялата ми идея да правя каквото и да било е, че незнайно как милата ми майка забучи ваза в говорителя на суб-а и сега той е меко казано осакатен. Замислих се в смяната на говорителя, но все пак реших да опитам да създам нещо самостоятелно.
Правих какви ли не стандартни разработки, копирайки ги от автомобилното озвучаване. Файда никаква, все не е това което постигаше суб от домашна система за 250лв. включваща в себе си и плеара и усилвателя ( казвам го за да се има предвид, че не е нищо особенно.
Та така, молбата ми е към заклетите аудиофили да ми окажат помощ/дадът предложение за изработката на конструкция за този говорител, така, че той да се доближи поне малко, ако може и повече, до качеството на една средно грамотна система за домашно кино ( в досегашните си опити съм подминал качеството на Санг/ТЦМ/ЛГ ).
Като до сега съм пробвал следните конструкции: стандартен кейс с фронтово разположен говорител и фазоинвертор, имаестен фазоинвертор на срещуположната на говорителя страна, страничен фазоинвертор. Пробвах и затворен обем, още по-отчайващо. Пробвах бандпас, горе долу ставаше, ама много размазани ниски.
Това което целя е този проект да става за гледане на филми, а не толкова за слушане на музика. Надявам се нужните хора да ме разберат, че неискам суб от който да ми дрънчи целия апартамент, а искам суб който да доставя удоволствие и да придава смисъл на гледането на ДВД с 5.1, а не cinema screener на слушалки.
Стаята в която ще се намира е с размери 6х3.4. Таван на 2.65, стени покрити с латекс, подова настилка от гранитогрес съчетан с ламиниран паркет. Суб-а стои върху гранитогреса с идеята, че е по-малко звукопоемащ.
Моля за сериозна помощ. Явно опита ми с автомобилното озвучаване е крайно безполезен при опитите ми да създам нещо грамотно за дома.

wassilzaza
има известен опит
има известен опит
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 1:00 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

#2 Мнение от wassilzaza »

Понеже заглавието на темата е помощ или Предложение първо едно предложение: http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... pic&t=8116
А помощ, то щом си пробвал басрефлекс (с няколко разположения на ФИ), затворен обем, бандпас значи ти остава само ТЛ. При 6,5" ще се получи нещо, което няма да е с големи размери, сравнено с хорна (не изключвам и нея като вариянт). Поздрави!
The real Sound is Horn Subwoofer !!!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

С Peerless 830946 няма проблем да се направи обикновен басрефлекс. При 15 литра обем и фазоинвертор, настроен на 45Hz се получават 40Hz@-6dB. Груповото закъснение обаче е около 12ms (при диаметъв на тръбата 50mm), което е твърде високо за да бъде басът стегнат и отчетлив.
При бандпас, както правилно си забелязал, нещата са по-зле.
Решенията, които остават, са следните:
- Затворен обем + активен Линквиц филтър. Може би най-компактното решение. За да работи добре, изисква прецизна настройка на филтъра по реално измерените параметри на говорителя в кутията.
- Къса хиперболична хорна с дължина 520mm, полщ на гълото 12cm2, на устата 400cm2 и компресионна камера 15 литра. С нея се постигат 30Hz@-6dB при обем на цялото озвучително тяло под 20 литра. Необходима е много прецизна изработка на кутията и по-точно на хорната.
- TL с дължина 1.8m, начална площ 240cm2, изход 120cm2, отместване 350мм, обем около 35 литра. Получават се 40Hz@-6dB, но поради малкия наклон на спад на АЧХ, басът се възприема субективно като много дълбок и плътен.

Всички тези конструкции не решават проблема с ниската чувствителност (около 85dB/W/m) на този драйвер. Единственият начин да я повшим, е дълга преднонатоварена хорна, но за съжаление обемът и отива към 70 и повече литра...

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от DLS »

Идеята за къса хорна звучи прекалено примамливо :) Всъщност пробвано ли е? 30хз на -6дБ е доста сериозно постижение за озвучително тяло от този калибър...

Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

#5 Мнение от rusnache »

Окей. Малко не ми е точна картината в главата, но ТЛ и хорната не са ли по-подходящи за слушане на музика? Понеже аз музика си слушам на компютъра на съвсем различни колонки това което ще правя е само за гледане на филми. Дано ме разбирате. Днес ще се заема с проектирането на хорната все пак, ама знам ли, хорна ползвана за суб на ДВД система, нема ли некой от вас да ми набие шамарите за опропастяването.
Поздрави.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

DLS написа:Идеята за къса хорна звучи прекалено примамливо :) Всъщност пробвано ли е? 30хз на -6дБ е доста сериозно постижение за озвучително тяло от този калибър...


Точно това не е пробвано.
Резултатите са на база изчисления и симулации.
Засега обаче нямам непсолучливо проектирана хорна.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Ако искаш сравнително проста конструкция (междинен ваириант между хорната и бас рефлекса ) - можеш да опиташ бандпас 4-ти ред. В бас бокса се задава като bandpass single tuned box. Преходните му характеристики са близки до тези на затвореният обем, а настройата му е доста проста непретенциозна.

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Martin Krumov »

Ivo_Hristev написа:Ако искаш сравнително проста конструкция (междинен ваириант между хорната и бас рефлекса ) - можеш да опиташ бандпас 4-ти ред. В бас бокса се задава като bandpass single tuned box. Преходните му характеристики са близки до тези на затвореният обем, а настройата му е доста проста непретенциозна.


Лелее :) Каква играчка е докато се получи приемлива графика... Но поне обема ще е доста малък. Около 14л. го смятам аз за двете камери :roll:
Така се губят още 3 dB от чувствителността на ОТ :roll: Или просто аз не улучвам подходящите настрйки?

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#9 Мнение от DLS »

14l za двете камери? Как тогава ще се настрои камерата с порта на подходяща честота?

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Martin Krumov »

Добре де нека бъде 16л. Но не ми допада картинката.
Май с този говорител трудно ще се изкара бърз бас :?:

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#11 Мнение от Sylis »

myst3 написа:Добре де нека бъде 16л. Но не ми допада картинката.
Май с този говорител трудно ще се изкара бърз бас :?:
Опитай да вдигнеш малко настройката на ФИ на 4-тия ред...и тези 3 дб ще се постопят,но същевременно с това ще изтеглиш малко закъсненията напред към 40-те хц

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivo_Hristev »

Сега си поиграх с този говорител и нещата наистина не са никак розови. При бас рефлекса може да се изкара около 47 Hz, но с големи групови закъснения ( 15ms ). С бандпас 6-ти ред - кошмар. АЧХ като на кино (f3=50Hz) , закъснения - 17 ms, и това е в най-добрият случай. Ако се опиташ да свалиш f3 zakysneniqt otiwat nad 20 мс. Бандпас 4-ти ред - там трагедията е пълна. Извинявам се че съм те подвел. Правил съм експерименти с SLS 10` и там бандпас 4-ти ред се оказа добър компромис. С този говорител обаче нещата не стоят така. Трябваше от самото начало да погледна, че EBP=Fs/Qes=110. Още на пръв поглед се вижда, че говорителя ще е най-подходящ за бас рефлексни конструкции.

Мога да те посъветвам единственно да се ориентираш към SLS 10` . При него с цената на по-голяма кутия - около 60 литра сумарен обем се получават F3 около 38 Hz и закъснения около 11ms.

П.П.: както е казал шопа: кое си требе - оно си сака!

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Martin Krumov »

И аз вчера в свободното си време на работното място симулирах разни варянти и стигнах до около 8,5ms @ 50 Hz в 10,5л. басрефлекс с HighPassEQ филтър, като при 100W не се превишава Xmax от 8мм, Само ме притеснява 50мм диаметър на басрефлекса насочен надолу за да се побере в кутията.
Лошото е, че този варянт не върши работа защото нямаш такъв филтър.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от Ivo_Hristev »

Филтъра не е проблем - проектира се и се прави. Проблема е че този 50мм порт ще пропее при всички случаи....

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта