Пасивен говорител vs. Басрефлекс

Съобщение
Автор
Аватар
Demoman
чете и пита
чете и пита
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Гоце Делчев / Пловдив
Обратна връзка:

Пасивен говорител vs. Басрефлекс

#1 Мнение от Demoman »

Кое от двете е по-добро за двулентова колона?

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#2 Мнение от Marian Lozev »

:?: :?: :?: :?: :?:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
Demoman
чете и пита
чете и пита
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Гоце Делчев / Пловдив
Обратна връзка:

#3 Мнение от Demoman »

Ами, мисля да правя двулентови озвучителни тела, с 6 инчов говорител. И се чудя как ще е по-добре - да направя обема с басрефлекс или с пасивен говорител?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Demoman написа:Ами, мисля да правя двулентови озвучителни тела, с 6 инчов говорител. И се чудя как ще е по-добре - да направя обема с басрефлекс или с пасивен говорител?


Въпросът ти прилича на:
Мисля си да си взема кола, червена, по-добре ли ще е да е с джанти 14-ки или 15-ки ?

Хайде опитай се да дефинираш по-важни неща:
1.Бюджета
2.Ако имаш вече драйвери, какви са?
3.Какъв обем е ограничението за размер на озвучителното тяло
4.(по-маловажно, но все пак има значение) Какъв усилвател, източник имаш?
5.Има ли значение за теб каква е концепцията - (басрефлектор/пасивен/затворен обем/TL/Horn) и защо?

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivelin Braikov »

Мога да ти кажа кое ще ти е по-трудно, даже клонящо към невъзможно да изчислиш и конструираш - пасивната мембрана.
А за това кое е по-добре - не знам, предполагам, че е въпрос на вкус.
По книгите пише, че пасивната мембрана влошава преходната характеристика.
Сигурно знаеш, че в сравнение с басрефлекс конструкцията (която представлява акустичен хай-пас филтър от 2-ри ред) пасивната мембрана представлява акустичен филтър от 4-ти ред.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Demoman
чете и пита
чете и пита
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Гоце Делчев / Пловдив
Обратна връзка:

#6 Мнение от Demoman »

Да отбележа - знам, че няма да постигна много. Искам да направя колони просто заради самото правене - да видя кое как е. Един вид защото си нямам друга работа :)

Говорителите вече ги имам - Boschmann G600S. http://snimka.bg/album.php?album_id=27863&photo=19

Ще се пуска на усилвател Вега - 2х35 вата на 4 ома. Други подробности не мога да дам сега - книжката не ми е под ръка.

Размера на телата искам да е максимално малък. Затова няма да е ТЛ или Хорна. Затворен обем също не ми е присърце - няма да изкарам максимума от говорителите.

Ще поставя въпроса иначе - какви са предимствата на пасивния говорител и какви на басрефлекса?

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivelin Braikov »

Demoman написа:Размера на телата искам да е максимално малък.

Значи си готов да направиш огромен компромис, пред който въпрос като "басрефлекс или пасивна мембрана звучи по-добре" абсолютно си губи значението.


...Което всъщност каза и Кирилов. Явно е усетил за какво става въпрос още в началото. 8)
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Zografov »

Demoman,щом ще правиш нещо толкова непретенциозно,скови си един затворен обем и не се занимавай с пасивни мембрани и безсмилени басрефлекси.Така или иначе от тези три вида конструкции затвореният обем си рулира :wink:

Поздрави и успех!!!
Изображение

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Предимствата на пасивната мембрана са голямата еквивалентна маса. Т.е. ако един ФИ се получи много дълъг, с помощта на пасивната мембрана може да се получи същата настройка без използването на много дълги тръби. Недостатък - трудното им конструиране и запазване на параметрите. Препоръчвам ти пасивните мембрани на Peerless и Seas. Ако си трешил да експериментираш - може да пробваш със стар говорител без магнита и шпулата.

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от DLS »

Дали не може да се пробва с втори говорител на мястото на пасивната
мембрана, но с товар на изходите му(променлив разбира се)?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Във всички случаи не бива да забравяме, че цената на една добра пасивна мембрана е съизмерима с цената на един говорител.
Особено пък ако искаме да има параметри от производителя.
Е, ако искаме да си поиграем - лошо няма. Можем да вземем говорител, на който по някакви причини липсва магнитната система.

Аватар
Demoman
чете и пита
чете и пита
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Гоце Делчев / Пловдив
Обратна връзка:

#12 Мнение от Demoman »

Мембраните ще са говорители без магнит и шпула.

Реших - ще правя с пасивна мембрана, защото ми изглежда по-сложно...

Въпрос - на коя стена да сложа тази мембрана?

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#13 Мнение от Marian Lozev »

Най добре е на страната на която е и НЧ говорител .. виш разровисе по чуждестранните форуми...
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от haralanov »

Ivelin Braikov написа: басрефлекс конструкцията (която представлява акустичен хай-пас филтър от 2-ри ред)


Аааа, тука не съм съгласен нещо... Четвърти ред е както и да го погледнеш. Това разбира се важи за класическото тунинговане при басрефлексните конструкции (с оптимална честота на настройка).
Стръмността на спадане на АЧХ при всяко акустично оформление тип басрефлекс може да бъде и трети ред, ако настройката е направена на твърде ниска честота или ако внесем загуви в обема от някакво естество. Погледнато мащабно, затвореният обем (втори ред хай-пас филтър) почти може да се отъждестви с басрефлексна конструкция, тунингована критично ниско. Преходните процеси ще са почти идентични (разбира се ако говорим за говорител с голям диаметър, ниска резонансна честота и в идеалния случай ЕВР=60-65). Малките бас драйверчета, пригодени за използване в басрефлекс, си искат висока честота на тунинговане, груповите закъснения са големи в честотния спектър с голяма басова енергия и бумтят при същите тези честоти, в резултат на което са толкова разпространени мненията, че басрефлекса "маже" и бумти, което е напълно вярно в повече от 98% от случаите. Но всяко правило си има изключения...

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#15 Мнение от DLS »

Имам същите наблюдения поведението на басрефлексите при различна честота на настройка :)
Отдавна не съм правил суб с комерсиална фБ и нямам и намерение.
Откакто възприех този подход започнах да забелязвам и как някои от ползващите басрефлекс скъпи ОТ са всъщност настроени страшно ниско, попадал съм дори на 19Хз настройка (при Avalon Eidolon).
Реално това е колона с долна граница 33Хз (-6дБ), при подходящия еквивалентен обем на басовия драйвер, порта няма да оказва почти никакво негативно влияние за честотите над 40-45Хз като същевременно целия честотен обхвая ще може да се възпроизведе без притеснения отностно Хмах.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта