Колони с два баса - двулентови

Съобщение
Автор
Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Колони с два баса - двулентови

#1 Мнение от Baco »

Какво мислите за това:
Изображение
Не съм се спрял на високоговорители все още. Най- вероятно басовете ще бъдат 4 омови, свързани последователно.
Притесняват ме средните честоти. Трябва така да избера говорителите, че да си ги поделят горе-долу. После пък филтрите трябва да се мислят.

Gavril Gavrilov

#2 Мнение от Gavril Gavrilov »

Ямо имат странен афинитет към този тип конструкция. Наричат я 2 и 1/2 лентова. Два идентични никочестотни, единия отрязан по ниско от другия.
Имал съм един от евтините им модели. Не е очарователно, да не използвам по-тежки думи. Общо взето ми се чини, че нито средни като хората ще изкараш, нито солиден бас фундамент. Пък филтрите ще станат еднии...
Не съм изпълнявал такава конструкция, така че не взимай думите ми за чиста монета. Бих ти препоръчал да хвърлиш едно око на Cuttfinger проекта на Ручо мисля, че ще останеш доста, доста по-доволен от резултата.

Razar
има известен опит
има известен опит
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Сеп 28, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Razar »

И аз не съм привърженик на този ти конструкции. Слушал съм едни Радимекс и звука им е под всякаква критика. Баса е прекалено наситен, среда почти няма а високите са си направо "пищялки". Незнам дали при добър подбор на говорители може да се получи нещо приемливо.

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Bobby »

Моето мнение е противоположно.Слушал съм такъв тип колони обаче трансмишан лайн.Звучаха перфектно.Единствения недостатък беше цената.Изпълнението е с говорители SEAS EXSEL.Излизат към 3000лв(говорители,филтри,кутии).

Gavril Gavrilov

#5 Мнение от Gavril Gavrilov »

TL със SEASи...аз критикувам басрефлекс от Ямо, ти за какво говориш. То няма терен за сравнение :D

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от poseydon »

Вкъщи имам едни подобни тонколони на Сони, водят се 2,5 ленти, два единтични баса и един умрял високочестотен. Та впечатленията са ми, че имат ужасни среди, да не кажа че въобще нямат, направо е кошмар, високите са горе-долу добре, басът обаче е покъртителен, но все пак едни колонки не трябва да имат само бас я. Слушал съм и едни джамота, верно басът беше добър, обаче средите никакви ги няма, направо ужас, плачевно положение. Та затова аз онзи ден си мислех за комбинация между АРН226 в ТЛ-а на Оушънмен подпрян с една пищялка, мислех си за СЦ10Н на Визатон. Сега не знам как се справя със средите тоя ТВМ, не съм го слушал, но си мисля, че няма да може да се постигне добра сцена с него, но нека все пак хората които са се занимавали с този драйвър да кажат тежката си дума... :wink:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

bobby написа:Единствения недостатък беше цената.Изпълнението е с говорители SEAS EXSEL.Излизат към 3000лв(говорители,филтри,кутии).


За тези пари можеш да имаш фултейндж в хорна.
Excel са хубава серия, но за съжаление повечето от тях искат много игра с филтъра. За мен колкото по-добър е един говорител, толкова по-непретенциозен откъм филтър трябва да бъде.
Изпозлването на два мид/бас говорителя е оправдано единствено когато конструкцията го изизсква (например D'Appolito). Всяко друго кичене на озвучителното тяло с по-голям брой говорители ми се вижда проява на лош вкус в конструирането. Ценово тази хватка също не е оправдана. Ако погледнем ценовия каталог на която и да е фирма-производител, два 6,1/2" говорителя са по-скъпи от един 8" от същата серия.
Какво остава? По-голяма мощност да речем. Или по-"модерен" външен вид? Все неща, които не би трябвало да касаят един аудиофил!
А, да, сетих се за главната причина. Та значи посредствените мид/баси имат един чудесен щръкнал "гребен" в AЧХ в областта 2-5KHz. Оставяме си го какъвто е в единия говорител, а другия работи само в областта преди гребена. Така АЧХ се поизравнява, поне на измерване. А на слух всеки може да се досети какво ще се получи...

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Baco »

Мислех за нещо такова:
Изображение
Целта ми е не да правя нещо супер качествено, а просто да звучи прилично.
Дали ще се намерят басове, които да могат да свирят горе-долу и средите?

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Bobby »

Rutcho,моите най-дълбоки уважения към всички почитатели на хорните,но аз лично не ги харесвам (без да обида никой,просто предпочитания към вид звучене).На мен този TL със SEAS EXSEL ми харесва и мисля да се обзаведа с такъв,а основната идея според мен е, че двата говорителя вързани паралелно дигат чувствителноста и колонката като цяло започва да става за една хубава ламба.Това ми е идеята.Такива колони с два 8 ватови моноблока, чист А.И ако е рекъл Господ,скоро ще ги видите.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Baco написа:Дали ще се намерят басове, които да могат да свирят горе-долу и средите?

Има, защо да няма.
И нямаш нужда от два.
Един стига.
Ако ми кажеш ориентировъчно бюджета си, мога да ти дам конкретна идея.

bobby написа:... а основната идея според мен е, че двата говорителя вързани паралелно дигат чувствителноста и колонката като цяло започва да става за една хубава ламба.


Вдигат я незначително. Можеш да разчиташ на не повече от 1.5 dB.
Прегледай старите теми, разисквали сме го подробно.
Много малко са говорителите, с които TL да няма СЕРИОЗНА загуба на чувствителност.
Колкото до хорните ... според мен просто не си чул достатъчно.

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Bobby »

Благодаря ти,ще прегледам по темите,ще помисля и пак може да расъждаваме.О.К.?

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Baco »

Ако ми кажеш ориентировъчно бюджета си, мога да ти дам конкретна идея.

Нещата все още са само идея и то в дългосрочен план.
Нямам идея колко ще излязат кутиите.
:oops:

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от Ivo_Hristev »

Ако ще правиш двулентова с два нискочестотни говрителя те съветвам да правиш Даполито ( било то бас рефлекс или ТЛ ).

luter

#14 Мнение от luter »

.. Боби, аз имам подобно в нас, 2 х 8 ома АРН 226, работещи като един 4 омов, уж за повече чувствителност и бас :?
.. правих ги преди да разбера за този саит :roll:
.. не прави същата грешка, няма да оправдае очакванията ти.
.. изглеждат готино, ама ..
Ако си от София може да минеш да ги чуеш.
Имай предвид, че преди да чуя тези на Владо и Алнико, бях доста предубеден .. мислех си, че двулентова трябва да бъде "съвършенната" колона.
.. сега събирам парички за хорна 8)
.. колкото по малко филтри и говорители толкова по добре.
Иначе колонката ми е трилентова и свири доста прилично, но както казах събирам парички хорна.
Ще ги правя малко по големки от на Алнико:D, знам че няма да спи докато не ги удвои :D , а аз искам да чуя как свирят неговите удвоени :D

gps

#15 Мнение от gps »

bobby написа:Rutcho,моите най-дълбоки уважения към всички почитатели на хорните,но аз лично не ги харесвам (без да обида никой,просто предпочитания към вид звучене).На мен този TL със SEAS EXSEL ми харесва и мисля да се обзаведа с такъв,а основната идея според мен е, че двата говорителя вързани паралелно дигат чувствителноста и колонката като цяло започва да става за една хубава ламба.Това ми е идеята.Такива колони с два 8 ватови моноблока, чист А.И ако е рекъл Господ,скоро ще ги видите.
От известно време насам си играя с пробни проекти с два драйвера паралел в ТЛ.Наистина на практика почти няма увеличаване на чувствителноста.По-голямото предимство е че при свързването на двата драйвера можем да варираме с Qts което е по-важно при ТЛ.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта