Някакви примерни филтърчета за едни купешки колони?

Съобщение
Автор
TomCrafT

Някакви примерни филтърчета за едни купешки колони?

#1 Мнение от TomCrafT »

Та тази сутрин отидох до един приятел,който има кафенце.Причината беше ,че има едни колони на Sony отпреди сума ти години пуснати там към усилвателче Техникс.Колоните са двулентови и високите на едната бяха изчезнали и трябваше да се сменят.Взех едно парче SC-5 от Steady онзи ден и тръгнах днес рано сутринта с поялника.Дотук всичко идеално ама като ги отворих шях да припадна-в тези колони няма филтри,и към високите ,и към ниските всичко се подава директно.Сложих му новите високи ,пих сутрешната Загорка,но му обясних любезно ,че едва ли ще кретат дълго време така.Говорителчето на ниските е 50W,на Sony произведено в Япония и няма никакво инфо Mr.Google за него. Въпросът ми е дали не могат да се спретнат някакви примерни филтри за тези колони след като знам ,че 8 инчовото говорителче вади на ухо поне до 4 KhZ и е 8 омово,защото просто нямам откъде да взема повече информация за тази митична озвучителна система.За високичките на Visaton инфо поне се намира,но само за тях.Просто ми беше бедна фантазията как така голям къмершал производител като Сони ще направят такава издънка и на кака магия работят тези колони.Целта е да сменя и другите високи с SC-5 ,защото вече припукваха ,но 8 инчовите Сони говорители да останат.Благодаря на отзовалите се.

Аватар
mitkostoimenov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#2 Мнение от mitkostoimenov »

Има една книжка"Конструиране на озвучителни тела"-вътре ще намериш,каквото търсиш. :)

brum

#3 Мнение от brum »

Старите да не са били пиезо-та?

dei12

#4 Мнение от dei12 »

Опитай първо най-елементарното с неполярен кондензатор последователно на вч така поне няма да го повредиш, пробвай различни стойност на слух от 2.2 до 4.7 микро .

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivelin Braikov »

mitkostoimenov написа:Има една книжка"Конструиране на озвучителни тела"-вътре ще намериш,каквото търсиш. :)

А имаш ли идея къде може да се намери тази книжка?

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#6 Мнение от Sylis »


Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivelin Braikov »


Уха!
Имаш една бира от мен! :mrgreen:

gps

#8 Мнение от gps »

ТомКрафт-бедна ти е фантазията какви простотии прави фирма като Сони в аудиото :evil: Да не почвам да пиша че цяла тема ще стане......само ще спомена за китайски сонита на които след 5-6 месеца употреба магнита им губи всякакви магнитни свойства 8O :evil: и става просто парче желязо :evil: Сложи на вч Визатон поне филтър 2-ри ред нищо че е за кафене иначе вч или ще се товари излишно и ще е креслив откъм горните среди или ще свири "скопено".И ако можеш сложи и малко вата в кутията че Сони са върли противници на демпването и кутиите им са голи отвътре .........абе "гола вода ":evil:

TomCrafT

#9 Мнение от TomCrafT »

Пробелмът GPS е че освен една педя вата хваната за задния капак и двата говорителя друго вътре нямаше.Иначе на колоните пише че са Японски ама колко не се знае.Та последно какво да слагам на 8 инчовия ,защото аз на Визатонките им сложих кондензаторче ама ми е малко криво да свирят на магия.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от Ivo_Hristev »

Сложи му и еда бобинка на високочестотния, а и поне една бобина на ниския. Дибави и малко вата както казва Жоро. После слушай. Като не ти хареса нещо - пиши.

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Baco »

и към високите ,и към ниските всичко се подава директно

Един познат има подобни. На "щипките" трябва да има монтирано електролитно ( 8O ) кондензаторче. Възможно ли е да не си го видял?
На първо време можеш да го смениш с неелектролитен, а по- натам да си нагодиш (по- добри) филтри.

TomCrafT

#12 Мнение от TomCrafT »

Ами то това беше целта на темата.Да взема да нагодя едни по-хубави филтри за тези колонки.Кондензаторче няма.Има една кайшка ,която трябва да държи нещо ,но въпросното нещо го няма.Двата говорителя са вързани успоредно.Японска му работа :wink:

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от DJ Popa »

Защо не ги моднеш леко :D . Вместо високочестотен , постави един фулрейндж FRS8 , FR13 или FR87. Последният е много подходящ , защото е със затворен корпус и струва само 10 лева бройката. Пускаш нискочестотния без филтър и експериментираш с какъв кондензатор последователно на фулрейнджа ще свирне най-добре. При този вариант имаш и гарантирани средни честоти...

При варианта с SC5 , които си избрал ти трябва доста сериозен мидбас. Причината е , че този високочестотен , който си избрал не е удачен за двулентово тяло , освен ако мидбаса , с които работи няма характеристиките на AL130 примерно. SC5 е куполен , поликарбонатен и работи добре в обхвата на 5кХз. Едва ли Сонито е с толкова широколентов мидбас , че да си паснат двата драйвера. По-подходящ високочестотен в случая ми се сструва SC10N , който е с мек купол и може да слиза доста по-надолу от SC5. Само че и цената му е двойна. За това си помисли за евтиния фулрейндж , който ти предложих...

fugazi

#14 Мнение от fugazi »

Да не би някой да се е правил на майстор с тези колони.Не може производител на озвучителна техника да не сложи кондензатор към високочестотния.И тази вата да не би да е слагана допълнително.Особено поначина по който описваш че е сложена.Лично аз като за начало бих махнал ватата и бих сложил 1 микрофарад на високочестотния.Защото нищо чудно да е било точно така.Само,че с 2,2мф.
И после да се мисли какво може да излезе от колоните...

TomCrafT

#15 Мнение от TomCrafT »

Точно това ще направя.Мисля че ще си задържа високите за мен си пък ще сложим едни FR87 на тези колонки.Ватичката си изглеждаше оригинала,но определено е имало нещо ,което е било държано от кайша и някой го е махнал като резултатът е на лице-високите на едната колонка са гушнали минзухарите.Чудно само ,че защо точно FR87 е само 4 омова версия и какво ще го правя с тия 8 инчови Sony зверове с импедеанс от 6 ома или поне толкова пише.Снощи се почерпих и пробвах 8мака на Сони с правен от мен филтър за едни трилентови в затворен обем и свиреше меко казано прекрасно в сравнение с конструкцията ,в която са го напъхали Японците :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта