Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

Съобщение
Автор
Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#16 Мнение от Audiomaster »

Пешо, обсъждали сме го това с тебе наистина - но трите точки означава също и по-малка добавена маса, а всяко милиграмче вповече там е от особена важност, като брой те са достатъчни за успешно центроване, а мишурите, ако са направени и разположени както трябва, не оказват кой знае какво разбалансиращо влияние на трептящата система, ако се закрепят не на мембраната, а както на широколентовите драйверчета на Филипс на друго място.
Предложението на Теодор ще е по-подходящо за нискочестотни свободни излъчватели, има вече доста направени такива извън България.
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#17 Мнение от haralanov »

Радо, нарочно не искам абсолютно минимална маса на трептящата система (пак в зависимост от баланса на теглото на самата бобинка, окачването й, и нейната основа, спрямо това на мембраната), за да имам максимална плътност на тона във високата среда. Иначе се получава ситуация, в която ще имам твърде ярки и кристални високи (като при супертуитъра ан Фостекс), които звучат тънко и нямат тяло. Общо взето тези говорителчета не са за да ми изкарат повече високи (все ми е тая дали ще са 15кХз или 150кХз), а да ми подобрят импулсното поведение в горния работен диапазон на канала до тях, давайки цялостна флуидност и прозрачност в целия звуков спектър. Дори възнамерявам да направя акустичен филтър с много слабо влияние, който съвсем леко да ми обере най-високите високи (днес следобед осъзнах тази нужда), показвал съм ти вече действието му, когато ми гостува, като така запазя скоростта ан реакция при бързите преходни процеси, без да създавам ситуация на акустично одеало, премахващо прозрачността и лекотата от музиката.

boris_valkov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 65
Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#18 Мнение от boris_valkov »

Здравейте,
Имам няколко въпроса...
Опитвал ли си с различно обтягане на конците в окачването?
Измервал ли си го? Колко тежи мембраната и къде попада резонансната честота на говорителчето?

Поздрави,
Б. Вълков

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от haralanov »

Относно конците - първото нещо, което пробвах е окачване с много тънки конци, захванати на 4см от основата на бобината, но механичната система не функционираше коректно по този начин. С по-стегнатото окачване (съответно по-висока резонансна, която не знам колко е, и не ме вълнува изобщо) постигнато с по-дебел конец, допълнително пропит с една специална течност, се получи "захапката" (тоест бързия динамичен звук), която толкова много ми липсваше, да не говорим че фините звукови нюанси станаха много по-осезаеми.
Относно измерването - за какъв тип измерване питаш?
Относно тежестта на мембранката - домързя ме да ида до златаря ми за да си задоволя и аз любопитството по този въпрос. Достатъчно малка е да не ме притеснява изобщо. Междудругото, с по-малка мембрана - 3см диаметър (тоест доста по-лека), разултатът не беше толкова добър, защото говорителчето по този начин имаше твърде висока амплитуда в горния край на звуковия диапазон (нещо абсолютно нежелателно от мен), а във най-важния за него честотен обхват (8к-11к) нямаше никакъв тон. Така че в контекста на моята система, това е най-удачния текущо съществуващ говорител на тази планета, за друга система (с коренно различни изисквания) понятието за най-добър ще е коренно различно, оттам и вида на високочестотния.

андон петров
чете
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 12:19 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#20 Мнение от андон петров »

Много хора ще направиш щастливи ако ги пратиш на обиколка из страната .Колко биха излезли грубо чифт подобни при положение че не използваме говорители над 100лв.Ако не е тайна разбира се.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#21 Мнение от haralanov »

андон петров написа:Много хора ще направиш щастливи ако ги пратиш на обиколка из страната.
Може би е така, но държа да отбележа, че слушането на който и да е високочестотен драйвер сам по себе си е повече от безпредметно начинание. На такъв тип говорител трябва да се гледа изцяло от позиция на средночестотния канал на системата и в частност това, дали имат сходни тембрални качества, сходни дисперсиопнни характеристики, сходни динамични качества и още куп други фактори. С оглед на това, ако някой използва нехартиен средночестотен, с голяма по диаметър мембрана, метална основа на бобината, феритен магнит и гумена гънка, то това би бил възможно най-неподнодящия високочестотен за него.
Така че който е заинтересуван, най-добре да дойде вкъщи и да чуе цялостната ми концепсия (въпреки че системата още не е завършена напълно). Свободен съм само в Неделите, и понеже помещението ми не позволява групово прослушване, сесиите ще ги организирам индивидуално, коеот означава че ще се проточват във времето, като първите които ме помолиха да чуят, ще бъдат автоматично първите посетили ме.
Що се касае до цената - написах вече че не ги продавам, нито възнамерявам да правя говорители за някой друг. Сори.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#22 Мнение от Nanko Rusev »

Задължително ще се свържа с теб следващия път като имам време в София :) Честито!

андон петров
чете
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 12:19 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#23 Мнение от андон петров »

За съжаление аз скоро,едва ли.Но живот и здраве ....

Аватар
toroid
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 882
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#24 Мнение от toroid »

Да,впечатляваща конструкция и новаторско,авангардно решение но..........адски полезно е да се чуе!Няма да обсъждам направата и подробности по конструкцията но изпитвам желание да чуя най после нещо съвършено различно от познотите до сега излъчватели.Наистина това е уникат и е "престъпление"да не бъде чуто.Може ли да се запиша и вмъкна в редиците на очакващите блаженството и кога би дошъл редът ми?Благодаря!

Аватар
kokito
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 4:09 pm
Местоположение: София и покрайнините й

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#25 Мнение от kokito »

Като гледам постовете на тоя човек си мисля че търсенето му никога няма да приключи...
Не ме интересува какво е на хартия това драйверче, със сигурност искам да го чуя
Kажи ми, жалко ти творенье, как се покачи тъй високо?
- С пълзенье! -извика рогатата гадинка

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#26 Мнение от Mo »

kokito написа:Като гледам постовете на тоя човек си мисля че търсенето му никога няма да приключи...
Не ме интересува какво е на хартия това драйверче, със сигурност искам да го чуя
Мдаа, има хора които намират без дори да са търсели! Има и такива които, колкото и да търсят все нещичко не достига. Не казвам кой прав и кой крив, но това което трябва да научим и вземем(говоря за себе си) от г-н Хараланов е не толкова материалното(колко инчови, с каква магнитна система, окачване и т.н. и т.н.) А подхода, метода, визията за това което търсим и пътя на реализацията му.
Христо.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#27 Мнение от haralanov »

Мдаа, вярно че заглавието на темата е малко идиотскo и издава факта, че съм най-обикновен Аудио-Геврек :D
Общо взето проблема в търсенето е в това, че в повечето случаи постигам това, което съм търсил, но след неколкодневно слушане изискванията скачат още и човек почва да търси начини как да доусъвършенства още малко нещата. Въпросът беше да се намери концепцията, в случая в лицето на конусна хартиена мембранка и малка бобина, а другото вече е доизкусуряване на концепцията - така че с някои уговорки може да се приеме, че заглавието на темата е коректно. Сега като се замисля, няма как да мирясам по отношение на високочестотния ми канал, докато и неговата магнитна система не почне да смуче постоянен ток :)

House_Boy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:37 am
Местоположение: русе
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#28 Мнение от House_Boy »

Просто нямам думи за това изпълнение. Виждал съм несвирещи изтърбушени и разфасовани говорители, но свирещ перфектно в такъв вид не бях виждал 8O

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#29 Мнение от haralanov »

House_Boy написа:...но свирещ перфектно
Хора, моля ви се да ми тълкувате постовете коректно! Първо не виждам къде съм споменал думичката перфектно и второ вече казах, че този говорител е създаден изцяло с мисълта да прави това, което не може да прави по същия начин останалата част от системата МИ. Начинът на използване на подобен говорител предопределя поне десетократно повече крайният постигнат резултат, отколкото звукът му сам за себе си. Но това се отнася за всеки един елемент от аудиото. Бил съм свидетел как качествени компоненти, използвани от умни и знаещи как да използват тези елементи хора, вадят поразително добър звук, бил съм свидетел и как същите тези компоненти, попаднали в ръцете на някой безхаберник не стават за слушане изобщо. Така че добрия звук не е въпрос на аудио апаратура, а на начин на мислене и най-вече разбиране на различни по естество процеси, включително и психоакустични такива. Също така, както написах и по рано в темата, е неуместно да се говори за звука на елемент извън контекста на приложението, в което е замислен да работи. Че това е същото каот да вземеш една картина – шедьовър, да изрежеш горната й част, а на оставащото да му махнеш жълтия и синия свят със шкурката и на тези места да останат бели петна от изстърганото пано. Е, тогава кой би могъл да разбере какво е искал да изрази творецът с картината си?? Или пък да вземеш добър маломощен лампов усилвател, да го включиш към "запушени" колони с мембрани от по 150грама и да кажеш че ен свири. По същия начин не може изобщо, ама изобщо да се прецени как свири даден компонент, изваден от дадена система, от човек, който не е запознат с всички идеи и цели на тази система – разбирай човек, различен от нейният създател. Това е и причината, поради която няма да пусна на никой да слуша извън контекста на завършената ми система било то туитър, било то широка лента, било то бас канал, защото вече съм го правил, след което съм съжалявал че въобще съм го допуснал да се случи.
И накрая една молба - моля не ми пишете лични съобщения с молби за слушане или каквото и да е с свързано със системата ми, преди да е довършена напълно. Нищо лично към никого, в горния абзац посочих каква е причината. Предварително благодаря за разбирането.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#30 Мнение от Nanko Rusev »

haralanov написа:... системата ми, преди да е довършена напълно....
"Притеснявам" се, че това никога няма да стане. :D

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта