ОБ със Модифицирани ВКШ 3013А-ТМ и оригинални ВКН 12211

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#76 Мнение от DRGeorgiev »

Реших да изпробвам идеята на Хараланов и да изнеса леко драйверите напред.
Последно промяна от DRGeorgiev на Чет Юни 16, 2011 10:05 am, променено общо 3 пъти.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#77 Мнение от haralanov »

Ivelin Braikov написа:Но случая е специален поради 2 причини:
Случаят е специален с това, че ти след като прочете, че Георгиев недвусмислено е написал, че звукът му е станал по–плътен и реалистичен, реши категорично и на всяка цена да му съобщиш, че е глух и че се е объркал.
Ivelin Braikov написа:друг говорител, който свири В ГРАНИЦИТЕ на диапазона на първия, а не извън тях, както би трябвало да бъде при "подкрепяне".
Според кого би трябвало да бъде – според някой, който никога не се е занимавал на практика със системи, включващи повече от един говорител ли?
Ivelin Braikov написа:специфичния за ОБ НЕДОСТИГ на бас, ще остане специфичен за ОБ недостиг на бас, колкото и броя говорители да му сложиш
Верно ли? :lol: А да си си направил някога труда да прочетеш обясненията на Гого за изискванията на говорителите, имащи за цел да извадят бас от ОБ?
Gogo написа:Между другото, много хора са пробвали неподходящи по параметри за ОБ драйвери (най-често докато чакат да им станат готови хорните) в конфигурация ОБ и нормално не са били удовлетворени от звуковото налягане при НЧ дори и с големи размери на бафъла. Писал съм го някъде, ще го напиша пак - не всеки драйвер става за ОБ. Първо трябва да има голям Qts (а всички драйвери за хорни са с доста малък такъв, в пъти по-малък), и второ, рез. честота на драйвера не трябва да е много ниска, ако желаем да получим приемливи за средностатистическа стая размери на бафъла. Ниската резонансна честота изисква голям размер на бафъла, съотвентно и "60кв хол". Често при пресмятането или симулирането на ОБ се изпуска именно комбинацията от рез. честота и Qts на драйвера, затова и вече сметнатия бафъл не е оптимален за определения за ОБ драйвер, съответно и крайния резултат не е задоволителен, съответно и всички казват, че при ОБ бас няма (има една разпространена в нета диаграма от време оно, която показва каква долна гранична честота може да очакваме при определен размер на бафъла и много хора поглеждайки я виждат, че в ОБ "хлеб нема", а ако има - бафъла трябва да е колкото стената, без да се замислят, че в тази диаграма-скица роля играе единствено размера на бафъла, но не и другите също толкова важни параметри на драйвера цитирани от мен по-горе).
Ivelin Braikov написа:Единствения резултатен начин за подкрепяне на ОБ е с бас-хорна или затворена конструкция.
Верно? И кво сега – с други не става, а? :lol:
Ivelin Braikov написа:глаголът "обозвам" е формиран на базата на корена на думата боза, защото това е каквото се случва във въздуха, когато имаме повече от един източник на честоти в препокриващ се диапазон.
Противоречиш си. Защо тогава слушаш С ДВЕ хорни, след като се припокриват в целия си диапазон? Там звукът не се ли обозва? :lol:
Ivelin Braikov написа:това, че знаеш няколко системи ама въобще не означава, че знаеш какво съм слушал - предпочитам да ти е чудно
Нали се сещаш (или не?), че всичките ми въпроси бяха риторични :lol: Работата е ясна – тука в БГ е пълно с 1+ лентови ОБ системи, направо са толкова много, че броят на автомобилите в страната не може и да си помисли да ги конкурира.
Ivelin Braikov написа:нали се сещаш, че много от нас и от вас са имали в личния си "аудиопрогрес" тежки обърквания?
Тежко объркване не е да минеш от 6 сантиметров високочестотен на два 9 сантиметрови, а е да си пуснеш човешки глас, който звучи като през мегафон и да кажеш, че това е върхЪ :wink:
Ivelin Braikov написа:PS Не издържам вече
Как да издържаш, при положение че боравиш само с повърхностни и наивни обяснения? Аудиото не е като да се играе с камиончета на пясъка в двора на детската градина :wink:

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#78 Мнение от kygar »

Момчета,момчета,не се карайте и хабете нерви напразно! Виждам двама млади интусиасти,всеки защитаващ своите виждания,които едва ли са толкова различни и при един по спокоен диалог ще се стигне до консенсус. Сега искам да споделя моето мнение по темата.Слушах бафълите на Георгиев много внимателно и критично,защото не харесвам тази концепция . След добавянето на този говорител,които Георгиев много находчиво е преработил механично,резултатът е просто невероятен-вече има бас и то много добър и бърз и както каза haralanov,средите и високите са много по-ясни и бистри.Двата говорителя работят заедно много добре и напасното.Разбира се,звукът като цяло не е еталон,но е ммного,много добре за парите,вложени проекта.Малко нескромно ще кажа,че имам доста голям опит в"чуването" Бил съм класически,естраден музикант,тоноператор и озвучител на оркестри и тн. :D Подължавам да развивам музикалната и слушателска култура ,кото посещавам основно акустични концерти.С аудиофилство имам щастието да се занимавам вече 30 години :lol: .Дано не съм Ви отегчил,но мнения,преди да си чул дадена концепция,не трябва да се дават /мое мнение,никого неангажиращо/ :D :)

Аватар
apm
има известен опит
има известен опит
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#79 Мнение от apm »

тази вечер бях на гости у Дидо и мога безпристрастно да отбележа, че в момента екраните му имат много-много повече бас отпреди(слушал съм ги без допълнителен басов говорител) и категорично звукът е много по-мащабен и въздействащ - трябва да чуете едни барабанни изпълнения и всичките ви съмнения и предубеждения ще бъдат буквално издухани :!: :D
обаче трябва да се отдаде дължимото и на усилвателя с 6с33с - невероятно е как напук на неоптималния товар свири с такава мощ и без грам изкривяване -като го усили Дидо над половината имаш чувството че говорителите ще изпушат всеки момент и в същото време звука е чист и без намек за изкривяване - преживяването не може да се опише с думи
също трябва да се похвали и Радо за широколентовите говорители - много кадърна изработка и невероятен звук - дори и на много високи звукови мощности свирят брилянтно :!:
мога само да препоръчам на всеки да чуе подобна система - преживяването е запомнящо се :!: :idea:

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#80 Мнение от Marian Lozev »

....ММмм, да не би да говорите за мадамиии.

Ми хора аз си мисля че нещата имат обяснение за спора ви.

Много неясно се исказвате половината , и ми писна да ви чета, но до колкото разбрах е:

........че Радо, е прецакал ниските при модифицитамето на 12-те.
От там идва и грешката , Георгиев има повече ниски с добавяне на почти същия говорител.
А пък барабанчетата се появили заради проблема с ниската чуствителност, който е разрешен с втория добавен говорител.

Така ли е , или бъркам.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#81 Мнение от Audiomaster »

Длъжен съм да внеса едно уточенение - не съм прецакал широколентовите. ОБ драйверите изискват стегнато окачване, както и определени параметри, за да се постигне необходимата вярност на звука.

Широколентовите имаха бърз и стегнат реалистичен бас, с добра импулсна характеристика, което обуславя и добро предаване на вокали и високи честоти. С промяната на окачването към по-меко нещата даже леко се поразвалят и му прави чест на Дидо, че си признава грешката.
Монтирани на екран, меко окачените говорители няма кой да държи мембраната им и почват да модулират високите и горните среди. Това е избегнато именно със стегнатото окачване, останалото е работа на екрана.
Също така широколентовите имат лека трептяща система и е напълно нормално добавен нискочестотен с по-голяма маса на мембраната и със стегнато окачване да слезе доста по-ниско от широколентовия. Дидо се консултира с мен, преди да направи интервенцията на басите. Специфичното за тях е, че имат черна на цвят промазка, положена в завода и след като поработят определено време, тя ще омекне - басите ще загубят сегашните си параметри, по-подходящи за ОБ. Тези, които са имали такива нашенски говорители, ще ме разберят, понеже знаят за какво става дума. Също така звуковата бобина с алуминиева основа по-трудно следи бързите промени на тока със звукова честота от една подобна бобина, навита на термохартия, каптон или друг неметален материал.
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#82 Мнение от Mo »

Тука спора стана малко...слушали добри 8'' и 12'' срещу такива които са слушали само добри 8''-ви. :)

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#83 Мнение от Marian Lozev »

:mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#84 Мнение от Kiril Kirilov »

DRGeorgiev написа:... 8" хилав широколентов и 5-20 метра мучаща хорна направо не те виждам като правилния участник в темата...
Георгиев, независимо дали е по темата, подобно мнение те издава с всичките ти намерения, така, че приеми това за последно предупреждение какво ще пишеш оттук нататък по адрес на концепцията и още повече на марката, която много добре ти е известна, но само на картинка!

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#85 Мнение от DRGeorgiev »

Изпълних предложението на Хараланов,изработих два пръстена с дебелина 30мм. и изтеглих драйверите по-напред.Време за тест ни ми остана, ще споделя по-късно впечатления.
Прикачени файлове
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
Последно промяна от DRGeorgiev на Чет Юни 16, 2011 10:12 am, променено общо 6 пъти.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Широколентов драйвер VK12350

#86 Мнение от Nikolay Kolev »

Чакаме впечатления от интервенцията :H
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

bat vanio
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 11:44 am
Местоположение: Пловдив

Re: Широколентов драйвер VK12350

#87 Мнение от bat vanio »

Мисля,че би било много добре ако се декуплира ("развърже") механически широколентовият от бафъла.По този начин ще се намали до минимум взаимодействието им породено от общата твърда връзка(екранът),което IMO засяга пряко НЧ възпроизвеждането,а в последствие - цялата звукова картина.

Аватар
Кънев
чете и пита
чете и пита
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 2:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Широколентов драйвер VK12350

#88 Мнение от Кънев »

Този "екран" е 54 мм. и отделно от това е "подсилен" :D
Така че по това направление - никакъв проблем.
Живота е кратък, затова го живейте качествено, а не количествено ...

bat vanio
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 11:44 am
Местоположение: Пловдив

Re: Широколентов драйвер VK12350

#89 Мнение от bat vanio »

НЧ колебания се предават без проблем както през 54мм.,така и през 554мм. твърдо тяло :wink: Пътуват си през дъската,взаимодействат си с тези от другият драйвер и благодарение на явлението интерференция - настава фазов кеч.Тези НЧ колебания си имат и хармонични...и става една :)

Аватар
Кънев
чете и пита
чете и пита
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 2:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Широколентов драйвер VK12350

#90 Мнение от Кънев »

На книга е горе - долу така. Ама на "живо" надали ще успееш да ги доловиш. Е, ... ако е прекалено тънко ... ясно. Но на 54 мм. вече - надали. Пък знае ли човек ...
Живота е кратък, затова го живейте качествено, а не количествено ...

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта