последователно и успоредно свързване

Съобщение
Автор
Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

последователно и успоредно свързване

#1 Мнение от Dreamer »

тука наскоро имаше лек спор за чувствителност и начин на свързване на говорителите. и се замислих. за около 1 час. И стигнах до невероятния извод, че разлика няма. (Естествено, това съвсем елементарен извод де).
Та каква идеята. Ами връзваш двата говорителя последователно и подаваш 1Вт. Тя се разпределя между двата говорителя, всеки получава по 0,5 Вт, издава звук с 3дБ по-слаб от когато е сам, заедно двата говорителя правят поне 3 дБ повече от това което самия той излъчва (т.е. нивото на звука се връща отнова на нивото което има сам говорител с 1Вт сигнал). При правилно разположение, може да се получат още 3 дБ отгоре. (Имаше някъде изследване по тоя въпрос).
Ами сега като ги свържем паралелно сичко е абсолютно същото.
Разлика все пак има и тя е в чувствителността която се получава при подаден 2,83V входен сигнал. Тогава вече разлика наистина има. При последователно свързване, чувствителността спада с 3дБ (ако не е и с 6дБ, не съм сигурен и не ми се смята), а при успоредно се качва с 6дБ. Е, ама да питам аз, к'ва ти е далаверата от това, след като твоя усилвател така и така е оразмерен за ватове, а не за напрежение. Защото при успоредно свързване се черпи по-голям ток (т.е. по-голяма мощност) и съответно усилвателя трябва да издържи.
Така, че разлика няма как ще ги свържеш, зависи какъв товар ти трябва. Ако ти трябва товар 8 ома, ще направиш два 4 ома последователно. Ако ти трябва 4 ома, то тогава два 8 ома успоредно. И не се притеснявайте, че сте ги вързали еди как си.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Miroslav Danov »

Като се замисля, всеки говорител може да се разглежда като индуктивност, нали така?
Е, като ги свържеш последователно какво става с високите?

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#3 Мнение от 100 »

Разликата е, че се променя качествения фактор при свързване последователно, защото всеки от говорителите служи като последователно свързано съпротивление за другия и променя електрическия Qe, а от там и Qt. За ниските се сещате до къде води това ако обема е оразмерен за Q-фактора на единичен високоговорител, а и при средни и високи качествените фактори имат значение за звученето. За това се препоръчва високоговорителите да се свързват успоредно. Е, в някои случаи, когато няма друг избор, може и последователно, но трябва да се изчисли или измери общия Q-фактор. И да се чуе звука на средните и високите как се е получил. Друг нудастатък на последователното свързване е, че пада надеждността-при изгаряне на единия високоговорител, млъкват и двата.

Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dreamer »

хм, това с факторите беше добро. но това трябва да се вземе под предвид когато се изчислява колоната, както се взема под предвид, че ако са два и са вързани на една равнина с еднаква фаза, то Vas им е удвоен.
А иначе относно това за последователно свързани намотки. Ами предполагам, че ако ги изчислиш, ще видиш, че разликата не е огромна. Предполагам, че първо проблем ще ти стане окачването и масата на мембраната, а след това намотката.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#5 Мнение от Zlatan Kitanov »

Не ми е ясна материята, но симулационните програми не отчитат промяна в нужните обеми при различно свързване. Някой може ли да даде информация или препратка, как точно се променя качествения фактор при последователно свързване - расте или намалява?

edit: Май трябва да расте...

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#6 Мнение от 100 »

Връзката между тоталния качествен фактор Qt, механичния качествен фактор Qm и електрическия Qe се дава от изразът:
1/Qt={1/Qm} + {Re/[Qe(Re+Rg)}
Тук Re представлява активното съпротивление на проводника, от който е навита звуковата бобина,
Rg e вътрешното съпротивление на генератора.
В нашия случай към Rg просто се прибавя и активното съпротивление на втория, последователно свързан говорител.
Справка:download, "Елентроакустика", "Озвучителни тела", стр.15

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Чисто електрически погледнато си напълно прав.
Когато говорителите се поставят в близост един до друг обаче, те създават обща звукова вълна и могат да се разглеждат като един говорител с по-голяма площ на мембраната, върху когото се подава въпросният един ват. В този случай наистина се наблюдава повишаване на чувствителността, но то не е толкова грандиозно, колкото бихме искали...
Когато говорителите са сравнително малки, а броят им е 5 и повече, те не могат да създадат обща звукова вълна, когато са свързани синфазно. В такива случаи те се конфигурират в т.нар. Bessel array...

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от Ivo_Hristev »

при TL се губи чувствителност и за това идеята е да се компенсира с паралелно свързване на драйверите...
И аз имам подобна идея ама пусто все пари не остават.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от oceanman »

Демон :wink:

Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

#10 Мнение от Dreamer »

абе стига с тая чувствителност, бе, нищо не се променя освен чувствителността за 2.83V. Ама мен кво ми е за нея. Като се повиши тая чувствителност си трябва и по-мощен усилвател. Е, същото може да се постигне и с последователно свързване. Просто по-мощен усилвател, че да отдава повече мощност при по-малък товар.
Ако усилвателя ти е ограничен откъм напрежение, тогава ще ги вържеш успоредно не щото ти трябва повече чувствителност, а да може усилвателя да ти отдаде повече мощност върху тия говорители
Да не забравяме че в колите най-добре два говорителя успоредно щото става 2 ома.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivan Rachev »

:mrgreen:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#12 Мнение от Teodor Ainadjiev »

Дълго размишлявах, доста преди да пуснете темата и стигнах до следният извод :
1.При последователно свързване промяна във чуствителноста при 1 ват няма, само се увеличава двойно мощноста и импеданса на Озв.тяло.
2.При успоредно свързване чуств. се увеличава със 3дб при 2,83V,
но не и при 1 ват ! Също и така импеданса спада N-пъти :)
Това е според мен (надявам се и не само според мен) :)
a.k.a. vitekk

Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

#13 Мнение от Dreamer »

ами това се опитвам и аз да ги убедя...:))

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Ivan Rachev »

8O :mrgreen:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта